Yunus Değirmenci: Kısa çalışma ödeneğinden işçinin tüm kayıpları giderilmeli

Yunus Değirmenci: Kısa  çalışma ödeneğinden işçinin tüm kayıpları giderilmeli
06 Nisan 2020 Pazartesi 18:43

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci, kısa çalışma ödeneğine başvuran firmalarda işçilerin maaşlarındaki tüm kayıpların gerek Milli Dayanışma Kampanyasından gerekse başka fonlardan karşılanmasını talep ettiklerini açıkladı.

Küresel salgınının ülkemizde de etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte Hükümet tarafından uygulamaya konulan kısa çalışma ödeneğine ilişkin olarak Özçelik-İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci yazılı bir açıklama yaptı.

“Ülke genelinde üretimin sekteye uğradığı böylesi zorlu bir süreçte istihdamda sürekliliğin sağlanması ve işten çıkarmaların önlenmesi için uygulama koyulan kısa çalışma ödeneği yerinde bir hamle olmuştur” diyen Genel Başkan Değirmenci, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ve Hükümet yetkililerine bu hayati uygulama için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Fakat kısa çalışma ödeneği, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak hesaplanıyor. Ayrıca kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemiyor. Dolayısıyla aldığı brüt ücret miktarına göre bir sigortalı, 1752 lira ile 4 bin 381 lira arasında bir kısa çalışma ödeneği alıyor. Bu uygulama bir nebze de olsa yaramıza merhem oluyor. Fakat özellikle metal sektörü gibi ağır iş kollarında alınteri akıtan çalışanların işinin ağırlığı ve normal dönemdeki kazancı göz önüne alındığında bu ödeneğin kazancımızın yüzde 60’nı değil, yüzde 100’nü kapsaması gerektiğini düşünüyoruz. Cumhurbaşkanımızdan ve Hükümetimizden beklentimiz bu yöndedir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı tarafından “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganıyla başlatılan Milli Dayanışma Kampanyasında biriken paradan bu talebin karşılanabileceğini de ifade eden Değirmenci, “Her bir işçi mevcut koşullardaki kazançlarına göre planlama yapmış, ayağını ona göre yorganına uzatmış, bugün gelinen noktada ise kısa çalışma ödeneğine başvuran firmalarda çalışan işçilerin maaşlarında neredeyse yarı yarıya bir azalma olmuştur. Kısa çalışma ödeneğinden gelen gelir, giderlerimizin sadece belli bir kısmını karşılanmıştır. İşsizlik fonundaki paranın işçinin kara gün parası olduğu düşünüldüğünde maaşlarda yaşanan yüzde 40’lık azalma da yine bu fondan karşılanabilir. Bu nedenle acil bir çözüm beklentisinde olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” diyerek işçilerin talebini dile getirdi.

“KRONİK HASTALIĞI OLAN İŞÇİLERİN DE MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ”
65 Yaş ve üstü çalışanlar ile kronik rahatsızlığı olan işçilerin de salgından korunmak için işe gidemediğini kaydeden Değirmeci, bu kişilerin de kısa çalışma ödeneği kapsamına alınarak mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.