DURSUN ATAŞ BU KEZ DE ÇİFTÇİLERİN SESİ OLDU

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Kayseri’deki çiftçilerin takipteki borçlarının 5 yılda 5 kat arttığını belirterek, “Kayserili çiftçinin 76 milyon TL kredi borcu yasal takibe düşmüştür. Bu zor günlerde, çiftçimizin borçlarının ödeme koşulları da dikkate alınarak, faizsiz olarak uzun vadeli yapılandırılması gerekmektedir” dedi. Ataş, aynı zamanda sulama ücretleri konusunda da icra şoku yaşayan çiftçilerin sesi oldu.

DURSUN ATAŞ BU KEZ DE ÇİFTÇİLERİN SESİ OLDU
20 Kasım 2020 Cuma 15:08

İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, vatandaşın sorunlarına yönelik mücadelesini sürdürüyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) iktidarı uyaran ve sorunların çözümüne yönelik çağrı yapan Ataş, yine çiftçilerin sesi oldu. Kayseri’de çiftçilerin borçları nedeniyle zor günler yaşadıklarını kaydeden Ataş, beş yılda takipteki çiftçi borçlarının 5 kat arttığını söyledi.

TAKİPTEKİ KREDİ ORANI 502 ARTARAK 76 MİLYON TL’YE ÇIKMIŞTIR

Milletvekili Dursun Ataş, “BDDK 2020 yılı sektör kredi verilerini açıkladı. Seçim bölgem Kayseri’deki çiftçilerin takipteki borçları beş yılda beş kat artmış. 2015 yılında Kayseri’de kullanılan tarımsal kredi miktarı 885 milyon TL iken, bu kredinin yüzde 1,4’ü 12 milyon TL’si takipteydi. 2020 yılında kullanılan tarımsal kredi miktarı 2015’e göre yüzde 145 oranında artarak 2 milyar TL’ye yükselmiştir. Takipteki kredi oranı ise 2015’e göre yüzde 502 artarak 76 milyon TL’ye çıkmıştır. Görüldüğü gibi Kayserili çiftçi sürekli borçlanmış, borcunu ödeyememiştir. Ekonomik krizin giderek derinleştiği bu zor günlerde çiftçilerimizin borçlarının ödeme koşulları da dikkate alınarak faizsiz olarak uzun vadeli yapılandırılması gerekmektedir” dedi.

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARI ÇİFTÇİLERE VERDİKLERİ SÖZLERİ TUTSUN

Diğer yandan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, ilçelerindeki çiftçilerin sulama borçları konusuna da dikkat çekerek, “Yerel seçimler öncesi şikâyetler üzerine AKP belediye başkanları buradaki çiftçilerimize suyu kullanmaya devam etmelerini, herhangi bir ücretin alınmayacağını söylemişlerdir ancak geçtiğimiz günlerde çiftçilerimiz icra evraklarının gelmesiyle şok olmuştur. Çiftçilerimize normal sulama ücretlerinin 2 katı ceza kesilmiştir. AKP’nin tarım politikaları yüzünden zaten zor durumdaki çiftçilerimize kesilen bu borçlar silinmeli, bu tür sulamalar ücretsiz olmalı, hükümet üreticinin yanında olmalıdır” çağrısını da yineledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.