“Kayseri Oratoryosu” büyüledi

Kayseri Barosu tarafından büyük önder ve lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Kayseri’ye gelişinin 100’üncü yılı nedeniyle gerçekleştirilen “Kayseri Oratoryosu” izleyen herkesi adeta büyüledi. Oratoryo sonunda Kayseri’nin devletine, milletine, Türkiye Cumhuriyeti’ne, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığı tekrarladı.

“Kayseri Oratoryosu” büyüledi
22 Aralık 2019 Pazar 15:31

Kadir Has Kültür, Sanat ve Kongre Merkezi’ndeki programa programa, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri Baro Başkanı avukat Cavit Dursun, çevre il baro başkanları, savcı, hakim, avukatlar ile davetliler katıldı.

Kültür Bakanlığı, Devlet Opera ve Balesi, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Kara Kuvvetleri Komutanlığı Bando ve Armoni Mızıkası Komutanlığı sanatçılarının katıldı.ğı oratoryonun rejisörlüğünü Murat Atak’ın yaparken, oratoryoda sanatçılar, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı için Bandırma vapuru ile İstanbul’da Kayserili kaptan İsmail Hakkı Durusu, Atatürk’ün doktoru Kayserili Tabip Yüzbaşı Behçet Adil Feyzioğlu ile nasıl yola çıktığı, işgalci ordulardan nasıl gizlendiği, 19 Aralık 1919’da Kayseri’ye nasıl geldiği, karşılandığı,kaldığı, hazırlanan sofrada yemekleri neden yemediği, Kayseri halkına mesajlarını, yumurtalı pastırmayı nasıl istediğini, Kayseri Lisesi’nin son sınıf öğrencilerinin nasıl gönüllü Kurtuluş savaşına giderek Şehit olduğunu görüntüler eşliğinde sesli olarak canlandırdı. Bu arada sanatçılar Sarı Saçlım, Memleketim, Çökertme, Gesi Bağları, Germir Bağları, İzmir’in Kavakları, Harbiye Marşı, Hekimoğlu, Ah Bir Ataş Ver, Karahisar Kalesi, Çanakkale İçinde, Dağ Başını Duman Almış, 10. Yıl Marşı ve İzmir Marşı’nın da bulunduğu birçok eseri seslendirdi.

Program, sanatçıların ve protokol üyelerinin birlikte ‘Dağ başını duman almış’ marşını salonu dolduranlarla ayakta iki kez söylemesi ile sona erdi. Kayseri Baro Başkanı avukat Cavit Dursun, geçen yıl ilkini yaptıkları ‘Cumhuriyet oratoryosu’nda olumlu eleştirilere dikkat çekti ve Kayseri’de yaşayanların, devletine, milletine, Türkiye Cumhuriyeti ile Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılığını tekrarladı. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof.Dr. metin Feyzioğlu’da Kayserili olmaktan gurur duyduğunu tekrarladı. Büyükşehir belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’ta, vatan-millet konusunda Kayseri’nin hassasiyetini dile getirdi.

(Haber: Davut Güleç-Samed Aydın Sun)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.