LÖSEV’den ‘Maskemi takarım, farkındalık yaratırım’ etkinliği

LÖSEV’den ‘Maskemi takarım, farkındalık yaratırım’ etkinliği
03 Kasım 2019 Pazar 16:06

Lösev Kayseri Şubesi,  Forum’dan Cumhuriyet meydanına kadar ‘maskemi takarım, farkındalık yaratırım’ etkinliği yaptı,  farkındalık sağlamak için stant açarak destek istedi.

Bir gün önce  LÖSEV’e dikkat çekmek için Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Mehmet Akif Ersoy konferans salonunda, gönüllüler ve vatandaşlarla  maske takılarak  ‘Canım kardeşim’ filmi izlettirildi. Daha sonra, aileler, gönüllüler ile Kayseri Forum önünde toplanıldı. Burada maske takıldı, LÖSEV pankartlarla anlatılarak, destek için Cumhuriyet meydanındaki Atatürk anıtına kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

Çocuklu ailelerin ve Lösemili çocuklarında büyük destek verdiği ve dikkat çektiği ‘maskeli farkındalık yürüyüşü’  Mimarsinan parkı önünde açılan standtta maske dağıtılarak anlatıldı. Açılan stantta, LÖSEV gönüllüleri, renkli kalemlerle ‘LÖSEV’ yazılmış maskeleri takarak, vatandaşların ilgisini uyandırdı. Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle bu etkinliğin yapıldığına dikkat çekildi “LÖSEV’e ve hastalığa dikkat çekmek için herkesi maske takmaya davet ettik. Farkındalık oluşturmak için tüm Türkiye’yi maske takmaya ve bizleri desteklemeye çağırıyoruz. Herkesten farkındalık oluşturulması konusunda destek bekliyoruz. Destekleyen herkese teşekkür ediyoruz” denildi.

MHP’li Soysal’dan LÖSEV’e tamdestek

MHP Kayseri İl Kadın Kolları Başkanı Emine Özge Soysal "Kan kanseri" olarak da bilinen "Lösemi", kemik iliğindeki hücrelerin kontrolsüz ve aşırı çoğalması ile ortaya çıkan, diğer kanser hastalıkları gibi tedavisi uzun süren bir hastalık olduğuna dikkat çekerek hasta ve yakınlarına tam destek verdi.

Şeyh Edebali'nin "İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın" diyen Soysal şunları söyledi.

“Çocukluk çağında görülen en yaygın kanser türlerinden olan Lösemi, erken teşhis edilip, tedavisine başlanılmadığı zaman ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.%95 oranında tedavi edilebilen bu hastalığın mücadelesi konusunda daha fazla çalışma yapılması gerekir. Geleceğimiz olan Lösemi hastası çocuklarımıza ve ailelerine elimizden gelen her türlü destek verilmelidir.
Bu bağlamda şunu belirtmeliyim ki geçen sene Kasım ayında hem farkındalık yaratmak hem de lösemi hastalarına umut olmak amaçlı Mhp Kayseri İl Teşkilatı olarak kök hücre bağış kampanyası gerçekleştirdik.Onlarca hastaya umut olurken ilik uyumu sağladığımız iki çocuğada ışık olduk.Bu senede tüm hassasiyet sahibi bireyleri kök hücre bağışı için Kızılay merkezlerine davet ediyorum.
Bu hastalığa yakalanmış çocuklarımızı mutlu etmek, Lösemi konusunda halkımızı bilinçlendirmek gerekmektedir.Çocuklarımızı kanserden korumak için tükettiğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerekir. Ailelere ve hastalara doğru bilgilendirme yapıldığı takdirde, iyi bir tedavi ve moral desteği ile hastaların büyük oranda iyileştiği unutulmamalıdır.Toplumsal farkındalık oluşturmamız gereken bu önemli hafta da tüm çocuklarımıza sağlık ve mutluluk dileklerimi iletiyor, Lösemi ile şavaşan tüm çocuklarımıza acil şifalar diliyorum.

(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.