İYİ Partili Yücel ve Aras;, toplu ulaşımda yüzde 10 indirim istedi

İYİ Partili Yücel ve Aras;, toplu ulaşımda yüzde 10 indirim istedi
15 Ağustos 2020 Cumartesi 18:10

İYİ parti Büyükşehir belediye Meclisi grup başkan vekili Kazım Yücel ve  Mali İşler il başkan yardımcısı Yasin Aras; ulaşımda  KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi nedeniyle, bilet fiyatlarının yüzde 10 indirilmesi gerektiğine dikkat çekti, şunları  söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 31.07.2020 tarihinde yürürlüğe giren 3065 sayılı KDV kanununun 28. maddesi gereğince yolcu taşımacılığı KDV oranı % 18'den % 8'e düşürülmüştür.
"Kayseri de yolcu taşımacılığı Kayseri Ulaşım A.Ş. tarafından halk otobüsü ve tramvay ile yapılmaktadır. KDV kanununda yapılan bu indirimli ile satılan bilet fiyatlarında % 10 oranında indirim yapılması gerekmektedir.  Kayseri Ulaşım A.Ş. 31.07.2020 tarihli halk otobüsü esnafına faturalarında kdv oranı % 8 olarak uygulanmış ve bu indirim bilet fiyatlarına yansımamıştır. Bilet fiyatlarına yapılacak indirim 31.07.2020 tarihinden itibaren vatandaşın cebine yansıması gerekirken Kayseri Ulaşım A.Ş.'nın kasasında kalmıştır. Oysaki 31.07.2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesi hiçe sayılmıştır. Çıkan kararname KAYSERİ ilinde yaşayan vatandaşlarımız için geçerli değilmidir.Cumhurbaşkanlığı kararnamesine uymayarak Kayseri Ulaşım A.Ş.'nin bu durumu fırsata çevirip gönül belediyeciliğini de dillendirdikleri bir dönemde gizli zam politikası uygulamasının ne denli doğru olduğunu tekrarlarıyoruz."(Haber: Davut Güleç)

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.