Büyükkılıç tarlaları gezdi

Büyükkılıç tarlaları gezdi
03 Eylül 2020 Perşembe 13:42

   Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, üretime ve üreticiye verdiği desteği sahada da gösteriyor. Sarımsaklı Ovası’nda şemşamer tarlalarında ürünün bereketini yerinde gören, muhtar ve çiftçilerle sohbet eden Başkan Büyükkılıç, Kayseri’de neden “Şemşamer” dendiğini de paylaştı.


   Başkan Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi’nin Ziraat Odaları kanalıyla alet ve ekipman desteği verdiği Sarımsaklı Ovası’ndaki şemşamer tarlalarında incelemelerde bulundu.


   İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin’in ve diğer ilgililerin eşlik ettiği Başkan Büyükkılıç,  “Büyükşehir Belediyesi olarak tarım konusunda her türlü desteği veriyoruz. Üreticimizin daha nitelikli, daha verimli, daha çok kendi kendine yetecek konum ve durumda üretimler yapmasını sağlamak amacıyla gayret gösteriyoruz” dedi.


   Başkan Büyükkılıç, muhtar ve çiftçilerle yaptığı sohbette, Kayseri’de ürün çeşitliliğine önem verdiklerini ve üreticiye destek olma yönünde azami gayret gösterdiklerini anlatarak şöyle devam etti: “Türkiye’de çekirdek üretiminde Kayseri olarak ilk sıradayız. Kayseri’de kabak çekirdeği, yüzde kırklar civarında Türkiye’de yine 1’nci sırada ve geçen sene itibariyle 24 bin ton. Bu sene geçen seneye bakarak bir miktar para edince ölçeksiz ekmeler, dikmeler olduğundan dolayı, hasılatın daha fazla olacağını kanaatindeyim.  Buna bağlı olarak da esnafımız fiyatlarını bir miktar aşağı çekme konusunda eğilim gösteriyor. Bu yaklaşım doğru değil. Hakikaten çekirdeğin üretimde birinci sırada olduğu bu güzel bölgemizin hayallerinin yok etmeye fırsat vermemeleri lazım. İlgili firmalarımızın bu konuda gerekli çalışmaları yapmak suretiyle üreticilerimizi memnun edecek fiyatlarla, alışverişlerini yapmaları lazım. Üreticimizin daha nitelikli, daha verimli, daha kendi kendine yetecek konum ve durumda üretimler yapmasını sağlamak amacıyla gayret göstereceğiz” dedi.


   İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin ise, “Başkanım öncelikle teşekkür ediyorum sahada bizlerle olduğunuz için. Kayseri birçok üründe olduğu gibi çekirdekte Kayseri’deki ilk sıradaki konumunu korumaya devam ediyor. Bundan sonrada buna devam ettireceğine eminiz” diye konuştu.
   Haber Merkezi


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.