Türkiye koronavirüs haritası ve bakanın açıklamaları

Türkiye koronavirüs haritası ve bakanın açıklamaları
11 Nisan 2020 Cumartesi 11:11

Bakan Koca, yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin şu an itibarıyla toplam sağlık personeli sayısı 1 milyon 61 bin 635’dir. Bunun 165 bin 363’ü doktordur, 204 bin 969’u hemşiredir. Bir bu kadar da diğer sağlık personelimiz ve destek personelimiz var. Bu, sizler için gece gündüz görev başında olan bir sağlık ordusudur, bu orduya güvenin” dedi.

Türkiye’nin uzun yıllardır sağlığı öncelikli hizmet alanı gördüğünün altını çizen Bakan Koca, sağlık hizmetlerinde bu denli hızlı bir iyileşmenin örneğinin bulunmadığına dikkati çekti.

Türkiye’nin yoğun bakım kapasitesinde Avrupa’nın en avantajlı ülkesi olduğunu vurgulayan Koca, “Ülkemizin sağlık altyapısına güvenin” ifadesini kullandı.

Koca, Türkiye’nin salgınla mücadelede en baştan beri hiçbir kafa karışıklığı yaşamadığını belirterek, şöyle devam etti:

“Ülkemiz, virüsün dünya kamuoyuna duyurulduğu 31 Aralık 2019’dan itibaren bu tehdidi, sözün bilime ve bilim insanlarına bırakılacağı bir sağlık sorunu olarak ele almıştır. Bir halk sağlığı tehdidini, diğer tüm konulardan ayıran stratejiye güvenin. Sağlık ordumuzun hastalığı yenme konusundaki kararlılığına güvenin.”

Türkiye ve İstanbul'daki yoğun bakımların doluluk oranları İstanbul için şu anda yatak yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 59,5. Normal yataklarımızın doluluk oranı yüzde 50,2. Şu an herhangi bir sorunumuzun olmadığını söyleyebiliriz. Türkiye'deki yatak doluluk oranımız yüzde 36,3. Seyrantepe'nin biz hızla devreye girmesini istiyoruz, ihalesi yapılmıştı, yıl sonu olarak hedeflenmişti, daha erken bitmesi için bir çabamız var. Bu hafta Başıbüyük'te hastanemizi açmış olduk, İkitelli Şehir Hastane'mizin bir bölümünü açmış olacağız. Bu anlamda bir sorunumuz yok. Türkiye'de hastalıkla Türkiye'nin bütün illerinde mücadele eden bir durumdayız. Hastalığın seyri her yerde aynı değil. Ankara, İzmir, Adana, Bursa ve Rize'nin durumu haritada görülüyor. Özellikle bazı yerlerde ciddi seyrin olduğunu görüyoruz. Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon ve Bursa'da vakaların yüksek olduğunu görüyoruz" dedi.

“Sosyal hareketliliği asgariye indirin”

Virüsün aradığı fırsatı hareketli ortamlarda bulduğunu vurgulayan Koca, vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

“Sosyal hareketliliği asgariye indirin. ‘Bana bir şey olmaz’ düşüncesine kapılmayın. Toplum içinde tanısı konmamış hastalar olabileceğini, bunların bir kısmının hastalıklarının bir süre sonra farkına varacaklarını, bir kısmının ise hiç varmayacağını unutmayın. Bize ayrıcalık tanıyacak tek şey tedbirdir.”

Herkesin koronavirüs gerçeğiyle yüzleşmek zorunda olduğunu belirten Koca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin bütün illeri, ilçeleri, köyleri hepimiz bu mücadelenin kurallarına ne kadar hızlı, ne kadar net adapte olursak o kadar hızlı sonuç alırız.“

“2 bin 423 hastamız iyileşti”

Salgının Türkiye’deki seyri hakkında bilgi veren Koca, “Bugün toplam test sayımız 307 bin 210 oldu. Bugün 30 bin 864 yeni test yaptık. 4 bin 747 yeni vakamız var. Bugün vefat eden 98 vatandaşımızla beraber toplam vefat sayımız 1006 oldu. Bugün iyileşen 281 vakamızla beraber toplamda 2 bin 423 hastamız iyileşti” dedi.

Bakan Fahrettin Koca, test sayısı arttıkça, temas ölçütlerini gözeterek vakaları daha erken tespit ettiklerini ve riski kontrol altına alma güçlerinin arttığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Maske kullanımını kolaylaştırmak için ihtiyacı olan bütün vatandaşlarımıza maskeyi ücretsiz dağıtmaya başladık, e-Devlet üzerinden talep edenlere göndermeye devam ediyoruz.” (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.