CHP'li Ümit Özer: 'Yerli ve milli olduğunu iddia edenler bu ülkenin üreticisini üretimden kopartıyor'

CHP'li Ümit Özer: 'Yerli ve milli olduğunu iddia edenler bu ülkenin üreticisini üretimden kopartıyor'
21 Ağustos 2020 Cuma 13:31

Bir zamanlar kendi kendine yeten 7 dünya ülkesinden biri olan Türkiye'nin  son yıllarda uygulanan yanlış tarım politikalarıyla artık saman dahi ithal eden bir ülke konumuna düşürüldüğüne dikkat çeke Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Ümit Özer 'Pandemi döneminde gıda güvenliğinin önemi bir kez daha gündeme gelirken, "Bir metre kare boş kalmayacak" diyenlerin yapılan yanlışlardan vazgeçmediklerini üzülerek görüyoruz.. Yerli ve milli olduğunu iddia edenler bu ülkenin üreticisini üretimden koparmak için maalesef ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar' dedi.

Parti il binasında Güneşli Mahalle Muhtarı Osman Gözkenç ve Güneşlili çiftçilerle bir basın toplantısı düzenleyen Ümit Özer; Kara sabanla tarım yapılan günlerden bugüne, dededen babadan çiftçi olan bu insanlar kurban bayramı arifesinde asırlardır ekip biçtikleri bu tarım alanlarına ekip biçtikleri için dönüm başına 560 TL para cezası ile karşı karşıya kaldıklarını ve bayramı bile yaşayamadıklarını iddia etti, şunları söyledi.

"Asırlardır bu yürekli insanlar tarafından ekilip biçilen araziler 1969 yılında tapu güncellemesi yapıldı. Bazı çiftçilerimiz farklı gerekçelerle bu güncelleştirmeyi yaptırmamış ancak bu alanları ekip dikmeye devam etmişlerdir. Fakat bugün buranın mera olduğu öne sürülerek, Tarım İl Müdürlüğü ekiplerince cezalar kesilmiştir. Evet, burası kağıt üzerinde mera ama gerçekte bu kıymetli insanların yıllardır ekip biçtiği tarım arazisidir. Bu değerli insanların alnının terini akıttığı bereketli topraklardır. Ama kenttin en değerli arazilerini yandaşlarına, belediye çalışanlarına peşkeş çeken, Kayseri Büyükşehir Belediyesini milyonlarca lira zarar ettiren Kayseri Büyükşehir Belediyesi bu insanlara kesilen cezalarla kasasını doldurmak istiyor. Bir yanlışı başka bir yanlışla kapatılmak isteniyor. Hem bölge halkı hem de geçmiş dönem ilçe tarım müdürlüğü yetkilileri de biliyor ki bu alan mera değil, tarım arazisidir. Sahibi de Büyükşehir Belediyesi değil, ekip biçen elleri nasırlı yürekli üreticilerimizdir. İnsanımızın kendi tarlasını ektiği için özellikle de tarım alanlarımız giderek azalırken, üretici üretimden koparken inatla ve inançla ekip biçen bu insanların kendi tarlalarını ektiği, ülke ekonomisine, tarımına katkı sunan bu cesur insanların cezalandırılmasını kabul etmiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz; bu yanlıştan ivedilikle vazgeçin. Tapu güncellemesini yenileyerek bu yürekli insanların hakkı olanı yeniden onlara teslim edin. Kendi insanımıza düşmanlık etmeyi bırakın…

Birkaç hafta önce ek bir kararname ile ithal ayçiçeğindeki gümrük vergisi yüzde 27'den yüzde 3'e düşürüldü. Zaten zor durumdaki yerli üreticimiz daha da zor duruma düşmüş, rekabet şansını yitirmiştir. Kocasinan'daki, Güneşlideki, Develi'deki, Yahyalı'daki, Sarıoğlan'daki, Bünyan'daki, Yeşilhisar'daki Yerli Milli ayçiçeği üreticilerimizin feryadını duymayanlar Çin'deki ayçiçeği üreticisinin yardımına koşuyor. Yerli ve milli olduğunu iddia edenler bu ülkenin üreticisini üretimden koparmak için maalesef ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bugün patates üreticilerimiz dertli. Tarlada patatesin kilosu 50 kuruş… Bu fiyat üreticimizin alın terinin karşılığı değildir. Ülkeyi yönetenlerin, şehri yönetenlerin üreticiye ceza kesmesi değil, üreticiyi desteklemesidir. " (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.