Ramazanda sucuk ve pastırmaya zam yok

Ramazanda sucuk ve pastırmaya zam yok
22 Nisan 2020 Çarşamba 15:57

 Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Bağlamış  "Bizim açıklamış olduğumuz perakende satış fiyatları, sucuk 65-85 lira arası, pastırma ise 100-150 lira arasındadır. Bu fiyatların dışında rağbet edip ürün almasınlar"
Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan pastırma ve sucuğun fiyatında, ramazan dolayısıyla artış beklenmediği bildirildi.
Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Recep Bağlamış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayında kırmızı ete, pastırmaya ve sucuğa zam yapılmayacağını belirtti.
Başkan Bağlamış, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde kırmızı et, pastırma, sucuk fiyatlarının zamlandığı gibi spekülatif açıklamalar olduğunu bu asılsız iddialara kimsenin itibar etmemesi gerektiğini ifade etti.
"Bırakın zam yapmayı hatta fiyatlar bir miktarda düşmüş durumdadır." diyen Bağlamış, son iki aylık süreç içerisinde etin yüzde 5 değer kaybettiğini belirtti.
Tüketicilerin fahiş fiyat uygulayan firmaları tespit etmeleri durumunda KTB ya da ilgili kurumlara şikayette etmesi tavsiyesinde bulunan Bağlamış, "Bizim açıklamış olduğumuz perakende satış fiyatları, sucuk 65-85 lira arası, pastırma ise 100-150 lira arasındadır. Bu fiyatların dışında rağbet edip ürün almasınlar." dedi.
Koronavirüs salgını nedeniyle mezbahalardan kasap dükkanlarına kadar her aşamada yoğun tedbirler alındığını vurgulayan Bağlamış, dezenfeksiyon kurallarına göre kesim ve satış yapıldığını aktardı.
Bağlamış, her zaman vatandaşa yardımcı olmaya çalıştıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:
"Ramazan ayında da vatandaşımız gıdasını alsın diye kırmızı ete zam yapılmayacak. Kimse merak etmesin yeteri kadar et stokumuz da, büyük ve küçükbaş hayvanımız da en az bir yıl yetecek kadar mevcut durumda. Üretici firmalarımızın hepside önlemlerini almış durumdalar. Ramazan da kırmızı et önemli, kırmızı et üretiminde bir sıkıntı beklemiyoruz, yine ayni şekilde sucuk ve pastırma fiyatlarında da ramazan ayında artış olmayacak. Bu sene ramazan sofralarının vazgeçilmezi pastırma ve sucuğun tüketiminin koronavirüs salgını nedeniyle yüzde 15 daralacağını öngörmekteyiz. İnsan sağlığı her şeyden önemli. Bunun için çalışıyor. Geçen yılda, aynısını yaptılar ama biz 'Kırmızı ete zam yok' dedik ve yapılmadı. Esnafımız da bize uydu, 2 lira olan gideri bile tezgaha yansıtmadı. Geçen sene sözümüzü nasıl verdiysek bu sene de vatandaşımızın rahatça etini alıp tüketmesi için zam yapmayacak. Ramazanda en çok kıyma, sucukiçi ve kuşbaşı tüketiliyor. Hatta tüketilen etin yüzde 70'ini kıyma oluşturuyor."
Et alımında hijyene dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çeken Bağlamış, kırmızı etin hijyen kurallarına uyan, dezenfeksiyon çalışmalarına önem veren, bilinir yerlerden alınması önerisinde bulundu. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.