Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması yayında!

Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan, 'Hayat Eve Sığar' mobil uygulaması Play Store ve App Store platformlarında yayına başladı. Uygulama, sokakta gezerken koronavirüs testi pozitif olan birisiyle karşılaşan kişiyi mesajla uyarıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması yayında!
18 Nisan 2020 Cumartesi 18:02

Mobil uygulama, her gün kullanıcılara sağlık bilgilerini soruyor. Kullanıcılar, ‘ailem’ bölümüne dahil ettikleri insanlardan herhangi biri pozitif ya da temaslı ise uyarılıyor.Yine uygulama kullanıcıların Bluetooth’unu açıyor ve sokakta gezerken karşılaştıklarından birisi daha sonra pozitif çıkarsa ‘şu gün şu saatte pozitif birisiyle karşılaştınız’ şeklinde uyarıyor. 

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, geliştirilen mobil  uygulama hakkında şu ifadelere yer verildi: Yakın sürede çok fazla riskli alanlarda dolaşan ve fazla kişi ile temas eden kişiye risk puanı verecek ve o kişiyi gerekirse teste gönderecek, hatta arkadaşları varsa eklenmiş senin şu arkadaşının riski yükselmiş uyarısı verecek. Test yapılıp negatif çıkarsa, riski sıfırlayacak. Uygulama ile bulunduğunuz bölgedeki enfekte hasta yoğunluğunu görebiliyorsunuz. Aile ve yakın görüştüğünüz herkese yükletme gayretinde olunursa faydası çok olacaktır. Ayrıca izolasyon altında bulunanların yüklemesi kaçınılmaz. Herkesin bu uygulamayı yükleyerek kullanmaya başlaması birçok şeyin takibini, hastalık sonrasındaki temas zincirinin kolayca bulunmasını sağlayacaktır."

‘HAYAT EVE SIĞAR’ UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor.

Play Store'dan indirmek için: https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.saglik.hayatevesigar&hl=tr

App Store'dan indirmek için: https://apps.apple.com/tr/app/hayat-eve-s%C4%B1%C4%9Far/id1505756398?l=tr


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.