Arık hibe tohumu, Özer virüs testini sordu

Arık hibe tohumu, Özer  virüs testini sordu
10 Nisan 2020 Cuma 13:17

CHP’Lİ ARIK YÜZDE 75 HİBE İLE DAĞITILAN TOHUMLARI BAKANA SORDU:  “HANGİ KRİTERLERE GÖRE DAĞITIM YAPTINIZ?”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yüzde 75 hibe ile dağıttığı tohumlarla ilgili, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Arık, dağıtımın kararı açıklanmadan Kayseri’de dağıtım yapıldığı iddialarını gündeme getirerek, “Dağıtımı hangi kriterlere göre yaptınız?” diye sordu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın “Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi” Projesi kapsamında yüzde 75 hibe desteği ile dağıtılan tohumları TBMM gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Arık, şu görüşleri dile getirdi:  Bakanlık olarak ekilebilir tüm arazileri üretime kazandırmak için ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi’ Programını başlattığınızı ve bu kapsamda 21 ilde yazlık ekim yapılabilecek arazilerin üretime katılması için üreticilere yüzde 75 hibe ile tohum dağıtılacağını açıkladınız. Bu karar 6 Nisan 2020 tarihinde kamuoyuna duyuruldu. Ancak Kayseri’de söz konusu proje açıklanmadan bir hafta öncesinde tohumların dağıtıldığı konusunda ciddi iddialar var. Bu bağlamda;

1-) ‘Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi’ Projesi kapsamına alınan 21 ilde yüzde 75 hibe ile tohum dağıtılacak çiftçiler kim tarafından ve hangi kriterler göz önünde bulundurularak belirlendi?

2-) Seçim bölgem Kayseri’de projenin açıklanmasından bir hafta önce dağıtım yapıldığı konusunda ciddi bulgular, hatta yetkililerinin bu konuda açıklamaları var. Daha proje açıklanmadan tohum dağıtılmasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu bir suç mudur? Suç ise yetkililer ile ilgili nasıl bir işlem yapmayı planlıyorsunuz?

3-) Tohum alanların aldıkları tohumları ekip ekmedikleri konusunda bir denetiminiz olacak mı? Tohum alıp da ekim yapmayanlar için nasıl bir işlem yapmayı planlıyorsunuz?”

CHP il başkanı Ümit Özer 'Kayseri Şehir Hastanesi’nde ya da Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi’nde koronavirüs testi yapılamıyor mu?' diye sordu şunları söyledi.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkileyen Koronavirüs (COVİD-19) salgın hastalığına yakalananların, hastalıktan vefat edenlerin, günde kaç kişiye test yapıldığının sayıları günlük olarak Sağlık Bakanlığı’nca yayımlanarak; kamuoyu bilgilendiriliyor…

Her ne kadar yeterli şeffaflık olmasa da halkın doğru bilgiye ulaşması adına illere göre pozitif çıkan hasta sayıları, vefat sayıları da açıklanmaya başladı…

Doğru bilginin gizlenmesinin hiç kimseye faydasının olmayacağı daha ilk günden bilim kurullarınca belirtilmiş, gerekli tedbirlerin alınması adına yapılması gerekenler de yine bilim adamları tarafından belirtilmişti.  

Görülen o ki hala; kamuoyu bilgi olarak tam tatmin edilebilmiş değil.

Yapılan test sayılarının hangi ilde ne kadar olduğu, vefat sayılarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı, koronavirüsünden vefat etmiş olup da test sonuçları gelmediği için bu teşhis konulmadan vefat eden kimselerin olup olmadığı da hala belirsiz…

Kayseri yerelinde de İl Başkanlığımıza gelen bilgiler hala tam şeffaflığın olmadığını, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini göstermektedir. Tüm yetkili birimlere testlerin dağıtıldığını ve birimlerde uygulandığını söyleyen yetkililer olmuştu.

İl Başkanlığımıza ulaşan hasta yakınları;

“Koronavirüs” şüphesiyle hastaneye yatırılan yakınlarına, Kayseri Şehir Hastanesi’nde  ve Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde “koronavirüs” testi yapılamadığını,

Test için alınan örneklerin Ankara’ya gönderildiğini ve Ankara’dan gelen sonuca göre kesin teşhis konulacağının söylendiğini,

Belirtiyorlar.

Kamuoyu nezdinde biz de ilgili yetkililere soruyoruz…

Kayseri Şehir Hastanesi’nde ya da Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Koronavirüs testi yapılamıyor mu? Yapılamıyorsa neden? Hastalardan alınan örnekler Ankara’ya mı gönderiliyor? Ankara’da hangi hastane bu testleri yapıp Kayseri’ye gönderiyor? Yapılıyorsa şimdiye kadar kaç kişiye test yapıldı?

Koronavirüs hastalığı şüphesi ile hastanelere müracaat eden şahıslara test yapılamıyorsa, ne gibi tedbirler alınıyor ve bu şüphedeki hastalara bu hastalığa yönelik ne gibi tetkikler uygulanıyor?

Bu soruların cevaplarını bekliyor ve konunun sıkı takipçisi olduğumuzu bildiriyoruz. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.