SAĞLIK HABERLERİ
TOPLU ULAŞIMDA HES KODU EŞLEŞTİRMEDE SON İKİ GÜN!
23 Kasım 2020, 16:20 0
TOPLU ULAŞIMDA HES KODU EŞLEŞTİRMEDE SON İKİ GÜN!
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, kentte Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında toplu ulaşımı daha güvenli kullanabilmek için 25 Kasım’a kadar HES kodunun biniş kartlarına eşleştirilmesi gerektiğini hatırlattı. HES kodu ile ulaşıma geçiş sürecine son iki güne girilirken, Başkan Büyükkılıç, 845 bin kart sahibinden şuana kadar 212 bin kişinin HES kodunu tanımlayarak kartlarını kişiselleştirdiğini, olası mağduriyetleri önlemek için vatandaşların bir an önce eşleştirmeyi yapmaları gerektiğini söyledi.
SONBAHAR ALERJİSİNDEN 14 ADIMDA KORUNUN
24 Eylül 2020, 16:46 0
SONBAHAR ALERJİSİNDEN 14 ADIMDA KORUNUN
Şeffaf renkli burun akıntısı, arka arkaya hapşırık krizleri, burun tıkanıklığı, gıcık şeklinde öksürük nöbetleri, burunda veya damakta kaşıntı, gözlerde sulanma ve kaşıntı, baş ve yüz ağrısı, koku ve tat alma bozuklukları, halsizlik, yorgunluk, uyku bozuklukları, konsantrasyon güçlüğü ve dikkat eksikliği, cilt döküntüleri… Bu yakınmalar sonbahar alerjisinin belirtilerini oluşturuyor. “Alerjilerde bu belirtilerin tümü bir arada olmayabiliyor, dolayısıyla zaman zaman normal üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla karışabiliyor” uyarısında bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Betül Şahin sözlerine şöyle devam ediyor: “Hatta öksürük, geniz akıntısının yarattığı boğaz tahrişi ve buna bağlı gelişen boğaz ağrısı, halsizlik, yorgunluk, koku alma bozuklukları ile öksürük gibi semptomları olan hastalar koronavirüs hastalığına yakalandıklarını düşünebiliyorlar. Böyle bir durumlarda mutlaka ayrıntılı bir muayene yapılması gerekiyor” diyor.
Sağlık Bakanlığı Kayseri’deki Filyasyon Çalışmalarını Başarılı Buldu
24 Eylül 2020, 16:41 0
Sağlık Bakanlığı Kayseri’deki Filyasyon Çalışmalarını Başarılı Buldu
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Uzm. Dr. Muhammed Çömçe ve Hukuk ve Mevzuat Daire Başkanı Av. Halil Şen, Kayseri’deki filyasyon çalışmalarını yerinde gözlemledi.
“15 GÜN DAHA AYAKTA YOLCU ALINMAYACAK”
23 Eylül 2020, 14:37 0
“15 GÜN DAHA AYAKTA YOLCU ALINMAYACAK”
Vali Günaydın ile birlikte denetimlerini sürdüren Başkan Büyükkılıç, Pandemi ile mücadele kapsamında önemli açıklamalar yaptı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Şehmus Günaydın ile birlikte yaptığı çatkapı denetimler sırasında pandemi ile mücadele kapsamında toplu ulaşımda 15 gün daha ayakta yolcu alınmayacağını açıkladı. Vali Günaydın ise, “Büyükşehir Belediyesi’ne fedakarlığı nedeniyle teşekkür ediyoruz. Geride kalan sürede ayakta yolcu alınmamasının olumlu etkileri rakamlara yansımış durumda” ifadelerini kullandı.
Pandemi ruhsal hastalıkların çeşitlerini artırdı
23 Eylül 2020, 14:35 0
Pandemi ruhsal hastalıkların çeşitlerini artırdı
Ülkemizde Mart ayından beri etkili olan Koronavirüs salgını sürecinde ruhsal rahatsızlıkların çeşitlerinde artış görüldüğünü belirten uzmanlar, en çok depresyon, panik atak, bipolar ve Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) gibi hastalıkların şiddetlendiğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında tıbbi yardım alamayan bazı hastalarda atakların görüldüğünü söyledi.
KOCASİNAN’DA DOĞAYLA DOST ÇEVRECİ ARAÇ İLE KESİNTİSİZ TEMİZLİK
21 Eylül 2020, 16:32 0
KOCASİNAN’DA DOĞAYLA DOST ÇEVRECİ ARAÇ İLE KESİNTİSİZ TEMİZLİK
Kocasinan Belediyesi, daha temiz bir Kocasinan için doğa dostu sıfır karbon emisyonlu elektrikli mobil temizlik aracı ile özellikle lavabolarda dezenfekte ve hijyen temizliği gerçekleştiriyor. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, çevreci belediyecilik anlayışı daha temiz Kocasinan için gece-gündüz demeden çalıştıklarını söyledi.
Sosyal izolasyon bunamayı olumsuz etkiliyor
19 Eylül 2020, 15:48 0
Sosyal izolasyon bunamayı olumsuz etkiliyor
Sosyal izolasyonun artış gösterdiği pandemi gibi dönemlerin Alzheimer ve bunama hastalarının yaşam kalitesini etkilediğini belirten uzmanlar, bu dönemde kafa karışıklığının ve saldırgan davranışların artabileceğine, anksiyetenin tetiklenebileceğine dikkat çekiyor. Bu dönemde hastayla sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor.
“Melikgazi ilçesi umumi hıfzıssıhha kurul kararı gereği yeni tedbir alınmıştır”
19 Eylül 2020, 15:22 0
“Melikgazi ilçesi umumi hıfzıssıhha kurul kararı gereği yeni tedbir alınmıştır”
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Melikgazi İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulun 16 Eylül 2020 günü yapılan toplantısında alınan bir dizi karar gereği covid 19 ile mücadele için yeni tedbirlerin alındığını ve alınan bu tedbirlerin öncelikli olarak uygulamaya başlanıldığını söyledi.
OKULLARDA ‘YÜZYÜZE EĞİTİM’ TEMİZLİĞİ
19 Eylül 2020, 12:31 0
OKULLARDA ‘YÜZYÜZE EĞİTİM’ TEMİZLİĞİ
21 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi Talas’taki okullarda dezenfekte ve hijyen çalışması yapılarak eğitim-öğretime hazır hale getirildi.
ALZHEİMER HASTALIĞINDA ARTIŞ YAŞANIYOR!
18 Eylül 2020, 13:46 0
ALZHEİMER HASTALIĞINDA ARTIŞ YAŞANIYOR!
Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşmet Hanağası, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nün Alzheimer hastalarının sorunlarına dikkat çekmek, hastalara ve yakınlarına yardımcı olabilmek için neler yapılabileceği konusunda önem taşıdığını söyledi ve ekledi: “Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte Alzheimer hastalığında büyük bir artış yaşanıyor. Dünyada 50 milyon civarında demans hastası bulunuyor ve bu hastaların yaklaşık 2/3’ünü Alzheimer hastaları oluşturuyor.”