Kızılay’dan, risk grubunda ve ihtiyacı olanlara erzak yardımı

Kızılay’dan, risk grubunda ve ihtiyacı olanlara erzak yardımı
09 Nisan 2020 Perşembe 22:40

Türk Kızılayı Kayseri Şubesi, koronavirüs önlemleri kapsamında sokağa çıkması sınırlandırılan 65 yaş ve üstü kişiler ile kronik rahatsızlığı olanlar başta olmak üzere ihtiyaç sahibi ailelere erzak desteğinde bulunuyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle risk grubunda olan 65 yaş üstü ve üzerindekiler ile kronik rahatsızlığı bulunanların sokağa çıkması, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeyle yasaklandı. Bunun üzerine Türk Kızılayı Kayseri Şubesi ve gönüllüleri, alışveriş, temizlik ve sağlık kontrolleri gibi ihtiyaçları devletin ilgili kurumları ile yardımsever gençler tarafından karşılanan, başta bu risk grubundaki kişiler olmak üzere ihtiyaç sahibi herkese gıda yardımı yapıyor. İçinde kavurma, nohut, mercimek, pirinç, makarna, çiçek yağı, salça, zeytin, un ve çorbanın yer aldığı erzak kolisi dağıtılıyor.

Türk Kızılayı Kayseri Şube Başkanı Şener Şekerci,  İçişleri Bakanlığı’nın almış olduğu kararlar, Valiliğin koordinasyon, kaymakamlıklar sevk ve idaresinde ‘vefa destek’ gruplarına destek verdiklerini açıkladı. Şekerci  ‘Türk Kızılayı kuruluş amacıyla 150 yıldır ihtiyaç sahibi insanların ihtiyaçlarını görmek için sahada. Aynı zamanda biz de bu vefa grubu içerisinde, ihtiyaç sahibi insanların gıda gereksinimlerini karşılamak üzere Türkiye genelindeki 400 şube, 9 bin 500 gönüllü, profesyonel ekip ve çalışanlarımızla sahalardayız. Elimizden geldiğince milletimizin emaneti yardımları, ihtiyaç sahibi ailelere yardımları ulaştırıyoruz. Ayrıca 65 yaş üstü insanlarımız ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız da yardımlarımızdan faydalanıyor” dedi.

Öte yandan Türk Kızılayı Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi.

Çeşitli mecralarda denek geldiğimiz “Kızılay ne yapıyor?” vb. sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması zarureti doğmuştur.
Aşağıdaki basın bülteninden de anlaşılacağı gibi Kızılay ne “pasif kalmıştır” ne de “Türkiye’yi unutmuştur”. Kızılay, 152 yıllık tarihinde, milletin karşı karşıya kaldığı her sorunda, Devletinin yanındaki yerini almış, Devletinin kendisine biçtiği görevleri layıkıyla yerine getirmiştir. Koronavirüs ile mücadelede de Kızılay’ın konumu budur.
Kızılay, ülkemizin yanı sıra onlarca ülkede yardım çalışması yürütmekte, 16 ülkede daimi temsilciği bulunmaktadır. Söz konusu daimi temsilcilikler, ülkemizdeki yardım çalışmalarından bağımsız olarak bulundukları ülkede işbirliği yaptıkları Kızılay veya Kızılhaç dernekleri ile birlikte insani yardım çalışmaları yapmaktadırlar. Erbil’de ve Endonezya’da yapılan çalışmalar da bu kapsamdadır. Erbil’e Türkiye’den maske götürmek gibi bir durum düşünülemez, Erbil’de yerelden temin edilen maskeler ve diğer yardım malzemeleri, işbirliği yapılan kuruluşlarla birlikte ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır. Endonezya’daki durum da benzerdir. Bu ülkelere ne bugün için bir ekip gönderilmesi, ne de yardım malzemesi gönderilmesi söz konusu değildir. Kızılay ekipleri orada yerleşik durumdadır. Kızılay’ın koronavirüs ile mücadele konusunda yaptığı çalışmaların bir özetini aşağıda ilginize sunarız.
KIZILAY’DAN KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEYE BÜYÜK DESTEK
​Koronavirüs ile mücadele kapsamında devlete destek çalışmalarını sürdüren Türk Kızılay, sosyal yardım çalışmalarını artırma kararı aldı. Kızılay, karantina yurtlarındaki yemek dağıtımlarının ve kan bağışı konusundaki çalışmalarının yanı sıra, yaşanan krizden en çok etkilenmesi beklenen toplum kesimlerini desteklemek amacıyla eylem planı hazırladı.
Kurulduğu günden bugüne kadar milletinin karşılaştığı her sorunun aşılmasında Devlet’in yanında yer alan Türk Kızılay, koronavirüs ile mücadelede de üzerine düşen görevi yerine getiriyor. Kızılay, yaptığı değerlendirmenin ardından sosyal yardım çalışmalarını genişletme kararı aldı.
Yurt dışından gelen ve 28 noktada karantina altına alınan yaklaşık 11 bin kişiye üç öğün beslenme hizmeti vermeye devam eden Kızılay, 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların ihtiyaçlarını da şubeleri ve gönüllüleri eliyle karşılıyor. Kızılay il ve ilçelerde kurulan “Vefa Sosyal Destek Gruplarına” da destek sağlıyor.
Yaşanan olağanüstü süreçte ülkenin kan ve kan ürünü ihtiyacını karşılamak için çalışmalarını aralıksız sürdüren Kızılay, önümüzdeki dönem çalışmalarını birey ve ailelerin sosyal yardımlarla desteklenmesine odaklayacak.
Sağlık Bakanlığına destek
Kızılay koruyucu hekimlik hizmetleri ile toplumu yeni koronavirus salgınına karşı bilinçlendirme eğitimleri düzenlemeye devam ediyor. İstanbul ve Ankara Ulusal Kan Bankası Referans Laboratuvarlarındaki koronavirüs tanı kapasitesini de Sağlık Bakanlığının hizmetine sunan Kızılay, olası ihtiyaç için Sağlık Bakanlığına 150 şişme Çadır Hastanesi teslim etti. Kızılay illerdeki Hastanelerin olası ihtiyaçları için ilave 300 adet Sahra Hastanesini de fabrikalarında 24 saat esasına göre imal etmeye devam ediyor.
150 bin aileye destek gıda desteği
Türk Kızılay, olağanüstü dönemler için depolarında hazır bulundurduğu gıda paketlerini 150 bin aileye ulaştıracak. İçerisinde sıvı yağ, çay, şeker, pirinç, kuru fasulye, yeşil/kırmızı mercimek, bulgur, salça, un, zeytin, kaşar peyniri, makarna ve tuz bulunan gıda kolileri, insanların evden sokağa çıkışını da azaltmayı amaçlıyor.
100 bin aileye hijyen malzemesi desteği
Kızılay, içerisinde şampuan, kolonya, el sabunu,  çamaşır suyu, bulaşık deterjanı, arap sabunu, bulaşık süngeri, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, diş macunu, diş fırçası, tıraş bıçağı ve tıraş köpüğü bulunan 100 bin hijyen kolisi hazırladı. Hijyen setleri, bu tür malzemelere ulaşmada en büyük sıkıntıyı çeken toplum kesimleri gözetilerek dağıtılacak.
75 Bin aileye 30 Milyon TL Sosyal yardım
Karantina yurtlarında kalanlara verilen yemek desteğinin yanında şehirlerdeki ihtiyaç sahiplerine de sıcak yemek desteği vermeye karar veren Kızılay, aşevlerinin kapasitesini de arttırdı. Kurban paylarından hazırlanan 1 Milyon kutu kavurma konservesi de yurt genelinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak. Kızılay ayrıca geçim sıkıntısı çeken 75 bin aileye 400’er TL nakit sosyal destek ödeme yapma kararı aldı.
Kınık, “Kızılay olarak tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz”
Tüm dünya gibi ülkemizin de zor günlerden geçtiğini belirten Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, toplum olarak daha fazla dayanışmaya ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Dr. Kerem Kınık, “Gündelik işlerde yevmiyeli çalışıp evine o gün kazandığını ekmek parası olarak götüren seyyar satıcılar, gündelik işçiler, geri dönüşüm emekçileri, sigortasız çalışan vasıfsız işçiler başta olmak üzere hayatın durağanlaşması ile işi duran küçük esnaf ile daha fazla dayanışma göstereceğiz. Bu zor sürecin üstesinden ancak birbirimize destek olarak gelebiliriz. Varlıklının yoksulla, gencin yaşlıyla, sağlıklının hastayla, işverenin emekçiyle, tüm toplumsal kesimlerin birbiri ile her şeyi bir kenara bırakarak dayanışması gerekiyor. Bizler Kızılay olarak bu olağanüstü dönemde tüm kaynaklarımızı ihtiyaç sahipleri için seferber ediyoruz. Yoksullara ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için tüm Kızılay teşkilatı seferberlik ilan etti. 152 yıllık tarihimiz bize zor günleri atlatmada dayanışmanın önemini öğretti.” dedi.
Kızılay, hayat normale dönene kadar yardım çalışmalarını sürdürecek. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.