SAĞLIK HABERLERİ
Bağışıklık sistemi düzenli bir yaşamla güçleniyor
15 Eylül 2020, 14:48 0
Bağışıklık sistemi düzenli bir yaşamla güçleniyor
Enfeksiyonlarla mücadelede çok önemli bir yeri olan bağışıklık sisteminin korunmasında yaşam şeklinin önemini vurgulayan uzmanlar, sihirli bir formül bulunmadığına dikkat çekiyor. Düzenli ve dengeli beslenme, düzenli uyku ve hareket etmenin bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri olduğunu belirten uzmanlar, doğuştan gelen bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli besinin anne sütü olduğunu vurguluyor.
Diş Sağlığında Sanal Randevu
15 Eylül 2020, 13:42 0
Diş Sağlığında Sanal Randevu
Ağız ve diş tedavisi görenler COVID-19 döneminde sanal randevu uygulamalarını tercih ediyor Her 10 araştırma katılımcısından 6'sı COVID-19 karantina kısıtlamaları sonrasında diş hekimine sadece ihtiyaç duyduğunda gidiyor.  Katılımcıların yüzde 46'sı COVID-19 salgınının başlamasından önceki dönemde 6 ayda bir veya daha seyrek sıklıkla diş hekimi/kliniğine gittiğini belirtiyor.  Katılımcıların yüzde 62'si COVID-19 salgını dönemi ve sonrası için sanal randevu uygulamasını tercih edilebilir bir seçenek olarak gördüklerini belirtiyor.
“Hastaneler bölgesinde ve sağlık merkezlerinde dezenfekte çalışması devam ediyor”
14 Eylül 2020, 13:30 0
“Hastaneler bölgesinde ve sağlık merkezlerinde dezenfekte çalışması devam ediyor”
   Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Bölge Şehir Kayserimizin bir bakıma sağlık merkezi olduğunu ve bu neden ile sağlık merkezleri ile özel hastanelerin bulunduğu mahallelerde corona salgınına  (covid-19 ) karşı özel çalışma yaptıklarını söyledi.
KİTAP OKURKEN BAKTIĞINIZ SATIR ÇUKURLAŞIP EĞİLİYORSA DİKKAT!
14 Eylül 2020, 12:54 0
KİTAP OKURKEN BAKTIĞINIZ SATIR ÇUKURLAŞIP EĞİLİYORSA DİKKAT!
Gözün arkasında yer alan makula bölgesi, baktığımız yerlere odaklanabilmemizi yani bir şeyleri okuyup takip edebilmemizi sağlıyor. Bu bölgede oluşan ve makula dejenerasyonu da denilen sarı nokta hastalığı ise yaşlanma ve çeşitli çevresel faktörler nedeniyle ortaya çıkarak görme kaybına kadar gidebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Göz Bölümü’nden Uz. Dr. Neslihan Astam, sarı nokta hastalığı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
KOCASİNAN’DAN KORONAVİRÜS TAKİBİNDEKİ FİLYASYON EKİPLERİNE TAM DESTEK
14 Eylül 2020, 12:44 0
KOCASİNAN’DAN KORONAVİRÜS TAKİBİNDEKİ FİLYASYON EKİPLERİNE TAM DESTEK
Kocasinan Belediyesi, Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelenin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesi için filyasyon ekiplerine 22 araç ve 16 personelle tam destek oldu. “Gerek şehrimizin huzuru gerekse halk sağlığı için elimizden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz.” diyen Başkan Çolakbayrakdar, pandemi ile mücadele kapsamında en büyük fedakarlık örneği gösteren sağlık çalışanlarının her zaman yanlarında olduklarını söyledi.
İNCİR YEDİKTEN SONRA 1 BARDAK SU İÇİN!
11 Eylül 2020, 12:38 0
İNCİR YEDİKTEN SONRA 1 BARDAK SU İÇİN!
Yazın tatlı mı tatlı meyvelerinden olan ve lezzetli olduğu kadar sağlığımıza da birçok fayda sağlayan incir, artık son demlerini yaşıyor… Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, sağlığımız için temel olan A, E ve K vitamini ile potasyum, kalsiyum gibi mineraller ve antioksidanlar yönünden zengin olan incire beslenmemizde mutlaka yer vermemiz gerektiğini belirtirken “Buna karşın bir orta boy incirin yaklaşık 35-40 kalori olduğu unutulmamalı ve porsiyon kontrolü elden bırakılmamalı. İki adet incir bir porsiyon yerine geçiyor. İçeriğindeki yüksek şeker nedeniyle diyabet hastalarının temkinli olmaları ve günde bir-iki taneden fazla tüketmemeleri gerekiyor” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, incirin faydalarını anlattı, sağlıklı incir tatlısı tarifi verdi.