Develili bilim insanından kırık tedavileri için yeni keşif

Develili bilim insanından kırık tedavileri için yeni keşif
25 Ağustos 2020 Salı 20:46

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Sabire Yazıcı Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Develi’nin Bakırdağı Mahallesinden Prof. Dr. Murat Kaya liderliğinde çalışmalar yapan dört farklı ülke ve dokuz farklı üniversiteden 14 bilim insanı, kemik dokusu üreten ve özellikle kırık tedavilerinde ve ilaç salınımında büyük bir başarı potansiyeli gösteren yepyeni bir malzeme geliştirdi.

Giant Macroporous Silica (GMS) olarak adlandırılan ve bilim dünyasında büyük heyecan uyandıran malzeme, alanının en saygın akademik yayınlarından olan “Chemical Engineering Journal” Dergisi’nde yayınlandı. Prof. Murat Kaya, ilgili malzemeyi Danimarka Kopenhag Zooloji Müzesi’nden özel izinle getirdikleri bir süngerin içeriğinde bulunan gözenekli mikro cam kürelerden elde ettiklerini söyledi. Kaya, eşsiz bir gözenek geometrisine sahip ve biyoaktif olan bu malzemenin, özellikle kemik kırıklarıyla ilgili tedavilerde ve ilaç salınım uygulamalarında büyük bir başarı potansiyeline sahip olduğunu vurguladı. Konuyla ilgilimakaleye https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1385894720327959 linkinden erişilebiliyor. Öte yandan Prof. Kaya, 2018 yılında, Dr. Öğr. Üyesi İsmail Bilican’la birlikte “Oval Spikül Yapısına Sahip Süngerlerden Gözenekli Mikro Cam Küre Elde Edilmesi Yöntemi” adı altında Türk Patent ve Marka Kurumu’na patent başvurusunda bulundu ve malzeme üretimine başlandı. Üretilen GMS malzemesinin yurtiçi ve yurtdışı satışları da başladı. Uygulamaların önümüzdeki süreçte daha da hızlanması bekleniyor.

            Bilim insanı hemşerimiz Prof. Dr. Murat Kaya’nın tıp dünyasında ses getiren bu buluşunun Develi’yi ve kendisini gururlandırdığını belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Çalışkanlığı, üretkenliği ve beyefendi kişiliğiyle birçok başarıya imza atmış hemşerimiz Prof. Dr. Murat Kaya birçok bilim insanına liderlik ederek önemli bir buluşa daha imza atmıştır. Kendisine şahsım ve tüm Develiler adına çalışmalarında başarılar diliyor tebrik ediyorum” açıklamalarında bulundu.(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.