CHP'li Ümit Özer: Covid 19'daki artışlara dikkat çekti

CHP'li Ümit Özer: Covid 19'daki artışlara dikkat çekti
23 Ağustos 2020 Pazar 12:18

CHP il başkanı Ümit Özer,  covid 19'un daha fazla yayılmaması için alınan ve alınacak tedbirler önemli olduğunu açıkladı.  Bugüne  kadar alınan/alınacak tedbirlere uymanın da bir o kadar önemli olduğunu hatırlatan Özer salgınla mücadelede ortak akılla hareket edilmesi gerektiğini, rehavete veya paniğe kapılmadan tedbirlerin uygulanmasının önemini vurguladı.

Tüm dünyayı kasıp kavuran yeni Koronavirüs Salgını (Kovid-19) ülkemizde de etkilerini sürdürmeye devam etmektedir. İlimiz Kayseri’de de ülkemiz geneline paralel olarak son zamanlarda ciddi vaka artışlarının yaşandığı, birçok konutun, mahallenin ya da iş yerinin karantina altına alındığı yine bilgi olarak gelmektedir.

Salgın hastalığın Kayseri’de ciddi anlamda yayılması ile birlikte Kayseri’de bulunan Şehir Hastanesi’nde, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yer kalmamış, bir diş hastanesi pandemi hastanesine dönüştürülmüştür. Bununla birlikte eski devlet hastanesinin de bir bölümünün yine salgın hastalarına ayrıldığı, bu hastanelerde yer kalmadığı gerekçesiyle özel hastanelere dahi test sonucu pozitif çıkmış hastaların yönlendirildiği haberleri gelmektedir.

Ciddi vaka artışları ve hastanelerde yer sıkıntısının başlaması, aslında ülkemizde salgın hastalıkla ilgili gerekli tedbir alınmadığı ya da alınan tedbirlerin işe yaramadığını göstermektedir.

Halkımıza da tedbir almak görevi düşmekle birlikte halkımızı tedbirlere uymaya sevk edecek, gerekli imkanı sağlayacak olan iktidardır. İktidarın süreci yönetmekteki başarısızlığı, halkı da rehavete sevk etmekte, hastalık git gide artış göstermektedir.

Her ne kadar her gün yayımlanan rakamlarda ciddi artışlar gözükmese de bugün Kayseri iktidar milletvekillerinin bile açıklamaktan kaçınamadığı şekilde vakalar artmıştır.

Halkın, her gün yayımlanan rakamlara inancı da kalmamıştır. Çünkü bir şekilde halk gerçek rakamları sahadan öğrenmekte ancak “ekonomik bir özgürlüğü olmadığı ve iktidar tarafından bu durum sağlanamadığı” için salgın hastalık nedeniyle evde kalmak ya da salgın hastalığa yakalanmak pahasına çalışmak arasındaki tercihini salgın hastalığa yakalanmak pahasına çalışmaktan yana kullanmaktadır.

Tüm bu nedenlerle; yetkili kurumlardan aşağıdaki çözüm önerilerini dikkate alarak yeni kararlar almalarını, denetimleri sıklaştırmalarını, halkımızı tedbirlere uymaya teşvik edecek bilgilendirme ve yardımlar yapılmasını talep ediyoruz.

Otobüs, tramvay vb. toplu taşıma araçlarına, kapasitesinin yarısı oranında, sosyal mesafeyi sağlayacak şekilde yolcu alınmasını, daha fazla yolcu alınmasının engellenmesi, bu hususa aykırı yolcu alan personeller hakkında gerekli cezai işlemlerin yapılmasının sağlanması,

Otobüs, tramvay vb. toplu taşıma araçlarına maskesiz yolcu alınmamasını, merkezi noktalarda ücretsiz maske dağıtımı yapılmasını, her durakta ya da araçlara biniş kapılarında dezenfekte ilaçlarının bulunmasının sağlanması,

Otobüs, tramvay vb. toplu taşıma araçlarının sefer sayılarının artırılması,

Ekonomik dar boğazda olan halkımıza, ücretsiz şekilde maske, dezenfekte ilaçlarının, sağlık seti şeklinde dağıtılması,

Alışveriş merkezi, kuaför, kargo şirketi gibi halkın yoğun girip çıktığı yerlerde, sosyal mesafeye uygun giriş çıkışların yapılmasının sağlanması, belli bir kapasitenin üstünde insan alınmamasının sağlanması, bu gibi yerlerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi ya da edilip edilmediğinin kontrol edilmesi,

Düğün, cenaze, toplantı vb. törenlerin tamamen yaş sınırı olmaksızın yasaklanmasının sağlanması,

Yapılan test sonucunda pozitif çıkan hastaların bulunduğu ev ve iş yeri gibi yerlerin, hastaların test sonucu negatif çıkana kadar düzenli olarak dezenfektelerinin yapılması, o yerlerde bulunan diğer kişilerin kontrollerinin yapılmasının sağlanması, gerekmektedir.

Uygulanan tedbirlerin daha planlı yapılması gerektiğini bildiriyor, yukarıdaki çözüm önerilerinin uygulanmasını önemle takip ediyoruz…

Hastalığın daha fazla yayılmaması için alınan ve alınacak tedbirler önemli olduğu kadar alınan/alınacak tedbirlere uymanın da bir o kadar önemli olduğunu, salgınla mücadelede ortak akılla hareket edilmesi gerektiğini, rehavete veya paniğe kapılmadan tedbirlerin uygulanmasının önemini vurguluyoruz.(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.