Hemşire ve Ebelerin Dünya Sağlık Günü kutlu olsun

Hemşire ve Ebelerin Dünya Sağlık Günü kutlu olsun
07 Nisan 2020 Salı 14:12

Gıda aydınlatma platformu'ndan bu konuda yapılan açıklamada şöyle denildi. Bugün 7 Nisan, Dünya Sağlık Günü. Dünya Sağlık Asamblesinin 1948’de ilk kez toplandığı gün olan bu tarih 90’ların başından beri her yıl farklı bir tema altında düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. Bu yılın teması ise “Hemşirelere ve Ebelere Destek”. Geçtiğimiz yılın başında bu yılın Hemşire ve Ebe Yılı olarak ilan edilmiş olması, aslında içinde bulunduğumuz günlere uygunluğu açısından da dikkat çekici.

Dünya uzun süredir görülmemiş boyutta bir sağlık sorunuyla boğuşmakta ve dünyanın her köşesinde tüm sağlık çalışanları bu savaşta en ön cephede mücadele vermekte. Hemşireler ve ebeler de her zaman olduğu gibi sağlık sisteminin temelini oluşturan görünmez kahramanlar olarak canla başla görevlerini yapıyor.

Bugün küresel sağlık işgücünün yarısını oluşturan 22 milyon hemşire ve 2 milyon ebe, durup dinlenmeden yaşamsal sağlık hizmetleri veriyor. Evrensel sağlık kapsayıcılığına ulaşılabilmesi için gereken güçlü sağlık sisteminin temel taşı olan hemşireler ve ebeler, dünyanın her yerinde hayat kurtaran aşılar yapıyor, sağlık tavsiyeleri veriyor, çocuklarımızın güvenle dünyaya gelmesini sağlıyor.

Hemşireler ve ebeler olmadan sağlık sisteminin işlemesi düşünülemez. Özellikle yaşamakta olduğumuz küresel COVID-19 salgını gibi sağlık sorunlarının ilerleyen zamanlarda daha da güçlenerek tekrarlayabileceği düşünüldüğünde, sistemin en iyi şekilde çalışabilmesi için hemşirelerimizin ve ebelerimizin gerekli eğitim, ekipman ve tıbbi malzemeler ile güçlendirilmesinin, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesinin şart olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Gıda Aydınlatma Platformu olarak tüm hemşire ve ebelerimizin Dünya Sağlık Gününü kutluyor, zorlu mücadelelerinde kendilerine başarılar diliyor ve hepimiz için bulundukları fedakarlıklardan dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.