“Mobilyada Avrupa’dan yatırım gelebilir”

AKAMİB Başkanı Kılıçer, AB’nin Çin yerine Türkiye ile işbirliği yapabileceğini söyledi: Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin (AKAMİB) düzenlediği webinara katılan Ticaret Bakan Yardımcımız Gonca Işık Yılmaz Batur, “AB Yeşil Mutabakatının rekabete etki edecek bir dönüşüm olmasını istemiyoruz. AB ile eşit şartlarda rekabet etmek ve ticari ilişkilerimizi güçlendirmek için Gümrük Birliğinin yenilenmesine çalışıyor ve iş dünyasının tüm paydaşlarıyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz” dedi.

“Mobilyada Avrupa’dan yatırım gelebilir”
25 Mart 2021 Perşembe 11:49

AKAMİB Başkanı R. Onur Kılıçer: “Sektörümüzün AB’ye olan 400 milyon dolar mobilya ihracatının yüzde 35’ini AKAMİB gerçekleştiriyor. Tekstilde olduğu gibi mobilyada da Avrupa’dan Türkiye’ye yatırımların geleceğini, AB’nin Çin’den ithalat yerine Türkiye ile işbirliği içerisinde olacağını öngörüyoruz. Yatırımlarımızın yeni olması sayesinde AB Yeşil Mutabakatı gibi bir sürece hızlıca adapte olabilecek teknolojiye sahibiz.”

Avrupa Birliği’ne mobilya ihracatımızın yüzde 35’ini tek başına gerçekleştiren Akdeniz Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB), Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik konuları düzenlediği webinarda ele aldı. “AB Yeni Müzakere Sürecinde Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektörünü Neler Bekliyor” başlıklı webinar, Ticaret Bakan Yardımcımız Gonca Işık Yılmaz Batur, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı R. Onur Kılıçer ve AKAMİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı M. Bülent Aymen’in katılımlarıyla gerçekleştirildi. Başta mobilya olmak üzere kağıt, orman ürünleri sektörünün AB pazarı projeksiyonunun konuşulduğu etkinlikte, ayrıca Gümrük Birliğinin güncellenmesi ve AB Yeşil Mutabakatı gibi konular da ele alındı.Toplantıda konuşan Ticaret Bakan Yardımcımız  Gonca Işık Yılmaz Batur, AB Yeşil Mutabakatının rekabete etki edecek bir dönüşüm olmasını istemediklerini belirterek “Gümrük Birliğinin 21.yüzyılın gerekliliği doğrultusunda yenilenmesi için çalışıyor ve iş dünyasının tüm paydaşlarıyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Amacımız AB ile eşit şartlarda rekabet etmek ve ticari ilişkilerimizi güçlendirmek” dedi.

Kılıçer: “AB Türk mobilyasının farkına vardı”

Etkinliğe ev sahipliği yapan AKAMİB Başkanı R. Onur Kılıçer, “Sektörün Avrupa Birliği’ne mobilya ihracatı 400 milyon dolar civarında ve bunun 140 milyon dolarını birliğimiz gerçekleştiriyor. AB’nin toplam ithalatının 19 milyar dolar olduğu düşünüldüğünde daha gidecek çok yolumuzun olduğunu görüyoruz. Bizi yıllarca ihracat pazarı olarak gören AB ülkelerine hammadde, aramalı da dahil olmak üzere ihracat yapmaya başladık ve artış oranlarımız gayet iyi” dedi.

AB’ye mobilya ihracatında kilogram fiyatının Türkiye ihracat ortalamasının üzerinde ve 2,5 dolar seviyesinde olduğunu belirten Kılıçer, “AB artık Türk mobilyasının farkına vardı. Tekstilde olduğu gibi mobilyada da Türkiye’ye AB’den yatırımların gelmesini, AB’nin Çin’den ithal etmek yerine Türkiye ile işbirliği içerisinde olacağını öngörüyoruz. Yoğun istihdam sağlayan sektörümüz yaptığı yatırımlar sayesinde mobilya hammaddesi MDF’de dünyanın  2.büyük kapasitesine sahip. Üstelik yatırımlarımızın yeni olması sayesinde AB Yeşil Mutabakatı gibi bir sürece hızlıca adapte olabilecek teknolojiye sahibiz” dedi.

Aymen: “Sanayiye verilen destek tarıma da verilmeli”

Gümrük Birliği anlaşmasının geldiğimiz noktada Türkiye ihracatına ve rekabetine negatif etki yaptığını belirten AKAMİB Başkan Yardımcısı Bülent Aymen, “AB’nin 3.ülkelerle yaptığı serbest ticaret anlaşmalarını Türkiye doğrudan kabul etmek zorunda fakat biz AB üyesi olmadığımız için bu 3.ülkeler ülkemize gümrüksüz ürün ihracat yapabilirken, bizim bu ülkelere ihracatımızda gümrük vergisinden muaf olmamız için ayrı bir anlaşma yapmamız gerekiyor ve ülkeler maalesef bu konuda istekli değiller” dedi.

Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu belirten Aymen, “Sanayiye verilen desteklerin tarıma da verilmesi gerekli. Arazimiz, verimli topraklarımız var fakat hala dededen, babadan gördüğümüz şekilde tarım yapıyoruz. Teknik tarımı, bu alandaki teknolojileri kullanırsak başta AB olmak üzere tüm pazarlarda çok daha iyi bir konuma gelebiliriz” diye konuştu.

TİM Başkanı İsmail Gülle, “3.9 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğimiz mobilya sektörü hem ihracat hem de istihdam açısından çok önemli. AB’nin yanı sıra 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefiyle çalışmalarımızı sürdürdüğümüz ABD’de sektörümüzün hızlıca büyümesi için çalışıyoruz. Sektörün hedefleri doğrultusunda açacağımız mobilya lojistik merkezleri ile büyük bir sıçrama gerçekleştireceğiz” dedi.

DEİK Başkanı Nail Olpak da AB’nin geleceğin ticaret kurallarını yeniden yazdığını belirterek “Önümüzdeki süreçte AB ile ticarette sosyal, çevresel, temel insan hakları gibi konular daha belirleyici olacak. Bu süreçte sadece devletler değil şirketlerin de ellerini taşın altına koymaları gerekmekte” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.