Boyteks’in  koruyucu maskesine onay

Boyteks’in  koruyucu maskesine onay
21 Nisan 2020 Salı 16:18

Erciyes Anadolu Holding’in tekstil sektöründeki öncü kuruluşu Boyteks Tekstilin   pandemi mücadelesinde kullanılabilecek . patenti alınmış  inovatifantiviral kumaşının İsveç ve Almanya’daki  enstitülerde yapılan testleri başarılı sonuçlar verdi. Kayseri’de Almanya’dan gelen virüs öldürücü antibakteriyel 140 kiloluk sıvıyla yapılan kumaşın  virüs öldürücü etkisi olduğu ve 5 yıkamada özelliğini koruduğu belirlendi.

Özel kumaştan ilk planda üretecekleri maske ve önlükleri Sağlık Bakanlığına ücretsiz olarak vereceklerini belirten Erciyes  Holding CEO’su Alpaslan Baki Ertekin,‘’Bu kumaşla ilgili çalışmamızın Almanya ve İsveç’deki enstitülerdeki testleri olumlu sonuçlandı. En kısa sürede üretime başlayacağız’’ dedi
Heyecan ve ilgi yaratan  nano teknoloji yeni kumaşla ilgili gelişme, Erciyes Anadolu Holding’in Yönetim kurulu üyesi ve CEO’su Alpaslan Baki Ertekin’in sosyal medyaya attığı tweetle gündeme düştü. Ertekin ,paylaşımında ‘’ Nano teknoloji ile bir kumaş üretilse, temas ettiği virüsleri Covid-19 dahil öldürse, 5 yıkamaya  kadarda virüsleri öldürme özelliğini kaybetmese,bu kumaştan maske yapılsa, nasıl olur ? Şahane olmaz mı ? Boyteks tekstil yaptı. Almanya’ya teste yolladık. Haftaya müjdemizi bekleyin’’ifadesine yer verdi. Bu mesajla birlikte Almanya’dan özel olarak getirilen 140 kiloluk dezenfektan madde ile Boyteks  ARGE  merkezinde virüs öldürücü hale getirilen  özel kumaşla bütünleştirilerek hem Almanya hem de İsveç’deki 2 ayrı bu konudaki uzman  enstitülere gönderildi. Her 2  dünya çapında akredite olmuş enstitüden gelen raporda  Boytek’in patentini yeni aldığı 7 inovatifantiviral kumaşının yüzde 90 virüs öldürücü etkisi olduğu kanıtlandı.

Ertekin, bu özel kumaşın virüsün protein yapısını ve fonksiyonunu bozduğunu, kumaştan yapılan maskenin yaklaşık 8.5 TL’ye mal olacağını ve önlüğün 5 yıkamaya elverişli olduğunu , Boyteks’te halen bu özelliklerde 6 patentli kumaş daha bulunduğunu, Covid 19 nedeniyle ülke genelinde normal kumaştan 500 bin maske üretip, Sağlık bakanlığı ve ilgili yerlere ücretsiz  dağıttıklarını sözlerine ekledi. (Haber: Samed Aydın Sun)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.