SAĞLIK HABERLERİ
Akılcı İlaç Kullanımı ve İlk Yardım Eğitimi
07 Ocak 2020, 15:37 0
Akılcı İlaç Kullanımı ve İlk Yardım Eğitimi
Yahyalı İlçesi Kültür ve Gençlik Merkezinde düzenlenen etkinlikte 727 kamu çalışanına yönelik Akılcı İlaç Kullanımı ve İlk Yardım Farkındalık Eğitimi verildi. Yahyalı Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce düzenlenen eğitime Yahyalı Kaymakamı Yunus Emre Altıner, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kafalı, İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mehmet Kara, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Parlak ve 727 kamu çalışanı katıldı.
Kemik ve Kas Ağrınız Varsa Dikkat!
07 Ocak 2020, 13:23 0
Kemik ve Kas Ağrınız Varsa Dikkat!
Nedeni d vitamini eksikliği olabilir Kış geldi; güneşli günler azaldı. Ama kemikleriniz ve kaslarınız güneş ister. Neden mi? Zira kemik ve kas sisteminin önemli besin kaynaklarından biri de D vitamini. Besinlerle aldığımız D vitamini derimizin, güneş ışınları görmesi sayesinde vücut tarafından emilimi sağlıyor. D vitaminin normal düzeyde bulunması çok önemli. Zira eksikliğinde önemli sağlık sorunları oluyor.
TTB’den “Türkiye’nin Sağlığı-2019” Raporu Açıklandı
06 Ocak 2020, 16:28 0
TTB’den “Türkiye’nin Sağlığı-2019” Raporu Açıklandı
Bin 47 hekim çalışmak için Türkiye’den göç etti. TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman’ın açıkladığı raporda “Türkiye’de Toplumsal Sağlık Düzeyi ve Sağlıkta Eşitsizlikler”, Türkiye’de Tıp Fakülteleri, Tıp Eğitimi ve Hekim Göçü”, “Sağlık Güvencesi Kapsamı ve Sağlık Sigortası Primi”, Sağlık Hizmetlerinin Finansmanı”, “Bulaşıcı Hastalıklar”, “Çalışma Koşulları ve Özlük Hakları”, “Sağlıkta Şiddet”, “Şehir Hastaneleri” ve “Sağlık Bakanlığı” başlıkları ele alındı.
“Yaşam koçları tıbbi tedavi ve psikolojik terapi yapamaz”
06 Ocak 2020, 16:07 0
“Yaşam koçları tıbbi tedavi ve psikolojik terapi yapamaz”
Uzmanlar yaşam koçlarının tıbbi tedavi ve psikolojik terapi yapamayacağını belirtirken ebeveynleri koç seçiminde dikkatli olmaya çağırdı.
Kırsaldaki hastaların imdadına hava ambulansı yetişti
03 Ocak 2020, 15:19 0
Kırsaldaki hastaların imdadına hava ambulansı yetişti
İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan helikopter ambulans, ayda 30 uçuş ile şehrin en ücra noktalarından hastaların imdadına koşmaya devam ediyor. 
Uçak ambulans Kayseri'deki 2 hasta için havalandı
29 Aralık 2019, 16:13 0
Uçak ambulans Kayseri'deki 2 hasta için havalandı
Kayseri Şehir Hastanesi'nde ve Erciyes Üniversitesi'nde tedavi gören 2 hasta, uçak ambulansla İstanbul'a nakledildi.
SGK İl Müdürlüğünden Türkiye’de bir ilk
27 Aralık 2019, 16:59 0
SGK İl Müdürlüğünden Türkiye’de bir ilk
Kayseri Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü (SGK) ve Kayseri Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) iş birliği ile Sosyal Güvenlik Kurumu içerinde irtibat bürosu açıldı. Bu açılışın Türkiye’de bir ilk olduğunu söyleyen Kayseri Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hacı Ali Hasgül, “Ülkemizdeki diğer SGK İl Müdürlüklerine örnek olmasını istiyoruz” dedi.
‘Mevsimsel grip’  uyarısı
26 Aralık 2019, 12:09 0
‘Mevsimsel grip’ uyarısı
Grip (influenza) genellikle yıl içerisinde Ekim ayından başlayarak Mart sonu Nisan başına kadar olan dönemde sık görülen oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip, Kuzey Yarım Küre'de yer alan her ülkede, ifade edilen aylar arasında toplumda önemli sayıda kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Bu aylarda hasta kişi sayısının belirgin şekilde artması, beklenen bir süreçtir ve salgın olarak değerlendirilmemeli, mevsimsel grip hastalığı aktif dönemi olarak ifade edilmelidir.
Ev tozu akarı, hastalıklara davetiye çıkartıyor
26 Aralık 2019, 11:34 0
Ev tozu akarı, hastalıklara davetiye çıkartıyor
Ev tozu akarı olarak bilinen mitelar, gözle görülemeyecek kadar küçük sekiz ayaklı haşerelerdir. Bu kadar küçük olmalarına rağmen miteler, önemli hastalıkların da habercisi olabilir. Özelikle öksürük, nefes sıkışması ve hırlama belirtileriyle seyreden ve alerjik astıma yol açabilen miteler için açıklamada bulunan Çocuk Alerji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, “Mite alerjisi, astım ve alerjik nezlenin en sık görülen nedenidir. Ayrıca mitelar astım ve alerjik nezleli çocukların hastalıklarının kötüleşmesine neden olabilir” dedi.
Hasta çocukların yüzünü güldüren ekip
26 Aralık 2019, 11:16 0
Hasta çocukların yüzünü güldüren ekip
Kayseri Şehir Hastanesinde Biyomedikal Teknikeri olarak çalışan Besim Güçük’ün, hasta çocukları motive etmek için kurduğu Küçük Kalpler eğlence ekibi, bugün ilk yaşını yine çocukların yüzünü güldürerek kutladı.