“Müzeler ve Çocuk Tiyatrolarının Linkleri Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Web Sayfasında Yayımlandı”

“Müzeler ve Çocuk Tiyatrolarının Linkleri Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Web Sayfasında Yayımlandı”
25 Nisan 2020 Cumartesi 14:13

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs nedeniyle evde geçirilen vakti çocuklar için keyifli ve verimli hale getirmek için kültür, sanat ve tarih müzeleri ve çocuk tiyatrolarının linklerinin Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün web sayfasında yayımladığını açıkladı.

Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın eğitim hayatlarına katkı sağlamak, evlerde sıkılmadan hoş vakit geçimlerine imkân vermek amacıyla ülkemizdeki müzelerin sanal olarak gezilebileceği, çocuk tiyatrolarının seyredilebileceği linkleri derledik. Online müze ve tiyatroların, çocuklarımıza eğitici ve eğlenceli aktivite fırsatı sunmasını umuyorum.” dedi.

Kültür sanat tarihinin en önemli eserlerinin sergilendiği müzeler ile, tiyatroların yer aldığı web sayfasında çeşitli illerdeki Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlara online ve ücretsiz olarak ulaşılabileceğini belirten Bakan Selçuk; “Sanal olarak gezilebilecek adreslere Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzün web sayfasındaki “ Çocuklar İçin Online Kültür, Sanat, Bilgi” başlığından ulaşılabildiğini kaydetti.

Online Çocuk Tiyatroları

Bakan Selçuk online çocuk tiyatroları ve müzelere ilişkin ayrıntıları da paylaştı:

Online seyredilebilecek bazı oyunlar şöyle;

İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Turta Girmemiş Orman, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun Tembel Memiş, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun Çizmeli Kedi, Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun Dünyanın Eski Zamanlarında, İzmir Devlet Tiyatrosu’nun Eşek Kulaklı Kral Midas,  Ankara Devlet Tiyatrosu’nun Papağan Kaçtı, Bursa Devlet Tiyatrosu’nun Sinco Akıllı Sincap ve Van Devlet Tiyatrosu’nun  Mikrobik ile Gribik adlı oyunları.

Online Müzeler

Web sayfasında linkleri paylaşılan bazı müzeler de şöyle;

Anadolu Medeniyetler Müzesi-Ankara, Cumhuriyet Müzesi-Ankara, Etnoğrafya Müzesi-Ankara, Kurtuluş Savaşı Müzesi-Ankara, Antalya Müzesi-Antalya, Troya Müzesi-Çanakkale, Boğazköy Müzesi-Çorum, Arkeoloji Müzesi-Gaziantep, Zeugma Müzesi-Gaziantep, Efes Müzesi-İzmir, Gazi Müzesi-Samsun, Göbeklitepe Örenyeri-Şanlıurfa, Şanlıurfa Müzesi-Şanlıurfa, Çorum Müzesi-Çorum, Adana Müzesi-Adana, Arkeoloji Müzesi-Hatay.

Dolmabahçe ve Topkapı Sarayları’nın da online olarak gezilebileceği platformda, Ankara, Bursa, Sivas, Gaziantep ve Eskişehir gibi şehirlerin önemli mekanları da ziyaret edilebiliyor. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.