Kayseri'nin ilk kadın futbol hakemi taksi şoförü oldu

Kayseri'nin ilk kadın futbol hakemi taksi şoförü oldu
19 Ağustos 2020 Çarşamba 17:25

Kayseri'de ilk kadın futbol hakemi olan Hatice Kürkçüo (48), 5 yıl çalıştığı muhasebecilik sektöründen işten ayrılmasının ardından başka bir iş bulamayınca, baba mesleği olan taksicilik yapmaya başladı. Babasının taksisi ile hizmet vermeye başlayan ve müşterilerin olumlu tepkiler verdiğine vurgu yapan Kürkçüo, "İlk başta şaşırıyorlar ama daha sonra araçta çok güzel yolculuğumuz oluyor. Müşterilerimin büyük bir kısmı kadın yolculardan oluşuyor" dedi.

Kayseri'de 1990 yılında kentin ilk kadın futbol hakemi ve Hentbol Süper Ligi'nde düdük çalan ilk kadın hakemi olarak kayıtlara geçen Hatice Kürkcüo, uzun yıllar faaliyet gösterdiği spor alanından muhasebecilik mesleğine yöneldi. 5 yıl boyunca muhasebecilik yapan Kürkçüo, işten çıkarılmasının ardından yeni bir iş bulamayınca baba mesleği olan taksicilik sektörüne yoğunlaştı. Aeorobik, basketbol ve atletizm hakemliği de yapa Hatice Kürkçüo'yu, direksiyon başında gören müşteriler ilk başta şaşırırken, daha sonra Hatice Kürkçüo ile yolculuk yapmanın ayrıcalığını yaşıyor.
'MECBURİYETTEN BAŞLADIM'
İşten ayrıldıktan sonra yeni bir çalışma alanını bulamadığını ifade eden Kürkçüo, "1 yıldır taksi şoförlüğü yapıyorum. Mecburiyetten yapıyorum. İşten ayrıldım başka bir iş bulamadım. Babamın da taksisi vardı. O yüzden taksicilik yapmaya karar verdim. Baba mesleğim olan taksicilik yapmaya başladım. İnsanlarla iletişim kurmayı ve taksicilik yapmayı seviyorum. Sosyal çevrem çok iyidir.Araç kullanmayı da sevdiğim için taksicilik yapmaya karar verdim" dedi.
'ŞAŞIRIYORLAR'
Kayseri'de kadın taksi şoförü sayısının çok sınırlı olması nedeniyle taksiye binen yolculardan aldığı tepkiden de bahseden Hatice Kürkçüo," Müşteriler ilk başta çok şaşırıyorlar. Farklı tepkiler veriyorlar. Başka şehirden gelenler kendi şehirlerinde kadın taksi şoförünün olmadığını söylüyorlar. Araçta da çok güzel sohbetlerimiz oluyor. Kadın yolcularımız daha fazla. Özellikle kadın müşterilerim arıyor ve onları gidecekleri yere götürüyorum" ifadelerine yer verdi.
'KADIN HAKEMLİĞİNDE İLKTİM, TAKSİCİLİKTE DE İLK OLMAK İSTEDİM'
Kayseri'de ilk kadın futbol hakemi olarak bilindiğini de belirten Kürkçüo, "Kayseri'de bu alanda bir ilk olmak istedim. Daha önce kadın futbol hakemliği dalında ilk kez kadın olarak ben görev yapmıştım. Hentbolde de Süper Lig'de düdük çalan ilk kadın hakemim. Kayseri'de başka kadın taksi şoförlerinin olduğunu da söylüyorlar ama ben henüz onlarla tanışmadım. Kayseri'de de bu alanda da bir ilk yaparak, taksi şoförlüğünü geliştirmek istiyorum. Çalışma arkadaşlarım da ilk defa bir kadın ile çalışıyorlar. Bana çok yardımcı oluyorlar" şeklinde konuştu. Haber-Foto: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.