SAĞLIK HABERLERİ
Kanserle Mücadele Eden 2500 Çocuk Destek Bekliyor…
05 Temmuz 2021, 11:05 0
Kanserle Mücadele Eden 2500 Çocuk Destek Bekliyor…
Sosyal fayda sağlayarak toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmak üzere sosyal sorumluluk projelerine de imza atan fonbulucu.com, kanserle mücadele eden çocuklar için bir kampanya başlattı. Kanser Çocuğumdan Uzak Dur Derneği (KAÇOD) adına Kocaeli Valiliği izni ile fonbulucu.com’un Reward platformunda yürütülen kampanya ile sağlanan fon, kemoterapi alan 2500 çocuğun gıda, hijyen malzemeleri ve yol ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacak. Kampanyaya destek vermek isteyenler diledikleri miktarda bağışta bulunabilecekken, tüm mali veriler şeffaflık esasıyla kampanya sayfasında anbean paylaşılacak.
7 Soruda Uyku Apnesi Testi !
02 Temmuz 2021, 12:08 0
7 Soruda Uyku Apnesi Testi !
Uykuda onlarca hatta yüzlerce kez nefesin durması veya azalması ile hayatı tehdit eden bir hastalık olan uyku apnesi, tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte erkeklerde 40 yaş sonrası, kadınlarda ise menopoz sonrası sık görülüyor. Uyku apnesinin yorgunluktan konsantrasyon bozukluğuna, inmeden kalp krizine hatta kansere dek bir çok ciddi hastalığa yol açabildiğini belirten Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Uyku Uzmanı Prof. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu trafik kazalarını da 2- 6 kat artırdığını, bu nedenle tatil yolculuğunda araç kullanacakların dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor. Prof. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu, bu sinsi hastalığın yol açtığı sorunlara ve tedavisine dek önemli açıklamalarda bulundu; bir de uyku apnesi olup olmadığınıza ışık tutacak 7 sorudan oluşan test paylaştı…
ERÜ KANKA (Kansere Karşı Birlikte Derneği) Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi Açılıyor
01 Temmuz 2021, 12:40 0
ERÜ KANKA (Kansere Karşı Birlikte Derneği) Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi Açılıyor
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) KANKA (Kansere Karşı Birlikte Derneği) Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Hastanesi 3 Temmuz Cumartesi günü düzenlenen törenle açılacak.
Obezite ameliyatları ne zaman yapılmalı?
01 Temmuz 2021, 12:14 0
Obezite ameliyatları ne zaman yapılmalı?
Obezite, tüm dünyada her geçen gün yaygınlaşan ciddi bir sağlık sorunu. Son 40 yıldır tüm dünyada artış gösteren obezitenin birçok farklı sağlık sorununa neden olabildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Abdulcabbar Kartal, “Türkiye’de ve dünyada günümüzün en önemli ölüm nedenlerinden biri olarak kabul edilen obezite mutlaka tedavi edilmeli. Özellikle COVID-19 pandemisinin başlamasıyla beraber Türkiye’deki şişmanlık insidansının daha da arttığı biliniyor. Yetişkinlerin yanı sıra çocuk ve ergenlerde de obezitenin görülme oranı arttı” açıklamasında bulundu. Peki obezite ameliyatları ne zaman, kimlere yapılmalı? En yaygın yapılan ameliyatlar hangileri?
Sigara Ve Obezite Böbrek Kanserinin En Önemli Nedenlerinden
29 Haziran 2021, 10:01 0
Sigara Ve Obezite Böbrek Kanserinin En Önemli Nedenlerinden
Böbrek kanseri, ürolojik kanserler arasında en sık görülen ilk 3 kanser arasında yer alıyor. Böbrek kanserine neden olan etmenlerin başında sigara ve tütün ürünü kullanımının geldiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı ve Üroonkoloji Merkezi Direktörü Doç. Dr. İlker Tinay, “Son yıllarda yapılan çalışmalara göre obezite de böbrek kanserine neden oluyor. Ayrıca ailesinde böbrek kanseri hikayesi olanlar ve kronik böbrek yetmezliği nedeniyle rutin hemodiyaliz tedavisi alan hastalar da böbrek kanseri gelişimi açısından risk altında. Böbrek kanseri ağırlıklı olarak erkeklerde görülürken son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalara göre bu hastalığın görülme sıklığı kadınlarda da arttı” açıklamasında bulundu.
Mahalle Mahalle Gezerek Aşıya İkna Ediyorlar
01 Haziran 2021, 12:02 0
Mahalle Mahalle Gezerek Aşıya İkna Ediyorlar
İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kurulan aşı ikna ekipleri mahalle mahalle gezerek çeşitli nedenlerle randevu alamayan, aşının etkilerine inanmayan veya aşıdan korkan vatandaşlarımızı bilgilendirip aşı olmaya ikna ediyorlar.
Covid-19 Hastalığı Sonrası Fizik Tedavinin 5 Temel Faydası
25 Mayıs 2021, 11:04 0
Covid-19 Hastalığı Sonrası Fizik Tedavinin 5 Temel Faydası
Koronavirüs geçiren bireylerde, nörolojik tutulumlar olabilirken yorgunluk, kas ve eklem ağrıları gibi daha hafif semptomlarda görülebiliyor. Bu semptomlar, hasta iyileştikten sonra da kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Özellikle akciğer tutulumu, hastaların çabuk yorulması ve solunum kapasitesinde azalmaya yol açıyor. Bu durumda hastaların mümkün olan en erken dönemde fizik tedavi görmesi gerekiyor. İstanbul Rumeli Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Dr.Öğr.Üyesi Özden Baskan koronavirüsü geçiren bireylerde fizik tedavinin gerekliliklerinden ve faydaları hakkında bilgi verdi.
Büyükkılıç, Yahyalı Devlet Hastanesi’nde İncelemelerde Bulundu
23 Mayıs 2021, 09:00 0
Büyükkılıç, Yahyalı Devlet Hastanesi’nde İncelemelerde Bulundu
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Yahyalı’da yapımı tamamlanan Yahyalı Devlet Hastanesi’nde incelemelerde bulunarak, “Yahyalılı hemşehrilerime hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Tüsad Dünya Astım Günü'nde Astım Hakkında Doğru Bilinen Yanlışları Düzeltti
04 Mayıs 2021, 11:06 0
Tüsad Dünya Astım Günü'nde Astım Hakkında Doğru Bilinen Yanlışları Düzeltti
Astım bulaşıcı bir enfeksiyon değildir! Solunum Derneği TÜSAD, öksüren ya da hapşıran birine hasta gözüyle bakıldığı bu dönemde astım hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekti. Dünya Astım Günü nedeniyle bir açıklama yapan TÜSAD hekimleri, astımın bulaşıcı bir enfeksiyon olmadığını, tedavi edilebilen ve kontrol altına alınabilen bir hastalık olduğunu belirtti.
Tüsad Yönetim Kurulu Üyesi DOÇ. DR. Onur Turan, Yanıt Bekleyen Sorulara Dikkat Çekti
30 Nisan 2021, 11:10 0
Tüsad Yönetim Kurulu Üyesi DOÇ. DR. Onur Turan, Yanıt Bekleyen Sorulara Dikkat Çekti
Tam kapanmanın tek başına yetersiz kaldığını, aşılamanın bir an önce hızlanması gerektiğini savunan Solunum Derneği (TÜSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Onur Turan, aşı konusunda birbiri ile çelişen, kafa karıştırıcı açıklamalar yapılmaması gerektiğini vurguladı.