SAĞLIK HABERLERİ
“15 GÜN DAHA AYAKTA YOLCU ALINMAYACAK”
23 Eylül 2020, 14:37 0
“15 GÜN DAHA AYAKTA YOLCU ALINMAYACAK”
Vali Günaydın ile birlikte denetimlerini sürdüren Başkan Büyükkılıç, Pandemi ile mücadele kapsamında önemli açıklamalar yaptı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Vali Şehmus Günaydın ile birlikte yaptığı çatkapı denetimler sırasında pandemi ile mücadele kapsamında toplu ulaşımda 15 gün daha ayakta yolcu alınmayacağını açıkladı. Vali Günaydın ise, “Büyükşehir Belediyesi’ne fedakarlığı nedeniyle teşekkür ediyoruz. Geride kalan sürede ayakta yolcu alınmamasının olumlu etkileri rakamlara yansımış durumda” ifadelerini kullandı.
Pandemi ruhsal hastalıkların çeşitlerini artırdı
23 Eylül 2020, 14:35 0
Pandemi ruhsal hastalıkların çeşitlerini artırdı
Ülkemizde Mart ayından beri etkili olan Koronavirüs salgını sürecinde ruhsal rahatsızlıkların çeşitlerinde artış görüldüğünü belirten uzmanlar, en çok depresyon, panik atak, bipolar ve Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) gibi hastalıkların şiddetlendiğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında tıbbi yardım alamayan bazı hastalarda atakların görüldüğünü söyledi.
KOCASİNAN’DA DOĞAYLA DOST ÇEVRECİ ARAÇ İLE KESİNTİSİZ TEMİZLİK
21 Eylül 2020, 16:32 0
KOCASİNAN’DA DOĞAYLA DOST ÇEVRECİ ARAÇ İLE KESİNTİSİZ TEMİZLİK
Kocasinan Belediyesi, daha temiz bir Kocasinan için doğa dostu sıfır karbon emisyonlu elektrikli mobil temizlik aracı ile özellikle lavabolarda dezenfekte ve hijyen temizliği gerçekleştiriyor. Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, çevreci belediyecilik anlayışı daha temiz Kocasinan için gece-gündüz demeden çalıştıklarını söyledi.
Sosyal izolasyon bunamayı olumsuz etkiliyor
19 Eylül 2020, 15:48 0
Sosyal izolasyon bunamayı olumsuz etkiliyor
Sosyal izolasyonun artış gösterdiği pandemi gibi dönemlerin Alzheimer ve bunama hastalarının yaşam kalitesini etkilediğini belirten uzmanlar, bu dönemde kafa karışıklığının ve saldırgan davranışların artabileceğine, anksiyetenin tetiklenebileceğine dikkat çekiyor. Bu dönemde hastayla sosyal ilişkilerin güçlendirilmesi büyük önem taşıyor.
“Melikgazi ilçesi umumi hıfzıssıhha kurul kararı gereği yeni tedbir alınmıştır”
19 Eylül 2020, 15:22 0
“Melikgazi ilçesi umumi hıfzıssıhha kurul kararı gereği yeni tedbir alınmıştır”
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, Melikgazi İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulun 16 Eylül 2020 günü yapılan toplantısında alınan bir dizi karar gereği covid 19 ile mücadele için yeni tedbirlerin alındığını ve alınan bu tedbirlerin öncelikli olarak uygulamaya başlanıldığını söyledi.
OKULLARDA ‘YÜZYÜZE EĞİTİM’ TEMİZLİĞİ
19 Eylül 2020, 12:31 0
OKULLARDA ‘YÜZYÜZE EĞİTİM’ TEMİZLİĞİ
21 Eylül Pazartesi günü başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi Talas’taki okullarda dezenfekte ve hijyen çalışması yapılarak eğitim-öğretime hazır hale getirildi.
ALZHEİMER HASTALIĞINDA ARTIŞ YAŞANIYOR!
18 Eylül 2020, 13:46 0
ALZHEİMER HASTALIĞINDA ARTIŞ YAŞANIYOR!
Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Haşmet Hanağası, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nün Alzheimer hastalarının sorunlarına dikkat çekmek, hastalara ve yakınlarına yardımcı olabilmek için neler yapılabileceği konusunda önem taşıdığını söyledi ve ekledi: “Dünyada ve ülkemizde yaşlı nüfusun artmasıyla birlikte Alzheimer hastalığında büyük bir artış yaşanıyor. Dünyada 50 milyon civarında demans hastası bulunuyor ve bu hastaların yaklaşık 2/3’ünü Alzheimer hastaları oluşturuyor.”
KOCASİNAN’IN PARKLARINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ
18 Eylül 2020, 13:40 0
KOCASİNAN’IN PARKLARINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ
Kocasinan Belediyesi, Koronavirüs tedbirleri kapsamında İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 1 ay süreyle kapatılan çocuk oyun alanlarında oyun gruplarını önlem amaçlı söktü. Geleceğin teminatı çocuklara verdiği değerle dikkat çeken Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, “Sağlıklı çocuklar, mutlu yarınlar için çalışıyoruz. Evlatlarımızın daha sağlıklı bir şekilde tekrardan parklarda oynaması adına ekiplerimizi seferber ettik.” dedi.
MEME KANSERİ TEDAVİSİNDE ETKİLİ GIDALAR
17 Eylül 2020, 15:06 0
MEME KANSERİ TEDAVİSİNDE ETKİLİ GIDALAR
Dünyada ve Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanserler arasında yer alan meme kanseri, kanserden ölüm nedenlerinden en önemlisini oluşturuyor. Yapılan birçok çalışma birçok sebze ve meyvenin tüketimi ile meme kanseri gelişimi arasında ilişki olduğunu gösteriyor. Bazı sağlıklı gıdaların meme kanserinin tekrarlama riskini azalttığı ve yaşam süresini uzattığını söyleyen Liv Hospital Meme Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Beyza Özçınar anlattı.