Kayseri patlamasının faili ve 4 kişi tutuklandı

Kayseri patlamasının faili ve 4 kişi tutuklandı
04 Kasım 2020 Çarşamba 23:18

KAYSERİ´de 17 Aralık 2016'da çarşı iznine çıkan askerlere yönelik saldırının faillerinden 'Fırat Botan' kod adlı PKK'lı terörist Ferhat Tekiner, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve emniyet operasyonuyla Kuzey Irak'ta yakalanarak getirildiği Kayseri´de, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.


PKK'lı 'Fırat Botan' kod adlı Ferhat Tekiner, 23 Ekim´de MİT ve emniyet iş birliğinde düzenlenen operasyonla Irak'ın kuzeyinde yakalanarak Türkiye'ye getirildi. PKK'lı Tekiner'in, 17 Aralık 2016 tarihinde Kayseri'de çarşı iznine çıkan askerlere yönelik düzenlenen saldırının faillerinden olduğu tespit edildi. Ferhat Tekiner'in, 15 askerin şehit olduğu ve 54 kişinin de yaralandığı Kayseri'de patlamanın faili 'Kendal Deniz' kod adlı Kenan Çiçek'e çaldığı aracı teslim eden terörist olduğu belirlendi. Hakkında yakalama kararı olan Ferhat Tekiner, Kayseri'ye getirildi. Kayseri 4´üncü Ağır Ceza Mahkemesi´nce hakkında yakalama kararı bulunan Tekiner, bugün yapılan sorgusunun ardından tutuklanarak cezaevine konuldu.


SALDIRININ PLANLAYICISINA 16 KEZ MÜEBBET VERİLMİŞTİ


Kayseri 1'inci Komando Tugay Komutanlığı'nda vatani görevini yapan ve çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan halk otobüsüne, bombalı araç ile düzenlenen terör saldırısına ilişkin 21 sanıklı dava geçen yıl sonuçlanmıştı. MİT ve Emniyet operasyonuyla yakalanıp Türkiye'ye getirilen terörist Ferhat Tekiner'in çaldığı araçla saldırıyı düzenleyen terörist Kenan Çiçek'in tutuklu yargılandığı dava, Kayseri 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Kenan Çiçek, 16 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1118 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Diğer sanıklara da değişen yıllarda hapis cezası verilmişti.
Mahkeme, firari sanıklar Ferhat Tekiner, Sait Karabulut ve İshak Özçaktu'nun dosyalarını ise ayırmıştı. Irak´ın kuzeyinde yakalanan ve saldırıyı planlayan Kenan Çiçek'e çaldığı aracı teslim ettiği belirlenen Ferhat Tekiner, bu dosya kapsamında tutuklanmış oldu.

4 ŞÜPHELİ DAHA TUTUKLANDI

MİT'in Kuzey Irak'ta yakalayarak Kayseri'ye getirdiği ve tutuklanarak cezaevine konulan Ferhat Tekiner'in ifadeleri sonrası Diyarbakır'da gözaltına alınan ve Kayseri'ye getirilen 4 şüpheli de çıkarıldıkları mahkemece 'Silahlı terör örgütüne üye olma' suçundan tutuklandı.

Terör örgütü PKK tarafından 17 Aralık 2016 tarihinde çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan otobüse düzenlenen bombalı saldırıda 15 asker şehit olurken, 54 asker de yaralandı. Askerlere yönelik saldırının faillerinden 'Fırat Botan' kod adlı PKK'lı terörist Ferhat Tekiner'in Kuzey Irak'ta yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin ardından verdiği ifade sonrası soruşturma genişletildi.

Bombalı terör saldırısıyla ilgili daha önce bu davadan beraat eden B.K. ve M.A. ile Diyarbakır'da görevli bir polis memurunun yakalanması için karar çıkarıldı. Diyarbakır'da oldukları belirlenen şüpheliler düzenlenen operasyonla yakalandı. Operasyon sonrası ismi henüz öğrenilemeyen 1 şüpheli daha yakalanınca, gözaltı sayısı 4'e çıktı. Şüpheliler gözaltı sonrası sorgulanmak üzere Kayseri'ye gönderildi. Emniyet Müdürlüğü'nde işlemleri tamamlanan 4 şüpheli, 'silahlı terör örgütü üyesi olma' suçundan çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

İSTİHBARAT SERVİSİ


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.