TEB: Yaşatmak İçin Yaşamak İstiyoruz!

TEB: Yaşatmak İçin Yaşamak İstiyoruz!
25 Ağustos 2020 Salı 12:16

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Tüm eczacıların ve eczane çalışanlarının düzenli aralıklarla testten geçirilmesini istedi ve koruyucu ekipman temini konusunda yardım çağrısında bulundu. Ayrıca eczanelerin dezenfekte işlemlerinin düzenli olarak yapılmasını, covid-19’un tüm sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmesini önerdi.

Türk Eczacıları Birliği olarak daha önce de kamuoyuyla ve gerekli mercilerle paylaşılan taleplerin güncelliğini koruduğuna dikkat cçeken TEB şu açıklamayı yaptı.

“İçinden geçtiğimiz süreçte hemen her gün sağlık çalışanlarının COVID-19 testlerinin pozitif çıktığını ve yaşamlarını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğreniyoruz. Kuralları önemsememe ve rehavet hali, son zamanlarda vaka sayısının artmasına, dolayısıyla sağlık çalışanlarının durumdan etkilenmesine sebep oldu. Son bir haftada 2 eczacımızı ve 1 eczane çalışanımızı COVID-19 sebebiyle kaybetmiş olmanın üzüntüsü içerisindeyiz.

Yaşadığımız bu zorlu dönemde en büyük yük, pandemiye karşı en büyük gücümüz olan sağlık çalışanlarının üzerinde ve bu yük her geçen gün katlanarak artıyor. Pandemi sona ermişçesine davranan, kuralları hiçe sayan her birey sadece kendi yaşamını değil en yakınından en uzağına herkesin yaşamını tehlikeye atmaktadır.

Üç tane çok basit kuralı (sosyal mesafe, maske, hijyen) rutinimize dahil etmek, yaşamlarımızdan daha değerli değildir Pandemi sürecini en az zararla atlatmak hepimizin elinde. Bu kurallara riayet ederek teması en aza indirip bulaş riskini ortadan kaldırabiliriz. Unutmayalım ki bu kuralları hiçe saydığımızda en büyük gücümüz olan sağlık çalışanları tükenecektir. Normalleşme süreci, kuralların görmezden gelinmesi gereken bir süreç değildir. Bu noktada yetkililere büyük görev düşmektedir, özellikle maske ve sosyal mesafe kullanımını ihmal edenler için denetimler sıklaştırılmalı, yaptırımlar ağırlaştırılmalıdır. Kamu idaresi bu konuyu pandeminin ilk günü gibi önemsemeli ve bilgilendirici mesajları artırmalıdır.” (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.