DURSUN ATAŞ: KAYSERİ’DE CUMHURBAŞKANININ SÖZLERİ İTİBAR GÖRMÜYOR MU?

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, art arda yaşanan depremlere dikkat çekerek, “Deprem öldürmez, ihmal öldürür” açıklaması yaptı. Ataş, Kayseri’de depreme karşı önlemler alınması gerektiğini belirterek, kentte ne kadar hazır olduğunun tespit edilmesi için çalışma yapılması gerektiğini belirterek, bu konuda Meclis araştırması yapılması önerisinde bulundu. Diğer yandan Ataş, Kayseri’de devam eden kentsel dönüşüm projelerinin de gözden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Cumhurbaşkanı her ne kadar yatay mimari yapılması yönünde düşüncelerini beyan etse de, şehrimize devasa dikey mimariler yapılmaya devam etmektedir. Ya cumhurbaşkanının sözleri itibar görmemekte ya da olası bir depremde bu binaların yapacağı domino etkisi umursanmamaktadır” şeklinde konuştu.

DURSUN ATAŞ: KAYSERİ’DE CUMHURBAŞKANININ SÖZLERİ İTİBAR GÖRMÜYOR MU?
30 Kasım 2020 Pazartesi 15:02

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Türkiye’nin deprem kuşağında yer aldığını ve yaşanan depremler sonrasında çıkarılması gereken derslerin de çıkarılmadığını belirtti. “Ülkemizde son zamanda sık sık meydana gelen depremler, depremin ülkemizin bir gerçeği olduğunu ve her zaman depreme hazır bir ülke olmamız gerektiğini acı kayıplarımızla ülkemize öğretmiştir” diyen Ataş, “Ülkemiz son bir yıl içerisinde Elazığ ve İzmir olmak üzere 2 büyük deprem yaşadı. Elazığ depreminde 41, İzmir depreminde ise 115 vatandaşımızı kaybettik. Bu acıları bir daha yaşamamak adına ülkemizin depremlere her zaman her yönüyle hazırlıklı olması gerekmektedir. Kayseri de son bir yıl içerisinde 19 Nisan ve 24 Ağustos 2020 tarihlerinde olmak üzere 3,5 şiddetinde 2 adet deprem meydana gelmiştir. Önceki yıllarda daha şiddetli depremler yaşamış, şehrimizde can kayıpları ve yerleşim yerlerinde göçükler meydana gelmiştir. Ülkemizde son zamanda sık sık meydana gelen depremler, depremin ülkemizin bir gerçeği olduğunu ve her zaman depreme hazır bir ülke olmamız gerektiğini acı kayıplarımızla ülkemize öğretmiştir. Deprem bir doğal afet olarak engellenemez, ancak alınacak önlemlerle can ve mal kaybının en aza indirilmesi sağlanabilir” diye konuştu.

BU FAY HATLARI 6,5 ŞİDDETİNDE DEPREM ÜRETEBİLİYOR

Deprem konusunda Kayseri’de de önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Ataş, “Kayseri’nin büyük bir kısmı 3. bir kısmı ise 4. derece deprem kuşağında Ecemiş ve Sarız Fay Hatlarının etkisi altında yer almaktadır. Mersin-Adana istikametinden başlayarak Kayseri'ye kadar uzanan Ecemiş fayı, Sivas istikametine doğru devam etmektedir. Kayseri sınırlarına girdiği andan itibaren 3 kola ayrılan bu hattın birinci kolu Develi-Yahyalı üzerinden, ikinci kolu Yeşilhisar üzerinden, üçüncü kolu da Develi-Yeşilhisar Ovası'nın altından Erciyes Dağı’nı da katederek ilerlemektedir. Ecemiş fay hattında tarih süreci içerisinde 6.5 şiddetinde deprem yaşanmıştır. Kayseri’de aletsel ölçümlerin yapılmaya başlanmadığı yıllarında kent merkezinde ve Develi ilçesinde depremler yaşamıştır. Deprem ölçümlerinin yapılmaya başlandığı 1900’lü yıllarda ise, 1940 yılında 5,3 ve 5,2 şiddetinde depremler meydana gelmiş, 37 can kaybı yaşanırken 530 bina hasar görmüştür. 2008 yılında meydana gelen 4,9 şiddetindeki depremde ise can kaybı yaşanmamış, az sayıda bina hasar görmüştür. Kayseri de yaşanan depremler de göstermektedir ki Kayseri depreme hazırlıklı olmak zorundadır” dedi.

BİNALARIN BİRÇOĞU ESKİ DEPREM YÖNETMELİĞİNE GÖRE YAPILMIŞ

Kayseri’de bulunan binaların birçoğunun 1 Ocak 2019 tarihinde yayımlanan Bina Deprem Yönetmeliğinden önce yapıldığına dikkat çeken Milletvekili Dursun Ataş, “Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilcileri 2001 yılından önceki bina stoklarının yenilenmesi gerektiğini ve şehirdeki binaların yüzde 40’ının riskli ve depreme dayanıksız olduğunu iddia etmektedir. İlgililerce bu riskli binaların eski yönetmeliğe göre yapıldığı, binaların son çıkan yönetmeliğe göre tekrar değerlendirilmesi gerektiği belirtilmektedir” şeklinde konuştu.

KAYSERİ’DE CUMHURBAŞKANININ SÖZLERİ İTİBAR GÖRMÜYOR MU?

Kayseri’de devam eden Kentsel Dönüşüm Projeleri’nin de tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini anlatan Ataş, “Bilindiği üzere, deprem öldürmez ihmal öldürür” dedi. Ataş, “ Cumhurbaşkanı her ne kadar yatay mimari yapılması yönünde düşüncelerini beyan etse de, şehrimize devasa dikey mimariler yapılmaya devam etmektedir. Ya cumhurbaşkanının sözleri itibar görmemekte ya da olası bir depremde bu binaların yapacağı domino etkisi umursanmamaktadır. İlgili kurumlarca deprem anında vatandaşlarımızın toplanma alanlarının belirlenmesi ve vatandaşa gerekli eğitim ve bilgilendirmelerin yapılması da son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

OLASI BİR DEPREM DURUMUNDA KAYSERİ DEPREME NE KADAR HAZIR, BU TESPİT EDİLMELİ

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, bir daha acıların yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması çağrısında da bulunarak, “Kayseri’de son zamanlarda deprem kaynaklı yaşadığımız büyük acıların yaşanmaması için, olası bir deprem durumunda şehrimizin depreme ne kadar hazır olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan gerekli araştırma ve çalışmaların yapılması, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi ve çözüm önerilerinin sunulması amacıyla Meclis Araştırması açılması gerekmektedir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.