Ücretsiz kolonya ve maske dağıtımına başlandı

Ücretsiz kolonya ve maske dağıtımına başlandı
10 Nisan 2020 Cuma 00:33

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını tedbirleri doğrultusunda 65 ve üzeri vatandaşlara ücretsiz kolonya ve maske dağıtımına başlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan hijyen kitleri, pilot bölge olarak belirlenen İstanbul’daki 1 milyon 150 bin 65 yaş üstü vatandaşa ulaştırılacak.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın müşterek organizasyonu ve Milli Savunma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın katkılarıyla hazırlanan paketlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mektubu da bulunuyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 65 yaş üstündeki vatandaşlara hitap ettiği mektupta, “Sizlerden ricam, bu salgın tehdidi ortadan kalkana kadar evlerinizde kalmanız, kesinlikte dışarıya çıkmamanızdır. Sizleri bu salgından koruyabilmemizin en etkili yolu budur.” ifadeleri yer alıyor.
Pilot bölge olarak belirlenen İstanbul’daki 1 milyon 150 bin 65 yaş üstü vatandaşa ulaştırılacak Cumhurbaşkanlığı paketlerinin tanıtımı, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın katılımıyla paketleme işlemlerinin yapıldığı Gebze’deki CEVA Lojistik Gebze 3 Operasyon Merkezinde gerçekleştirildi.
Burada konuşan Vali Yerlikaya, “Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank öncülüğünde, İçişleri, Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıklarımız süratle organize oldu. Paketler hazırlandı. Bu paketlerde 5 maske ve kolonya bulunuyor. Dünyada maske savaşları yaşanırken, Türkiye; sosyal devlet olmanın ne demek olduğunu bir kez daha gösteriyor. Tüm dünyaya örnek oluyoruz.” dedi.
Yerlikaya, e-devlet aracılığıyla başvuran herkese de maskelerin ücretsiz olarak ulaştırılacağını belirterek, “Bugün yaptığımız çalışmada, İstanbul pilot bölge olarak belirlendi. Dün itibarıyla İstanbul genelinde; 65 yaş üstünde olan; 1 milyon 150 bin vatandaşımıza paketlerimizi ulaştırmaya başladık.” şeklinde konuştu.
Tüm sektör temsilcilerinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla büyük bir dayanışma ruhuyla hareket ettiğini anlatan Yerlikaya, bu sürece destek veren herkese teşekkürlerini iletti.
Hediye paketlerinin dağıtımı için İstanbul'da 39 ilçede 125 okul belirlendi. Hediye paketlerinin olduğu koliler bu okullara getirildi. Paketlerin dağıtımında 1.200 okul servisi görevlendirildi. Okullara getirilen koli içerisindeki paketler servislere yükleniyor, dağıtım görevlileri ile kayıtlı adreslere gidiliyor ve eve elden teslim ediliyor.
Toplam 7 bin 200 kişi görev aldığı organizasyonda polis, jandarma, Milli Eğitim Bakanlığı toplum yararına çalışan personel görev yapıyor. Dağıtımı yapan görevliler, maske, eldiven ve dezenfektan kullanıyor. Görevlilerin bu ihtiyaçlarını İstanbul Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YKOP) karşılıyor. Görevlilerin iaşesini ise Kızılay temin ediyor. (Haber: Samed Aydın Sun)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.