CİB gündem bilgilendirme

CİB gündem bilgilendirme
09 Nisan 2020 Perşembe 07:16

Türkiye Cunıhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim başkanlığı (CİB) Gündem bilgilendirme raporu

GENEL GöRüNüM
1. Bölgede ve Dünyada Öne Çıkanlar
v/ Kovid-19
•    8 Nisan 2020 Saat 19.00 itibariyle, dünya genelinde Covid-19 kaynaklı hayatım kaybedenlerin sayısı 84,792, toplam vaka sayısı 1,462,698 ve iyileşenlerin sayısı ise 313,019 şeklindedir.
•    ABD'de yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1918 artarak 12 bin 911'e yükseldi.
•    Almanya'da yerel makamlardan edinilen bilgiye göre, Nürnberg, Köln, Stuttgart ve Essen bölgesinden 3'ü kadın 5 Türk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatım kaybetti. Bu ölümlerin ardından Almanya'da Kovid-19 sebebiyle hayatım kaybeden Türklerin sayısı 42'ye yükseldi.
•    Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, son 24 saat içinde ülkede Covid-19 kaynaklı 2 yeni ölüm 59'u ithal olmak üzere 59 vaka tespit edildiğini ifade etti. Komisyon ayrıca 137 yeni asemptomatik  vaka bildirdi. Bugünkü rakamlar ile toplam vaka sayısı 81 bin 802'e yükseldi, 77 bin 279 kişi tedavilerinin ardından taburcu edildi ve toplam can kaybı sayısı ise 3 bin 333 olarak belirlendi.
•    İspanya'da Kovid-19 hastalarındaki ölüm sayısı, bugün 757 olarak duyuruldu. Bu rakamla ülkede salgın nedeniyle hayatım kaybedenlerin sayısı 14 bin 555'e yükseldi. Diğer yandan vaka sayısı ise düne nazaran 6 bin 180 artışla toplamda 146 bin 690 oldu.
•    İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 121 kişinin daha yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 3 bin 993 'e, vaka sayısı ise 64 bin 586'ya yükseldi.
•    İngiltere'de halihazırda Başbakan tarafından vekil tayin edilen Dominic Raab, Başbakan Boris Johnson'ın sağlık durumunun iyi olduğunu, standart oksijen tedavisi gördüğünü ve solunum cihazı desteği almadığım söyledi. Raab, Başbakan'ın durumunun yakından izlendiğini ve gelişmeleri paylaşacaklarını söyledi. Başbakanlık'tan (Downing Street, No 10) yoğun bakımda koronaviriis tedavisi gören Başbakan Boris Johnson'ın 'durumunun stabil olduğu ve tedaviye yanıt verdiğini' açıklandı.
•    İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 938 artarak 7 bin 97 oldu.
•    Hollanda Ulusal Kamusal Sağlık ve Çevre Enstitüsü (RIVM) son 24 saatte Hollanda'da 969 yeni vakanın tespit edilerek toplamda 20.549 vaka olduğunu bildirdi. Hayatını kaybedenlerin sayısı da 147 artarak toplam 2.24-8'e ulaştı. Şu ana kadar hastaneye yatırılan hasta sayısı 308 artarak 7735'e ve yoğun bakımdaki hasta sayısı da 1.424'e ulaştı.
•    Belçika Kriz Merkezinden yapılan açıklamada, ülkede hastaneye kaldırılanların sayısının son 24 saatte 487 kişi artarak 6 bin 499'a yükseldiği belirtildi. Açıklamada, yoğun bakım ünitesindeki toplam hasta sayısının 1276 olduğu bildirildi. Kovid-19 görülen kişi sayısının son 24 saatte 1209 artarak 23 bin 403'e çıktığı bilgisi paylaşılan açıklamada, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının da son 24 saatte 205 olduğu belirtildi.
•    8 Nisan 2020 tarihi itibariyle Özbekistan'da coronavirüs teşhis edilen kişi sayısı 534 olarak bildirilmiştir. Ağır durumda olan hasta sayısı 9'dur ve aralarından 2 kişi suni solunum cihazına bağlanmıştır. Ölüm vakası 2 olarak bildirilmiştir. Özbekistan'da koronavirüsten iyileşen vaka sayısı 30.
•    Kovid-19 virüsünün kentsel alanlarda endişe verici hızla yayılması dikkate alarak Japonya Başbakanı Abe 7 Nisan 2020 tarihinde, Tokyo da dahil olmak üzere yedi vilayeti hedef alan yasa temelli bir "Acil Durum Bildirgesi” yayınladı. Bildiri önümüzdeki bir ay geçerli olacak ve Tokyo, Kanagawa, Saitama, Chiba, Osaka, Hyogo ve Fukuoka'yı kapsayacak.
•    Azerbaycan'da 76 kişide daha koronavirüsün bulunduğu, 1 kişinin ise hayatını kaybettiği açıklandı. Şu an itibariyle aktif vaka sayısı 665. Bunlardan 23'ünün durumunun kritik, 31 'inin ise orta ağır olduğu bildirildi.
•    Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı 137 kişide daha Korona Virüsü tespit ettiklerini ve toplam sayının 2932'e ulaştığım açıkladı.
v/ Türkiye
•    8 Nisan 2020 itibariyle Türkiye'de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 4.117 pozitif vaka tespit edildi, toplam vaka sayısı 38.226'ya ulaştı. Bugün yapılan test sayısı 24.900 olarak gerçekleşirken, toplam test sayısı 247.768'e ulaştı. Bugün vefat eden vatandaşlarımızın sayısı 87 olurken, toplam vefat sayısı 812 olmuştur. İyileşen vatandaşlarımızın sayısı son 24 saatte 264 olurken, toplam iyileşen sayısı 1.846'ya ulaştı.
•    Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı yeni tip koronaviriis salgını tedbirleri doğrultusunda 65 ve üzeri yaştaki vatandaşlara ücretsiz kolonya ve maske dağıtımına başlandı.
•    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefonda görüştü. Erdoğan-Şİ görüşmesinde, Kovid-19 ile mücadelede iş birliği konuları ve ikili ilişkiler ele alındı.
•    İçişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, 45 ildeki 2 ilçe merkezi, 6 belde, 92 köy, 47 mahalle ve 9 mezra olmak üzere, 156 yerleşim yerinde karantinanın sürdüğünü, 5 ildeki 6 yerleşim yerinde karantina uygulamasının sona erdirildiğini bildirdi.
•    Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başıbüyük Ek Hizmet Binası hizmete açıldı. Marmara Üniversitesi Başıbüyük Yerleşkesi içerisinde 113 bin metrekare kapalı alana sahip hastanede, 28 ameliyathane, 60 yoğun bakım ve 535 hasta yatağı kapasitesi bulunuyor.
Suriye. Ortadoğu ve Güvenli Bölge
• Türkiye-Rusya Federasyonu Mutabakatı çerçevesinde; İdlib'deki M4 karayolunda, kara ve hava unsurlarının katılımıyla 3'üncü Türk-Rus Birleşik Kara Devriyesi icra edildi.
  Terörle Mücadele
•    MİT'in nokta operasyonuyla, PKK'nın sözde Irak/Zap alanı sorumlusu, mavi kategoride aranan terörist Fadıl Ekinci, Zap tta etkisiz hale getirildi.
•    Fırat Kalkanı bölgesinde taciz atışı yapan 4, Zeytin Dalı bölgesinde ise saldırı hazırlığında olan 4 PKK/YPG'Iİ terörist etkisiz hale getirildi.
2. Ulusal Makamlardan Resmî Açıklamalar
•    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:
(Vatandaşlara Mektup)
0 "Türkiye, son 18 yılda temel hizmet alanlarında yaşadığı değişim ve dönüşüm sayesinde koronavirüs salgınına en hazırlıklı ülkelerden biridir. Bugün, dünyanın en güçlü genel sağlık sigorta sistemini hayata geçirmiş, en modern hastanelerini inşa etmiş, dünyanın örnek aldığı bir Türkiye var. Bunun yanında 165 bin doktorumuz, 205 bini hemşire olmak üzere 490 bin sağlık ve 360 bin destek personelimizle devasa bir sağlık ordusuna sahibiz. Sosyal devlet anlayışıyla sağlık, güvenlik ve sosyal yardım kuruluşlarımız başta olmak üzere tüm ilgili birimlerimiz tam bir seferberlik anlayışıyla çalışmalarını sürdürüyor."
0 "Kurumlarımızın uyarılarım dikkatle dinlemeli, üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Bu hastalığın özellikle kronik rahatsızlığı olan ve yaşça büyük kişilerde ölümcül sonuçlara neden olabildiği hepimizin malumudur. Bu nedenle inançlarımızın da gerektirdiği üzere insani bir sorumlulukla yüksek risk grubundaki vatandaşlarımıza daha özel bir ihtimam gösteriyoruz. Bunun için, koronavirüs tedbirleri kapsamında, yüksek risk grubundaki vatandaşlarımızın sokağa çıkmalarına kısıtlama getirdik. Sizlerden ricam bu salgın tehdidi ortadan kalkana kadar evlerinizde kalmanız, kesinlikle dışarıya çıkmamanızdır. Sizleri bu salgından koruyabilmemizin en etkili yolu budur.”
  "Tüm bu tedbirlerin yanında, Bilim Kurulunun da önerileriyle sizlere koruyucu maske ve kolonya hediye ediyoruz. Müsterih olunuz hiçbir virüs, hiçbir salgın Türkiye'den güçlü değildir. 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' anlayışına sahip bir medeniyetin mirasçıları olarak bizim önceliğimiz her bir vatandaşımızın sağlığıdır. Her badirede olduğu gibi bu sıkıntılı süreçten de birliğimizi, beraberliğimizi güçlendirerek çıkacağımızdan şüphem yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle sizlere sevgi ve hürmetlerimi sunuyor, sağlıklı sıhhatli bir ömür geçirmenizi Rabbimden niyaz ediyorum.”
•    Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop:
•    "Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde odun toplamaya giderken hain terör saldırısında şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Bölücü terör örgütü PKK alçak yüzünü bir kez daha gösterdi. Hainlere hak ettiği cevap mutlaka verilecektir.”
0 "Türkiye, COVİD-19'Ia mücadelede dost ve kardeş Balkan ülkelerini yalnız bırakmıyor. K.Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Kosova'ya tıbbi yardımları taşıyan askeri kargo uçağı Ankara'dan hareket etti. Türkiye'nin yardım eli hep kardeşlerimizin üzerinde olacaktır."
 0 "Hayata bakışlarındaki sevinçle her daim bu toprakların mütebessim ruhu olan, kadim medeniyetimizin asli unsurları roman vatandaşlarımızın Dünya Romanlar Gününü kutlarım.”
•    Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay:
0 "Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde hain terör saldırısında şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum. İnsanlığın içerisinden geçtiği bu zor günlerde, alçaklığına devam eden örgüte cevabı misliyle verilecektir."
•    Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
0 "Hastalarımızdan 264'ü daha iyileşti. Yoğun bakım ve entübe hasta sayımızdaki artış hızı düşme eğiliminde. Başarımız izolasyona bağlı. Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım.”
0 "Vakaları, vaka teması olanları, şüpheli vakaları takip etmek için kullanımı zorunlu bir APLİKASYON geliştirdik Evde izolasyon kuralına uyulup uyulmadığım tespit edeceğiz. İzolasyon ihlalinin yaptırımı olacak. Sistem bir iki gün içinde devreye girecek.'
0 "AŞI ÇALIŞMALARI İÇİN öncelikle başarılması gereken, virüsün izole edilmesiydi. İki bilim adamımız bunu başarmış durumdalar. Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. AYKUT ÖZDARENDELİ Hocamızı, Ankara Universitesi'nden Prof. Dr. AYKUT ÖZKUL Hocamızı halkımız adına kutluyorum."
0 "Terör, acılı günlerimizi fırsat bildi. Diyarbakır'ımızın Kulp ilçesinde orman işçisi beş vatandaşımız, sabah erken saatte işe giderken PKK tarafından şehit edildi. Kendilerine Allah'tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. HAYAT DAİMA GALİP GELİR, HAYATA KIYAN YENİLİR.”
0 "Değerli vekillerim, Sağlıkta Şiddetin Önlenmesi Yasa Teklifi ile I milyon 100 bini aşkın sağlık personelimize güvence sunma hazırlığında olan Yüce Meclisimize şükran borçluyuz. Teklifin istisnasız her vekilimizin desteği ile en kısa sürede yasalaşacağına inanıyoruz."
• Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar:
Q "Birliklerde, teşkillerde, teşkilatlarda bazı farklılıklar olmakla beraber NATO ilk günden itibaren biraz derlenip toparlanıp, izleme ve ikaz birimlerini görevlendirdiler ve bu çerçevede bizim de NATO'daki hem askeri hem de sivil misyonlarımız bu konuların içindeler, onlarla görüşüyorlar, konuşuyorlar, gerekli bilgi ve tecrübeyi paylaşıyorlar. NATO'nun ortaya koyduğu bu sivil olağanüstü hal kriz mekanizması çerçevesinde biz de, bize düşen görevleri yapmaya çalışıyoruz.”
0 "Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Birliği birtakım çalışmaları sürdürmekle birlikte NATO, bunları derleyip toparlayıp bunu bir hale, yola koymaya çalışıyor. Önümüzdeki günlerde, bir değişiklik olmazsa 15 Nisan'da telekonferans yoluyla savunma bakanları olarak da toplanacağız NATO çatısı altında. Ve bu gelinen noktadaki yapılanları, ihtiyaçları bir kez daha gözden geçirme fırsatı bulacağız."
 "Bu mutabakat çerçevesinde birkaç münferit ateşkes ihlali olmakla beraber genel anlamda oradaki ateşkes, huzur ortamı devam etmektedir. Gerginliğin azaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu gerginliğin azalmasının en temel göstergesi, 70-80 bin civarında İdlibli vatandaş şu anda evine dönmüş bulunmakta ve biz önümüzdeki günlerde bu dönüşlerin de devam etmesi için her türlü gayreti gösteriyoruz, her türlü çalışmayı yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu çalışmaların gelişmesine bağlı olarak dönüşlerin de artacağına inanıyorum."
  "Bu konuda yine Rusya ile karşılıklı münasebetlerimiz arazide sürmekte ve her kademede muhataplarımızla bu konular görüşülmekte. Bugün de 3. müşterek devriye biraz önce tamamlandı. Önümüzdeki günlerde bu devriyeler devam edecek ve böylece  oradaki güvenli bölgenin gerçekleşmesine ve dolayısıyla huzur ve güven ortamının bölgeye gelmesine elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu konuda her şeye rağmen
hem gözlem noktalarımızda hem mevzi bölgelerinde hem de birliklerimizin bulunduğu  alanlarda bizim için teyakkuz esastır. Bu konuda başlangıçtan önce verdiğimiz talimatlar çerçevesinde arkadaşlarımız olayı büyük bir ciddiyetle, büyük bir samimiyetle yakından takip etmektedirler ve alınması gereken tedbirleri de herhangi bir ilave emir beklemeksizin anında gereğini yapacak şekilde hazırlıklarını sürdürurler.
 "Biz sabırla, sükunetle, dikkat ve hassasiyetle olayları takip ediyoruz. Hem Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Moskova'da hem Türkiye'de karşılıklı askeri heyetler arasında varılan mutabakatlar çerçevesinde bize düşen sorumlulukları eksiksiz yerine getiriyoruz ve bunu da Rusya ile paylaşıyoruz. Rusya'nın da aynı şekilde sorumluluklarını yerine getirmesini bekliyoruz.”
 "1 Ocak'tan itibaren bu saydığım harekat alanlarında, yani Suriye'nin kuzeyindeki harekat alanlarındaki faaliyetlerimiz sonucunda 903 terörist etkisiz hale getirilmiştir. "
o    "Burada esas olan ateşkesin, huzurun, normalleşmenin devamıdır. Ancak şunu da ifade etmek isterim ki meşru müdafaa esastır. Herhangi bir şekilde bize karşı yapılan taciz ve tecavüzlere karşı misliyle herhangi bir emir beklemeksizin oradaki arkadaşlarımız gereğini yapmaktadırlar."
 "I Ocak'tan itibaren 58-59 kara operasyonu yapıldı ve bunları da 90 hava operasyonuyla desteklemiş bulunuyoruz. Bu operasyonlar sonucunda toplam 200 terörist bu bölgede etkisiz hale getirmiştir.'
  "Biz biliyoruz ki terör örgütünün elebaşları gittikleri yolun yol olmadığını gördüler, temennimiz bunun alttakiler tarafından da görülmesidir. Fakat bizim hiçbir şekilde operasyonlarımızın durması, azalması söz konusu değil. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecektir.
o    "Şu ana kadar 2020 yılında toplam 11 bin 888 yasa dışı hudut geçişine müdahale ettik ve bu çerçevede 185 bin düzensiz göçmenin yurdumuza girmeleri önlenmiş oldu.”
0 "Yunanistan, Bulgaristan sınırlarından karşıya geçmek isteyenler vardı, 28 Şubat'tan bugüne kadarki rakam da 148 bin 763 kişinin karşı tarafa geçtiğini tespit etmiş bulunuyoruz."
 "İyi komşuluk ilişkilerini esas almaktayız. Ancak diğer taraftan da hak, alaka ve menfaatlerimiz konusunda herhangi bir taviz vermemiz asla söz konusu değil. Sondaj ve arama çalışmalarını desteklemek için hem denizden hem havadan yapmamız gereken ne varsa bunu da Enerji Bakanlığımızla koordinasyon içinde sürdürdük, sürdürmeye devam edeceğiz."
0 "(Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde teröristlerin bombalı saldırısı sonucu 5 sivilin şehit olmasıyla ilgili) Bu açıklama çerçevesinde operasyonların başladığını öğrenmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla bunların hiçbiri yanlarına kalmayacak. Bunlarla ilgili mücadelemiz yurt İçinde ve yurt dışında devam ediyor, devam edecek ve mutlaka bunların hesabım verecekler. Bunun üstesinden geleceğiz, bundan hiçbir şüphemiz yok. Arkadaşlarımız şu an arazide. Onlara başarılar diliyorum, görevlerini başaracaklarına bütün kalbimle inanıyorum.”
o    "Bizim için en önemli konulardan biri, virüsün herhangi bir şekilde operasyon bölgelerine sirayet etmemesi, salgının oralara bulaşmaması. Bunun için de arkadaşlarımız olağanüstü gayret gösteriyorlar. Şu ana kadar çok şükür bizim operasyon bölgelerimizde, Suriye'nin, Irak'ın kuzeyinde ve diğer operasyon faaliyetleri yapan birliklerimizde kara, deniz, hava, şu ana kadar herhangi bir şekilde bu konuda bir sıkıntımız olmadı. Bundan sonra da aynı tertip ve düzende çalışmak üzere bu virüse karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda Sağlık Bakanlığımızın da desteğiyle epey mesafeler kat edildi. Bu konuda Sağlık Bakanımıza da müteşekkiriz."
 "Bazı yatırımlar, bazı makineler ilave ederek, çalışma esas ve usüllerini yeniden düzenleyerek yoğun bir çalışma içine girdik. Her geçen gün üretim sayıları artmakla beraber şu anda haftada 3,5-4 milyon cerrahi maske yapabilecek durumdayız. Ayrıca haftada 110 bin tulum da yapabilecek hale geldik. İlaç fabrikamızda da haftada 5 bin litre dezenfektan üreterek ihtiyaçlarımızın karşılanması için önemli katkılar sağlamaya başladık. Bu rakamlar şu andaki durum için geçerli. Yeni ekipmanlar devreye girmek üzere, önümüzdeki günlerde özellikle maske ihtiyacını karşılamak için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda sadece TSK'nin değil halkımızın da ihtiyaçlarını karşılamak, dost ve müttefik ülkelere de bunlardan gönderebilmek için kapasitemizi en kısa zamanda, önümüzdeki hafta, haftada 10 milyon cerrahi maskeye  çıkaracağız. Dolayısıyla bu konuda ne Silahlı Kuvvetler ne de halkımız herhangi bir sıkıntıyla karşılaşacak. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. '
0    "Devlet tektir, bu tek devlet içinde ülkemize milletimize hizmet esastır.
0 "Maske, tulum, dezenfektanın yanı sıra ilaç konusunda da arkadaşlarımız büyük bir istekle büyük bir arzuyla halkımıza, silahlı kuvvetlere yararlı olabilmek bakımından neler olabileceği konusunda çalışma başlattı. Daha sonra TÜBİTAK ile koordinasyon halinde Sayın Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile de konuşmak, görüşmek suretiyle oradaki temin ettiğimiz imkanların, personelin koordinasyonu için de çeşitli ülkelerle temasa geçtik. Bu temaslar çerçevesinde o ülkelerden hazır ilaç veya burada yapabileceğimiz ilaçların hammaddelerini temin edebileceğimizi öğrendik. Şu anda temaslarımız sürüyor. Gönderdiğimiz arkadaşlarımız bugün veya yarın ülkemize dönecekler.”
 'Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugün de bir grup malzemeyi Balkan ülkelerindeki dost ve müttefiklerimize göndermiş bulunuyoruz. Bu devam  edecek, herhangi bir şekilde bir günle beş günle sınırlı değil. Bu konudaki üretimimiz devam ettikçe bunların da dağıtımım sürdüreceğiz ve bu virüs terörü bitinceye kadar da çalışmalarımız inşallah sürecek."
o    Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak:
0    "Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde terör örgütü PKK'nın hain saldırısı sonucu şehit olan 5 vatandaşımıza Allah'tan rahmet; ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum."
  "Büyük hayallerimiz, tamamlanacak hikayelerimiz, milletimize sözlerimiz var. 70 yıllık stratejik nükleer hayalimiz gerçeğe dönüşüyor. Akkuyu NGS inşaatı atom çekirdeği üzerinde yükseliyor. Bugünleri atlatacağız. Büyük ve Güçlü Türkiye idealine emin adımlarla yürüyeceğiz."
o    Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli:
 "Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde hain terör saldırısına uğrayan 5 orman işçimiz şehit olmuştur. Masum insanların canına kasteden hain teröristlere lanet olsun. Şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum."
0    "Konya'ya son 17 yılda; 29 milyar lira tarımsal destek verdik. 508 milyon lira kırsal kalkınma programlarına hibe desteği ödedik. 20 baraj, 29 gölet, 140 taşkın koruma tesisi kazandırdık. 800 bin dekar araziyi suyla, 118,4 milyon fidanı toprakla buluşturduk."
 0 "Gönüller şehri Konya'ya müjdelerimiz hayırlı olsun... Değerli üreticilerimiz merak etmeyin; siz ekmeye, biçmeye alın teri dökmeye devam edin. Siz üretin! Ürününüz tarlada, serada; etiniz, sütünüz ise elinizde kalmayacak. Gerekirse devlet olarak biz alacağız."
o    Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:
  "Hain terör örgütü PKK'nın Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde düzenlediği alçak saldırıda şehit olan orman işçilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır diliyorum. Milletimizin başı sağolsun.
0    "Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının bertarafina yönelik farklı ülkelerdeki uygulamaları da inceleyerek yeni tedbirler aldık. Bu atıkların bertarafmda '72 SAAT' kuralı getiriyoruz.”
  "Maske-eldiven atıkları; kurum ve işletmelerin bina giriş- çıkışları ile ortak kullanım alanlarına yerleştirilecek biriktirme ekipmanlarında ayrı şekilde biriktirilecek. Geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra "evsel atik” olarak belediyeye teslim edilecek”
0    "Ev ve işyerlerinde kullanılan maske ve eldiven atıkları, ağzı kapatılarak iç içe iki torbaya konularak, en az 72 saat süreyle insan temasından uzak bir bölümde bekletildikten sonra "evsel atik” olarak belediyeye teslim edilecek,"
0 "Sağlık kuruluşlarının karantina bölümleri ile karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar "tıbbi atık” olarak yönetilecek ve diğer atıklar ile karıştırılmaması sağlanacak."
o    Dışişleri Bakam Mevlüt Çavuşoğlu:
0    "Diyarbakır Kulp'ta masum insanları hedef alan alçak teröristleri bulup hesabım  soracağız. içinden geçtiğimiz bu zor süreçte de terörle mücadelemize ödün vermeden kararlılıkla devam ediyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Başımız sağolsun.
o    Adalet Bakanı Abdülhamit Gül:
 "Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde hain terör örgütü PKK'nın saldırısıyla şehit düşen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyorum.”
o    Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu:
  "(Koronavirüs salgını hakkında) Pek çok gelişmiş ülkeden daha başarılı şekilde yönetiyoruz. Dayanışmayla üstesinden geleceğiz.
 "Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde alçak terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve aziz milletimize başsağlığı diliyorum.”
o    Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:
 "Diyarbakır Kulp'ta odun toplamaya giden köylülerimize yönelik hain saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Dünyanın olağanüstü bir süreçten geçtiği
bu günlerde dahi hainlikten geri durmayan terör örgütünü bir kez daha lanetliyorum. Başımız sağ olsun.”
 "LGS'ye hazırlanan sevgili gençler; hazırlık çalışmalarınızda yanınızdayız. Güncel sınav müfredatında hazırlanan 2. örnek soru kitapçığını da yayımladık. Örnek sorularımızı 15 günde bir sizlere sunacağız. Sürpriz yok panik de yok. Hepinize iyi çalışmalar."
 0    "Her evin okula dönüştüğü bu günlerde, 18 milyon öğrencimizin uzaktan eğitimden daha  fazla yararlanması için öğretmenlerimizle birlikte çalışıyoruz. .
o    İletişim Başkam Fahrettin Altun:
(Twitter)
0    "Kalleş terör örgütü Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 5 sivil vatandaşımızı şehit etti. Terörle mücadelemizin bugünlerde dahi hiçbir şekilde hız kesmediğinin bilinmesini istiyoruz. Vatandaşlarımızın hesabını bu cani terör örgütünden soracağız. Hiç kimsenin şüphesi olmasın!”
 0 "Devlet-millet bütünleşmesiyle mücadelemizi ele ele, omuz omuza veriyoruz, dünyanın umudu, insanlığın vicdanı, mazlumların duası olmaya devam ediyoruz... Bu duaya, bu vicdana, bu umuda katkı sunmaya devam eden herkese minnettarız.  #BizBizeYeterizTürkiyem"
 0 "Koronavirüsle mücadelemize yeni tedbirler eklemeye devam ediyoruz. En yeni adımımız, Sağlık Bakanlığımız tarafından geliştirilen "Pandemi İzolasyon Takip Projesi." Bu projeyle birlikte artık virüse karşı daha da güçlüyüz! bizbizeyeterizTürkiyem”
(Video-konferans)
 "Elbette, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bu cani örgüte bu yaptığını bırakmayacaktır. Terörle mücadelemiz bugünlerde dahi sürmektedir, sürecektir. "
0 "Milletimiz de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu fedakârlığı yaparak, bu zorlu süreçten bir an önce çıkmamız için gayret sarf ediyor."
 "Bu etkinliği gerçekleştirme amacımız, salgınla mücadele eden diğer ülkelerde yaşanan güncel gelişmeler, alınan tedbirler ve sürecin nasıl yönetildiği hakkında farkındalık oluşturarak, salgının ülkemiz ile Büyükelçilerimizin görev yaptıkları ülkeler arasındaki ilişkilere etkilerini değerIendirmektir. Bu vesileyle salgınla mücadelede uluslararası iş birliği imkanlarını masaya yatırmak, salgın sonrasında nasıl bir dünya kurulacağı hakkında görüş alışverişinde bulunmak arzusundayız. Bu etkinlikle, ülkemizde ve dünyada devam eden koronavirüs pandemisiyle mücadele tartışmalarına katkı sunmak istiyoruz.”
 "Bugüne kadar virüs enfeksiyonuyla uyumlu semptomlar gösteren toplam 222 bin 868 kişi test edilmiş, bunların 34 bin 109'unda virüs tespit edilmiştir. 725 vatandaşımız ise virüs enfeksiyonu neticesinde hayatlarını kaybetmiştir. İyileşen hastalarımızın sayısının dün akşam itibarıyla 1.600'e yaklaşması, bu süreçteki tesellimizdir. Kayıplarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine ve sevdiklerine sabr-ı cemil, hastalarımıza ise acil şifalar diliyorum. Aynı zamanda Kovid-19 hastalığıyla mücadele eden vatandaşlarımızı yeniden sağlıklarına kavuşturmak için gece-gündüz demeden çalışan tüm sağlık personelimize  can-ı gönülden şükranlarımı ifade ediyorum.”
0 "Bu itibarla, Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlık döneminden itibaren sağlık ve sosyal güvenlik sistemlerimize yapılan yatırımların Türkiye'yi bugün karşı karşıya kaldığımız tehditlere en iyi biçimde hazırladığım söylemek mümkündür.
 "18 yıllık dönemde hastane sayımız, 1.156'dan 1.518'e yükselirken; önümüzdeki dönemde karantina için kullanabileceğimiz tek kişilik oda sayısı 18 bin 934'ten 91 bin 949'a ulaşmıştır. Aynı süre zarfında yatak sayımız 164 bin 471'den 239 bin 46'ya çıkmış, yoğun bakım yatak sayısında ise 2 bin 214'ten toplam 65 bin 455'e bir yükseliş yaşanmıştır. Bir başka deyişle yoğun bakım yatak sayımız yaklaşık 33 katına çıkmıştır. 2002 yılından itibaren sağlık sistemimize yapılan yatırımlarla sağlık personeli sayımızın da ihtiyaç duyulan seviyeye taşındığını görüyoruz. Buna göre 2002'de 91 bin 949 olan doktor sayımız 161 bin 279'a, 2002'de 72 bin 393 olan hemşire sayımız ise 198 bin 517 'ye ulaşmıştır. 2002 yılında 294 bin 587 olan toplam sağlık personeli sayımızın ise
2020'ye gelindiğinde 1 milyonu aştığım görüyoruz."
 0 "Sağlık sistemimizin durumunu bazı gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda Türkiye'nin nereden nereye geldiğinin daha iyi takdir edileceğini düşünüyorum. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, her 100 bin kişi başına Amerika Birleşik Devletleri'nde 34,7, Almanya'da ise 29,2 yoğun bakım ünitesi yatağı bulunurken, ülkemizde bu sayı 46 olarak gerçekleşmiştir. Şehir hastanelerimizin hizmete alınmasıyla birlikte aradaki farkı daha da açmayı bekliyoruz. Bu yatırımların belirli bölgelerle sınırlı kalmayıp, ülkemizin  tamamına yayılması ise Türkiye'nin neresinde olursa olsun devletine ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza en kısa zamanda ulaşılarak, hizmet verilmesini mümkün kılmaktadır.”
0 'İnsanlığın binlerce yıllık tarihine dönüp baktığımızda, türümüzün, bugün mücadele ettiğimiz kadar büyük bir tehditle ancak birkaç kez karşı karşıya kaldığım görüyoruz. Geçtiğimiz on yıllarda yaşanan birtakım makro gelişmelerin, bu tehdidin hızını ve yaygınlığını artırdığını söylememiz mümkündür. Öncelikle Soğuk Savaş sonrası dönemde dünyanın hızlı bir küreselleşme sürecine girmesi, birkaç istisna haricinde dünyanın neresinde olursa olsun insanların, toplumların ve ekonomilerin birbirine entegre ve bağımlı hâle gelmesi, bugün yaşadığımız salgının yayılmasına kuşkusuz etki etmiştir. Nitekim virüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin'den komşu ülkelere değil, öncelikle İtalya ve İran'a yayılması, üzerinde düşünülmesi gereken bir durumdur."
o    "Sağlık Bakanlığımız bünyesinde bir operasyon merkezinin ve Bilim Kurulu'nun ocak ayı başında ihdas edilmesi, sürecin bilim insanlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından şahsen yönetilmesi bu virüsü haftalarca topraklarımıza  sokmamamızı mümkün kıldı. O aşamada salgınla mücadelemizi planlamamış; ulusal stratejimizi geliştirmemiş olsaydık, bugün çok daha acı bir tabloyla karşı karşıya olan İngiltere, İtalya ve İspanya'nın durumunda olabilirdik.”
o    "Salgınla mücadelemizi nasıl virüs henüz topraklarımıza ulaşmadan önce, tüm senaryoları ayrı ayrı çalışarak planladıysak, salgından sonra nasıl bir dünya kurulacağı ve uluslararası sistemin nasıl dönüşümler geçireceği konusuna da bugünden hazırlanıyoruz. Koronavirüs sonrası dönemde rekabet ve çatışmanın mı, yoksa iş birliği ve dayanışmanın mı ağırlık kazanacağı Türkiye gibi dünyaya siyasi, ekonomik ve kültürel entegrasyonunu tamamlamış, bölgesel ve küresel meselelerin çözümüne her fırsatta katkı sunan ülkeleri yakından ilgilendirmektedir. Aynı şekilde tek kutuplu uluslararası düzenin sürdürülebilir olup olmadığı ile açık ve kurallara dayalı ticaret rejiminin ayakta tutulup tutulamayacağı gibi sorular cevap beklemektedir.'
0 "Tarihinin her döneminde zorluklar karşısında kenetlenerek tek yumruk olan aziz milletimiz, bugün de Çanakkale ruhuyla, Milli Mücadele bilinciyle, 15 Temmuz direnişinin şuuruyla tüm sıkıntıların üstesinden gelecek; inşallah bu süreçten güçlenerek
 çıkacaktır. Bu kritik eşikte yalnızca kendi çocuklarımıza değil aynı zamanda dünyanın muhtelif bölgelerinde savaşı, açlığı, yoksulluğu ve zulmü yaşayan masumlara karşı da ayakta kalma sorumluluğumuz olduğunu asla unutmamalıyız."
 "Devletin, maddi imkanı olan vatandaşlarla ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız arasında köprü görevi görmesinden rahatsız olanların kötücül çabalarına rağmen kampanya hesaplarına 7 Nisan itibarıyla 1 milyar 415 milyon 329 bin 488 lira yatırılmış, ayrıca 46 milyon 6 bin 830 liralık SMS atılmıştır. Burada toplanan bağışlarla yaklaşık 2,3 milyon  aileye destek olacak, hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması için gereken adımları kararlılıkla atmaya devam edeceğiz.
O "Kuşkusuz bu millet, kumpasları, darbecileri, ihanet çetelerini nasıl dize getirdiyse, bugün imtihan edildiği görünmez düşmanla da Sayın Cumhurbaşkanımızın güçlü liderliği sayesinde mücadele ederek, bu sıkıntılı dönemden alnının akıyla çıkacaktır."
0 "Küresel salgın döneminde de, devletler arası ilişkiler kuralsızlaşma eğilimi gösterirken bile, kendi vatandaşlarımızı korumaya gayret ederken ihtiyaç sahibi ülkelere sırtımızı dönmememiz bu durumun en somut göstergesidir,”
0 "Aynı şekilde Sayın Cumhurbaşkanımızın İngiltere, Almanya ve Fransa devlet ve hükümet başkanlarıyla gerçekleştirdiği telekonferans kapsamında koronavirüs salgınım uluslararası bir düzlemde gündeme getiren ilk lider olmuş; 26 Mart günü yine videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi'nde hiçbir ülkenin bu küresel krizle tek başına mücadele edemeyeceğini hatırlatarak ulusal ekonomiler başta olmak üzere salgından olumsuz etkilenen tüm alanlarda ortak adımların gecikmeden atılmasının önemini vurgulamıştır.”
 ö "Nitekim ülkemiz, bu süreçte üzerine düşen insani vazifeyi layığıyla yapmış; aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, İspanya ve İtalya'nın da bulunduğu 30 ülkenin yardım taleplerini imkanları kapsamında karşılamıştır. Aynı şekilde geçtiğimiz hafta İspanya'daki olağanüstü koşulları göz önünde bulundurarak, ihracatı daha önce yasaklanmış olan 116 solunum cihazının sevkiyatını gerçekleştirdik."
 "Bu noktada sağlık çalışanlarımızın çok büyük emeği, inanılmaz fedakârlıkları var. Her birine şükran borçluyuz. Bütün kademedeki sağlık çalışanlarımız için bunu ifade etmemiz gerekiyor."
 "Bu dört hususun (kamu düzeninin korunması, sağlık sisteminin etkin şekilde işletilmesi, gıda, sağlık ve temizlik tedarik zincirinin ayakta tutulması, sosyal mesafenin sağlanması) temini noktasında devlet çok ciddi bir gayret gösterdi, göstermeye devam ediyor. Çünkü bu salgın ile mücadelede, salgının etkilerinin kontrol altına alınması bağlamında bu hususlar çok önemli. Bir taraftan da siyasi birliğimizin, ekonomimizin, toplumsal yapımızın, sağlık sistemimizin ayakta tutulması ve yarma yine güçlü bir şekilde bırakılması açısından bu hususlar çok çok önemli."
0 "Bu noktada gerçekten biz, politikalarımızı hayata geçirirken bir taraftan güçlü sosyal devlet ilkesini, bir taraftan da bireysel özgürlükler anlayışını bir arada götürerek, herhangi bir şekilde bireysel özgürlük anlayışını da zedelemeden tedbirlerimizi almayı esas aldık. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın çok titiz bir yönetim anlayışı  olduğunu da açık ve net bir şekilde ifade etmemiz gerekir. "
  "Bütün bunlar, niye güçlü devlet ve niye güçlü bir Türkiye'ye ihtiyacımız olduğunu çok  net ortaya koymuştur. Pekin Büyükelçimiz çok açık ifade etti tüm bu yaşananlar aynı zamanda Türkiye'nin, şehir hastanelerinin de içinde olduğu sağlık devrimiyle neyi başardığını ortaya koymuştur. Bütün bu süreçte Türkiye bu mücadeleyi verirken,vatandaşından tek bir kuruş talep etmeden çok ciddi bir mücadele verdi, vermeye devam ediyor. Bu süreç Sayın Cumhurbaşkanımızın 'Dünya beşten büyüktür' söyleminin ne kadar gerçekçi bir söylem olduğunu da ortaya koydu. Dönüp baktığımızda neden dünyanın beşten büyük olduğunu anlıyoruz. Şu an itibarıyla neden tek taraflı bir düzenin olmayacağını, olmaması gerektiğini anlıyoruz. Çünkü ne olursa olsun tek taraflı korumacı bir anlayışın olduğu bir dünya, böylesi bir sorunla mücadele edemez. Bu sorunla mucadele etmek ve insanların bir arada kalmasını, barış içinde olmasını temin etmek farklı aktörlerin iş birliğiyle mümkün. Bunu çok net bir şekilde gördük."
•    Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş:
O "Camilerde cemaatle namaza verilen ara ramazan ayında da dahil olmak üzere salgın tehlikesine karşı alınan tedbirler devam ettiği müddetçe uygulanacak. Bu süreçte evlerimizi mescit haline getirelim. İbadetlerimize riayet edelim. Evlerimizde eşimiz ve  çocuklarımızla teravihlerimizi kılalım. Evde yaşayanlar içerisinden bir karantina yoksa namazlarımızı cemaatle kılalım.”
0    "Peygamber Efendimiz bu tür fırsatçıları kınıyor, lanetliyor ve haram işlediklerini söylüyor. Birtakım ürünleri stoklamak, fiyatını artırmak, insanlar kendisine mecbur kaldıklarında yüksek fiyatlarla onları satmak dinimizde yasaklanmıştır. Hiç kimsenin bu tür şeylere tevessül ve tenezzül etmemesini istirham ediyorum. Bizim milletimize bu yakışmaz. Biz yardımsever bir milletiz. Biz paylaşımcı bir milletiz. Fakir fukara, garip gureba insanlara, işini kaybeden insanlara bizim yardımcı, destek olmamız gerekiyor. Üç kuruş daha fazla kazanayım düşüncesi içerisinde tamahkarlık yapıp lütfen ahiretimizi, geleceğimizi zarara uğratmayalım."
  "Sağlık çok önemli. Onun için biz 16 Mart itibarıyla bütün camilerimizde bu süreç bitinceye kadar cuma namazlarına ara verdik. O bir hafta içerisinde büyük bir mahzunluk yaşandı. Pek çok insanımızdan şöyle bir talep geldi, 'Hiç olmazsa temsili olarak ülkemizde bir yerde kılınsın'. Bu topraklarda asırlardan beri hiçbir zaman cuma namazının kılınmadığına şahit olunmadı. Dolayısıyla temsili olarak bir yerde cuma namazının kılındığını milletimiz görsün, televizyon ekranlarından hiç olmazsa hutbeyi dinlesin, düşüncesiyle hüsnüniyet ile başlatmış olduğumuz bir uygulamadır. Hüsnüniyetle alınmış bir karardır ve bu süreç bitinceye kadar bazı değişik camilerde yine sosyal mesafe korunarak ve tedbirler alınarak kil macaktır."
•    AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik:
 0 "Zor zamanlarda kimseyi yalnız bırakmayız. Tarihimiz bu. Bugünümüz bu. Balkanları hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Bu insani yardımlar milletimizin dünyaya insanlık mesajıdır. Aynı zamanda küresel afetle mücadelede ulusal mücadelemizin tamamlayıcısıdır.
0    "PKK, Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde insanlık dışı bir terör saldırısıyla 5 işçi kardeşimizi şehit etti. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz Aziz Milletimizin başı sağ olsun.”
0 "Yakın coğrafyamızda mazlum halkların kanma giren her kirli projenin, her işin içinde PKK. Terör tarihinin gördüğü en insanlık dışı örgütlerin başında geliyor. Türkiye'nin bu terör örgütüne karşı verdiği mücadele sonuna kadar haklı bir mücadeledir."
 "Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesi, insanlık dışı bir terör örgütüne karşı insani değerleri koruma mücadelesidir. Türkiye, PKK ile mücadele ederek bölgemizdeki insanlık dışı tüm kirli projelerle de mücadele yürütmektedir.
0 "PKK'ya karşı mücadele ederken sadece tek bir terör örgütüyle değil, aynı zamanda çok boyutlu kirli ittifaklarla da mücadele ediyoruz. Mücadelemiz ülkemizin hukukunu ve vatandaşlarımızı koruma mücadelesi olduğu gibi, yakın coğrafyamıza çirkin projeleri dayatanlarla da mücadeledir."
 "Bu lanetli terör örgütüyle mücadele ülkemizin hukukunu korumak olduğu gibi yakın coğrafyamızdaki mazlumlara da borcumuzdur. Yakın coğrafyamızda yaşayan Türkler, Kürtler, Araplar ve diğer kardeşlerimize düşman bütün kirli senaryoların tetikçisi olarak PKK kullanılmaktadır.”
 "Etrafımızdaki gelişmeleri kirli senaryoların parçası yapmak isteyenlerin emrindedir PKK. Verdiğimiz mücadele ülkemiz ve insanlık için terörle mücadeledir. Türkiye bu terör örgütüne karşı mücadelesinde en haklı pozisyondadır ve çok etkili şekilde mücadeleyi sürdürecektir."
•    İçişleri Bakanlığı:
0    "Son günlerde bazı sosyal medya hesapları ve sosyal iletişim platformları üzerinden kasıtlı ve asılsız şekilde Valilik ve Kaymakamlıklarımızda bulunan Açık Kapı Birimleri üzerinden sosyal yardım dağıtıldığına dair paylaşımlar yapılmaktadır.”
0 "Bakanlığımızca 2017 yılında kurgulanan ve etaplar halinde yaygınlaştırılarak bugün itibariyle 81 il Valiliğinde ve 161 ilçe Kaymakamlığında faaliyete geçirilen Açık Kapı birimlerinin temel görevi; Valilikler ve Kaymakamlıklar aracılığıyla sunulan kamusal hizmetlerle ilgili gerekli danışma ve yönlendirmeyi gerçekleştirmektedir. Valilik ve Kaymakamlıklardaki bürolara doğrudan ya da dijital ortamda (web sitesi veya e-devlet üzerinden) başvuru yapılabilen Açık Kapı birimlerinin yardım dağıtmak, sosyal destek ödemesi gerçekleştirmek gibi bir görevi kesinlikle bulunmamaktadır,"
•    "Devletimizin, Koronavirüs salgını ile yoğun şekilde mücadelede eden kurumlarının iş yükünü yönetilemez noktaya getirmeyi amaçladığı belli olan bu tür kötü niyetli paylaşımlarla dezenformasyona neden olanlar, koronavirüs salgım kapsamında alınarak başarıyla uygulanan tedbirler çerçevesinde oluşan sosyal izolasyona zarar vermektedir.”
•    "Sosyal medyada ve iletişim gruplarında bu şekilde asılsız paylaşımlarda bulunanlar hakkında siber suçlarla mücadele birimlerimiz gerekli takibi yapmakta olup, yapılacak tespitler üzerine gerekli suç duyurularında bulunulmuştur."
•    Millî Savunma Bakanlığı:
0 "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan sağlık malzemeleri COVlD-19 salgınıyla mücadele için 5 ülkeye  sağlık malzemesi gönderildi.”
 "İçerisinde maske, tulum ve tam kiti bulunan paketler Ankara Etimesgut Havaalanı'nda
TSK'ya ait uçakla yola çıktı. A400M tipi nakliye uçağı içerisindeki sağlık malzemelerini Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova'ya ulaştıracak.”
 0 "COVID-19 virüsü ile mücadele için 5 ülkeye ulaştırılacak olan ve içerisinde Sağlık Bakanlığına ait sağlık malzemeleri yer alan uçağımız Ankara Etimesgut'tan havalandı. Uçağımızın ilk durağı Sırbistan olacak.”
 "COVID-19 ile mücadelede kullanılacak sağlık malzemelerini taşıyan TSK'ya ait uçağımız, ilk durağı olan Sırbistan'a indi. Uçağımızı ve görevli personelimizi Sırbistan Savunma Bakam A. Vulin ve Bakan Yardımcısı M. Rankoviö karşıladı."
0 "Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan'ın Sırbistan Cumhurbaşkanı A. Vuçiç'e yazdığı mektup Sırbistan Savunma Bakanı A Vulin'e takdim edildi. Sağlık malzemelerini teslim eden uçağımız ikinci durağı olan Bosna Hersek'e yola çıktı.”
 0 "Sağlık malzemelerini taşıyan uçağımız Bosna Hersek'e ulaştı. Uçağı ve görevli personelimizi Bosna Hersek Güvenlik Bakam Fahrudin Radonöiö ve Büyükelçimiz Haldun Koç karşıladı.”
 0 "Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan'ın Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç'e yazdığı mektubun takdim edilmesi ve sağlık malzemelerinin teslim edilmesinin ardından uçağımız Karadağ'a hareket etti."
O "Maske, tulum ve tanı kitlerinden oluşan sağlık malzemelerini taşıyan uçağımız üçüncü durağı olan Karadağ'a ulaştı. Uçağımızı Karadağ Cumhurbaşkanlığı, Savunma Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gnkur.Bşk.lığı yetkilileri ve Karadağ Büyükelçimiz Songül Ozan karşıladı."
 0 "COVID-19 ile mücadele için Karadağ'a gönderilen sağlık malzemeleri teslim edildi. Uçağımız, Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan'ın Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç'e hitaben yazdığı mektubun takdim edilmesini müteakip Kuzey Makedonya'ya hareket etti.”
0 "Karadağ'ın ardından beraberindeki sağlık malzemelerini Kuzey Makedonya'ya taşıyan uçağımız Üsküp'e indi. Uçağımızı Dışişleri Bakam Nikola Dimitrov, Genelkurmay Başkam Yardımcısı Tümg. Azim Nuredin ve Büyükelçimiz Hasan Mehmet Sekizkök karşıladı.
O "Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan'ın Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski'ye yazdığı mektup yetkililere teslim edilirken, sağlık malzemelerini indiren uçağımız son durağı olan Kosova'ya hareket etti."
0 "COVID-19 ile mücadelede kullanılacak sağlık malzemelerini taşıyan uçağımız Kosova'ya ulaştı. Uçağımızı Sağlık Bakanı Arben Vitia, Kosova Altyapı, Ulaştırma Bakanı Lumir Abdixhiku, Kosova Cumhurbaşkanı Politik Danışmam Ardian Arifaj ve Priştine Büyükelçimiz Çağrı Sakar karşıladı.”
3. Uluslararası Resmî Açıklamalar
• Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, tüm dünyanın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele ettiği bu emsalsiz zamanda kendilerine yardım eden Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a minnettar olduklarım belirtti. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Thaçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefonla görüştüklerini, tıbbi malzemeler içeren yardımı kabul ettiklerini bildirdi. Paylaşımında "müttefiklerle daha güçlü (strongerwithallies)” etiketini kullanan Thaçi, "Bu emsalsiz zamanda Kosova'ya destek veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye'ye derinden minnettarız." ifadesini kullandı.
4. Uluslararası Medya Yansımaları
İTALYA
ANSAmed: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından mart ayında Moskova'da imzalanan ateşkes anlaşmasının öngördüğü Suriye'nin kuzeybatısındaki Türkiye-Rusya ortak askeri devriyesinin üçüncüsü bugün İdlib'de gerçekleşti. Söz konusu açıklama, Türk Savunma Bakam Hulusi Akar tarafından yapıldı. Akar, devriyelerin "devam edeceği” güvencesini de verdi. Türk-Rus devriyeleri, Halep ile Lazkiye'yi birbirine bağlayan ve ilgili etki alanlar arasında fiili bir sınırı temsil eden stratejik M4 karayolunda yapılıyor.
BOSNA HERSEK
Nezavisne Novine: Türkiye'nin Bosna Hersek'e gönderdiği tıbbi yardımı taşıyan askeri kargo uçağı Saraybosna Havalimanı'na indi. Tıbbi yardımı taşıyan uçak, Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Fahrudin Radonçiç tarafından karşılandı.
Sırp basınının aktardığına göre tıbbi yardım Sırbistan'a da ulaştırıldı. Türkiye ayrıca Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova'ya yardım gönderdi. Maske, koruyucu elbise ve tam kitlerinden oluşan yardım, Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı'ndan kalkan askeri kargo uçağı ile gönderildi.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla gönderilen yardım malzemelerinin üzerinde büyük düşünür Mevlana'nın (Rumi) gönderilen ülke dillerinde ve Türkçe, "Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var.” sözleri yer aldı.
Türkiye'nin bölge ülkelerine gönderdiği tıbbi yardım malzemelerini taşıyan askeri kargo uçağı sabah saatlerinde Ankara'dan havalandı. Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla koronavirüs ile mücadele için talep edilen tıbbi yardımı beş ülkeye gönderdi. Türkiye, geçen hafta da İtalya ve İspanya'ya tıbbi yardım göndermişti.
Faktor. Türkiye'nin Bosna Hersek, Sırbistan, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova'ya Koronavirüs ile mücadele için gönderdiği tıbbi yardım malzemelerini taşıyan askeri kargo uçağı Ankara'dan havalandı.
Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla Koronavirüs ile mücadeleye yardım etmek için talep edilen tıbbi yardımı beş ülkeye gönderdi.
Maske, koruyucu elbise ve tam kitlerinden oluşan yardım Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı'ndan askeri kargo uçağı ile gönderildi. Söz konusu yardım ilk önce Sırbistan'a ulaştırılacak.
Türkiye geçen hafta İtalya ve İspanya'ya tıbbi yardım göndermişti.
Klix.ba: Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkam Şefik Caferoviç'e bir mektup gönderdi.
Erdoğan mektubunda şu ifadeler yer aldı: "Kendi adıma ve halkım adına, tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüsü salgını sırasında hayatını kaybeden Bosna Hersek kardeşleri için size başsağlığı diliyorum. Dünya çapında fazla can kaybına yol açan bu hastalığıyla mücadelede kardeş Bosna Hersek halkına çok sabır, güç ve başarılar diliyorum."
Erdoğan, Türkiye'nin zor günlerde her zaman dost ve kardeş Bosna Hersek halkının yanında olduğunu vurguladı ve gerçek bir dostun kara günlerde tanındığım gösterdi.
Erdoğan, "Bunun Işığında, Koronavirüse karşı mücadelenize en azından biraz katkıda bulunmamız için, daha önce gönderdiğimiz yardıma ek olarak bugün ülkenize tıbbi yardım malzemeleri yeniden gönderiyoruz. İnşallah, sağlık ve barış dolu günler en kısa zamanda Bosna Hersek'e geri dönecek” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Koronavirüsü salgısında Bosna Hersek'in yanında olduğunu yineledi ve Başkan Caferoviç'e başarı ve mutluluk, dost Bosna Hersek halkına sağlık ve mutluluk dileklerini iletti.
Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç, 05 Nisan'da iki ülkenin
Koronavirüsün yayılmasını önlemek için sarfettikleri çabalarla ilgili Bosna Hersek ve Türkiye'deki duruma hakkında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
DEĞERLENDİRME 1. Yorum & Analiz
Türkiye koronavirüsle mücadelede baştan itibaren sorunun küresel, mücadelenin ulusal olduğunu ifade etmiştir. Bu mücadelede ulusal boyutta gerekli her türlü önlemi tam ve zamanında almanın, olumsuz senaryoları yok etmede büyük önemi olduğundan hareketle tedbirler peyderpey hayata geçirilmiştir. Sorunu küresel olarak tasvir eden Türkiye, soruna ilişkin uluslararası işbirliğine de büyük önem vermiştir. Bu doğrultuda ihtiyacı olan birçok ülkeye doğrudan yardımlarda bulunmuş ve bulunmaya da devam etmektedir. Uluslararası örgütlerin rolünün ve etkinliğinin sorgulanmasına yol açacak bir sınav verdiği bu dönemde, Türkiye uluslararası politikalarıyla dünyaya insani yardım dersi vermektedir. Türkiye ümitsizliğe kapılan birçok ülkeye ümit olmuş, karanlığın ardından doğacak güneşe kapılar açmıştır. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.