Fazıl Say'ın Acı Günü... Müzik Yazarı Ahmet Say Hayatını Kaybetti

Dünyaca tanınan Piyanist Fazıl Say’ın babası, müzik yazarı, müzik eğitimcisi ve edebiyatçı Ahmet Say hayatını kaybetti. Üzücü haberi Fazıl Say, sosyal medya hesabından duyurdu. Ahmet Say için 12 Mayıs Perşembe günü bir anma töreni düzenleneceği ve Karşıyaka Mezarlığı’na defnedileceği açıklandı.

Fazıl Say'ın Acı Günü... Müzik Yazarı Ahmet Say Hayatını Kaybetti
11 Mayıs 2022 Çarşamba 13:53

Piyanist Fazıl Say’ın babası müzik yazarı Ahmet Say, 86 yaşında Ankara'da tedavi gördüğü bir özel hastanede hayata veda etti. Fazıl Say, babasının ölüm haberini Twitter hesabından duyurdu. Say’ın paylaşımı şöyle:

“Babamı kaybetti. Üzüntüm sonsuz. Ahmet Say, Türkiye’nin en değerli aydınlarından biriydi, tüm müzik ve edebiyat çevresinin de başı sağ olsun. 86 yıllık ömründe ne çok eser bıraktı. Ve çok özel çok güzel bir baba oğul ilişkisidir, son anına kadar. Başımız sağ olsun…”

FAZIL SAY, GEÇEN YIL SAĞLIK DURUMUNU PAYLAŞMIŞTI

Say, babasının tedavisine ilişkin, geçtiğimiz sene şu açıklamaları yapmıştı: 

"Ankara’da bir yoğun bakım odasında, artık çok hassaslaşan bir çizgide, babamın yaşam mücadelesi devam etmekte. Bedeni yorgun ve çok yerinden yaralı. Tedavilerin kimisi iyi cevaplar veriyorsa da, birkaç mertebe gerektiren zor ve uzun bir iyileşme sürecinin başarılması için sabırla ve sükunetle bekliyoruz, tamamen umutsuz filan değiliz." 

SAY AİLESİNDEN CENAZEYE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Vefat eden sanatçı Ahmet Say’ın ailesi, cenaze töreniyle ilgili açıklamada bulundu. Fazıl Say’ın Twitter hesabından paylaştığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Değerli müzikolog ve yazar Ahmet Say’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz. Ahmet Say için 12 Mayıs Perşembe günü saat 10.30’da Çankaya Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bir anma töreni düzenlenecek, ardından Ankara Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazını müteakip Karşıyaka Mezarlığı’nda sonsuzluğa uğurlanacaktır." 

AHMET SAY KİMDİR?

Müzik eğitimcisi ve müzik yazarı olan Ahmet Say, 1935 yılında İstanbul Kadıköy’de doğdu. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitiren Say, İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi ve okulu terk etti. 1954 yılında basın-yayın eğitimi almak için Almanya’ya gidip altı yıl orada yaşadı.

BİNGÖL'DE ÖĞRETMENLİK...

Yurda döndüğünde Bingöl’de üç yıl öğretmen, halk eğitimcisi ve folklorcu olarak çalıştı. Bu dönemde türkü, ağıt ve masallar derledi, halk dansları toplulukları kurdu ve çocuk toplulukları yetiştirdi. Ankara’ya yerleşti ve 1967’de Türk Solu adlı derginin yazı işleri müdürlüğüne getirildi. 12 Mart darbesi döneminde 17 ay hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra Kocakurt romanını yazdı. "Kocakurt" adlı romanı ile 1975 Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda basılmaya değer ürünler arasında yer aldı. 1977’de ise Cemal Süreya, Vecihi Timuroğlu, Ragıp Gelencik, Demir Özlü, Ali Püsküllüoğlu ile aylık Türkiye Yazıları'nı çıkarttı.

1980’den başlayarak kendisini bütünüyle müzik yazarlığına verdi. Edebiyatçılar Derneği kurucu üyelerinden olan Ahmet Say, iki yıl süre ile bu derneğin başkanlığını yaptı. Edebiyat ustalarına verilen Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülleri Altın Madalyası'nı kurumsallaştırdı.

BİRÇOK ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Ahmet Say, Evrensel Gazetesi'nde en son "Yörüngemiz" başlıklı köşe yazıları yazıyordu. Ünlü müzisyen, TRT Ödülleri Öykü Yarışması Başarı Ödülü, Yeni Adımlar Dergisi’nin açtığı Sabahattin Ali Hikaye Yarışması Birincilik ödülü, 28. Ankara Uluslararası Film Festivali "Sanat Çınarı Ödülü gibi çok sayıda ödüle layık görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.