Özdemir: Doğu Akdeniz jeopolitiği lehimize değişiyor

MHP Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir; Türkiye ile Libya arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'yla ilgili, “Oluşturacağı etkiler itibarıyla Doğu Akdeniz'de şimdiye kadar var olan, uzunca bir süreden bu yana, belki de insanlık tarihiyle eş değer anlam ifade eden tarihsel perspektif açısından yeni dönemin yeni bazı kapılarını açacağı gerçeğini de karşımıza getiriyor.” dedi.

Özdemir:  Doğu Akdeniz jeopolitiği lehimize değişiyor
06 Aralık 2019 Cuma 15:10

Özdemir Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına, söz aldığı konuşmasında,

Doğu Akdeniz'de 2000'li yılların başından itibaren yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin egemenlik haklarına müdahale amacı taşıdığını ve bu zamana kadar ortaya konulan hassasiyet ve çabaların temelinde ise egemenlik haklarımızın korunması gayreti olduğunu ifade etti.

Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükûmetiyle imzalanan Muhtıranın, iki ülke arasındaki deniz alanlarının sınırlandırılmasını sağlarken, Doğu Akdeniz'de şimdiye kadar süregelen ve sadece Türkiye'yi değil, diğer tarafları da ilgilendiren gayrihukuki çabaları ortadan kaldırmaya yönelik ahlaki, vicdani ve hukuki bir gayret olduğunu ifade eden Özdemir şöyle devam etti:

“Mutabakat Muhtırası'yla, Türkiye ve Libya'nın Doğu Akdeniz'deki hak ve menfaatleri korunmuş olacaktır. Denizden komşumuz olan Libya'ya karşı, tıpkı Yunanistan'ın bize karşı yapmak istediği mesnetsiz değerlendirme ve yaklaşımlarla süregelen oldubitti girişimleri de artık sonuçsuz kalabilecektir. Bu hukuksuzluğun ortadan kaldırılması, ayrıca, Yunanistan'ın, Güney Kıbrıs Rum kesimi, Mısır, İsrail ve diğer bölge ülkeleriyle devreye koymaya çalıştığı gündemi de nihayete erdirebilecektir. Dolayısıyla Doğu Akdeniz'de şimdiye kadar var olan gündem kesin ve hukuki olarak Türkiye'nin lehine değişme potansiyeli taşımamaktadır.”

Özdemir; Meselenin hidrokarbon faaliyetlerinin ötesine çoktan geçtiğini, meselenin, egemenlik meselesi olduğunu; meselenin, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklüğünün Doğu Akdeniz'deki tarihî ve haklı varlığı olduğunu belirterek, “Hakkımızı elbette ki çiğnetmeyeceğiz, hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz, hakkımız üzerine de pazarlık yapmayacağız. Genel Başkanımızın da ifade buyurdukları üzere, Doğu Akdeniz'de dalımıza basanın damını yıkarız, önümüze çıkanın ne yazık ki ömrüne kastederiz.” ifadesinde bulunmuş ve  “Bu sözlerle beraber konuşmamı bitirmeden önce, yaşanan bu sürecin doğru değerlendirilmesi için şunları ifade etmek istiyorum: Her hesabın bir tersi, her zulmün elbet ki süresi var. Bir tilki hükmü varsa, bir de kurt töresi var, bir bozkurt töresi var" şeklinde konuştu.

(Haber: Ramazan KARAKUŞ)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.