Polis Teşkilatı 175. yaşında.. Kutlu olsun ve mesajlar

Polis Teşkilatı 175. yaşında.. Kutlu olsun ve mesajlar
08 Nisan 2020 Çarşamba 21:32

Türk Polis Teşkilatı modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul'da kuruldu. Halen 1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilat Kanunu'na dayanarak örgütlendi. 1934 tarihli 2559 sayılı Polis Vazife ve Sâlahiyet Kanunu ile yetkilendirilmiş bir teşkilat. İçişleri Bakanlığı'na bağlı bir genel müdürlük. Merkezde Daire başkanlıkları, taşrada İl ve İlçe Emniyet Müdürlükleri olarak örgütlenmiştir. Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması ve bizlerin güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gece gündüz fedakârca görev yapan, Türk Polis Teşkilatı her yıl 10 Nisan'ı 'Polis Günü' olarak kutlar. Bizlerde, bu uğurda  canını veren güvenlik güçlerine Allah'tan rahmet, yakınlarına, meslektaşlarına sabır, gazilere acil şifalar, halen görevde olanlara da kazasız, belasız, huzurlu, mutlu görevler dileriz.

Kutlama mesajları ise şöyle.

Vali Şehmus Günaydın'ın 10 Nisan Polis Haftası Mesajı

Ülkemizin köklü ve temel kurumlarından biri olan Türk Polis Teşkilatımız, milletimizin can ve mal güvenliğini sağlama, huzur ve güven ortamını temin etme, suç işlenmesini önleme hususlarında çok büyük bir özveriyle gece gündüz demeden, 175 yıldır başarılı bir şekilde çalışmalarını devam ettirmektedir.

Kurulduğu tarihten bugüne kadar suç ve suçun önlenmesi ve aydınlatılması görevlerinin yanı sıra kamu düzeninin sağlanması için de üstün bir görev anlayışı ile çalışan polis teşkilatımız, gelişen teknolojiyi de yakından takip ederek kendilerini sürekli olarak geliştirmekte, bilgi ve beceri ile donanmış olarak görevlerini ifa etmektedirler.

Binlerce yıldır bu topraklar üzerinde; barış, kardeşlik ve huzur içinde yaşayan vatandaşlarımızın, güvenliğinin sağlanmasında bu güne kadar hiçbir tehdide boyun eğmeden görevini yerine getiren kahraman polisimizin,  bugün olduğu gibi,  bundan sonra da üstlendiği bu zorlu görevi başarıyla sürdüreceklerine yürekten inanıyorum.

Emniyet Teşkilatımız, güvenlik hizmetlerinin yanı sıra üstlendiği sosyal sorumluluk projeleri ile eğitimden spora, kültür ve sanata dair birçok alanda, özellikle genç nesillerimizde farkındalık oluşturmaya çalışmaktadır.

Halkımızın da kendisine duyduğu güvenin bilinci içerisinde tüm gayretleri, vatan ve millet sevgisiyle, ilimizin güven ve huzur şehri olmasında, mesai mefhumu tanımadan görev alan Emniyet teşkilatımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Türk Polis Teşkilatımızın 175. yıldönümünü kutluyor, şehit polislerimizi ve bütün şehitlerimizi, vefat eden gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyor, gazilerimize sağlık ve huzur dolu bir hayat temenni ediyorum. Görevleri başındaki emniyet mensubu tüm mesai arkadaşlarıma ve ailelerine de sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

KTO BAŞKANI GÜLSOY’DAN POLİS HAFTASI MESAJI

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Polis haftası münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Gülsoy, polis denilince akıllara emniyet, asayiş, huzur ve güvenin geldiğini vurgulayarak  “Bugünlerde bizler evlerimizde kalırken, onlar her türlü risk ve tehditlere karşı görev yapmakta, insanımızın salgından korumak için canla başla mücadele etmektedir.” dedi.

Başkan Ömer Gülsoy, mesajından şunları söyledi :

 "Türk polisimizin fedakar ve görev aşkıyla  yaptığı çalışmaları halkımıza güven ve gurur vermektedir. Huzur, güven ve istikrar; gelişme ve kalkınma hedefine giden yolda duyulan en büyük ihtiyaçtır. Huzur ve güvenimizi 175 yıldır sağlayan da, kuşkusuz güvenlik güçlerimizdir, Türk Polis Teşkilatı'mızdır. Türk polis teşkilatı, suç ve suçluyla mücadelede cesaret nişanesi, Vatana, millete, bayrağa sevgide cevval bir sadakat timsali, masum ve mağdurları korumada asalet numunesidir. “ ifadelerini kullandı.

"TÜRK POLİS TEŞKİLATI'MIZA MİNNETTARIZ"

Türk Polis Teşkilatı'nın, tam 175 yıldır şan ve şerefle yürütülen bir görev ahlakını temsil ettiğini dile getiren Başkan Gülsoy, “Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin Ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü, halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak; huzur ve asayişi temin etmek, suç işlenmesini önlemek ve suçluları adalete teslim etmek gibi önemli görevleri bulunan ve bu görevleri başarıyla yerine getiren Polis Teşkilatımıza minnettarız. “ dedi.

"POLİSİMİZ SALGINLA DA MÜCADELE EDİYOR"

Başkan Gülsoy, kutlama mesajında Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde Türk Polis Teşkilatı'nın üstlendiği büyük sorumluluğa da dikkat çekti.

Gülsoy, şunları kaydetti:

"İçinde bulunduğumuz salgınla mücadele döneminde sadece ilgili kurumlar değil, Polis teşkilatımız ve güvenlik güçlerimiz de ortaya büyük bir seferberlik örneği koymuştur. Bizler evlerimizde otururken  Polisimiz, insanımızı salgından koruyabilmek için canla başla mücadele etmekte, gece-gündüz demeden mesai halinde bulunmaktadır. Bizlerin bu süreçte imtina ederek çıkmamız gereken sokaklarda, onlar her türlü risk ve tehditle karşı karşıya görev yapmakta, milletin sıhhat ve selameti için yoğun bir gayret ve çaba göstermektedir. Bu dahi bizim ne kadar şanslı ve polislerimiz sayesinde ne kadar güvende olduğumuzu fazlasıyla göstermektedir. Süreçte Kayseri başta olmak üzere, yurdun dört bir yanında görev alan tüm polislerimize kolaylıklar diliyor, işte bu duygu ve düşüncelerle 175 yıldır fedakarca çalışan Türk Polisine teşekkür ediyor, tüm emniyet mensuplarımızın Polis Haftasını kutluyorum. Görevi başında şehit düşen polislerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyorum. Görevleri başında olan tüm polis teşkilatımıza ve ailelerine sağlık, mutluluk ve esenlik dolu nice yıllar diliyorum."

SP İL BAŞKANI  NURİ ÜRKÜNDAŞ: POLİSİMİZE MİNNETTARIZ.

Saadet Partisi Kayseri İl Başkanı Nuri Ürkündaş,Türk polis teşkilatının kuruluşunun 175.yıldönümü dolasıyla bir mesajyayınladı. Başkan Ürkündaş; Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması ve bizlerin güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için kutsal vatan topraklarımızın dört bir tarafında büyük bir özveri ile çalışan, gece gündüz fedakârca görev yapan, Türk Polis Teşkilatı mensubu kardeşlerimi canı gönülden kutluyorum. Geçirdiğimiz zor günlerde fedakârca mücadele eden vatanımızın, milletimizin güvenliği için mesai mefhumu gözetmeksizin daha da çok çalışanTürk Polisinin, gösterdiği olağanüstü gayretlere minnettarız.Yaptığı hizmetler sonucunda, Milletimizin gönlünde Türk Polisi taht kurmuştur diyen Başkan Ürkündaş;Ülkemizde ve şehrimizde birçok faili meçhul olayların aydınlatılmasında, uyuşturucuyla mücadelede,asayişle ilgili konularda üstün başarılar gösteren emniyet mensuplarımız,bu suçların işlenme oranlarının en az seviyelere inmesini sağlamışlardır dedi.

ÜRKÜNDAŞ; Kurulduğu günden bugüne kadar 175 yıldır kendisine verilen görev ve sorumlulukları en ağır ve zor koşullarda dahi en iyi bir şekilde yerine getiren polis teşkilatımızın,emniyet mensubu kardeşlerimin Polis Haftasını kutluyor,bu şerefli görevi yerine getirirken canlarını feda eden aziz şehitlerimizi Rahmet ve Minnetle anıyor,Gazilerimize Cenabı Hak’ dan şifalar diliyorum.Bütün Emniyet mensubu kardeşlerime aileleriyle mutlu ve huzurlu bir hayat geçirmelerini diliyorum. İfadelerine yer verdi.

BAŞKAN TOK, TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN 175. YILINI KUTLADI

Milliyetçi Hareket Partisi Kayseri İl Başkanı Serkan Tok, Türk Polis Teşkilatı’nın 175. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Tok: “Polis teşkilatımız, tertemiz mazisi ve bu millete ve bu devlete yaptığı güzel hizmetleriyle aziz Türk Milleti’nin her zaman gönlündedir” dedi.

Türk Polis Teşkilatı’nın çağdaş, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne bağlı, insan haklarına her şartlarda özen gösteren bir teşkilat olduğunu belirten MHP Kayseri İl Başkanı Serkan Tok: “Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, huzur ve asayişi temin etmek, suç işlenmesini önlemek suçluları adalete teslim etmek gibi önemli görevleri başarıyla yerine getiren Polis Teşkilatımıza müteşekkiriz. Çağdaş bir devlet için yaşamsal öneme sahip bu temel ilkelerimizin uygulamaya geçirilmesinde Türk Polis Teşkilatımızın çok önemli bir rolü vardır. Gücünü halktan ve kanunlardan alan Türk polisimiz, görevini her zaman fedakârca yapmış, gerektiğinde canını hiçe sayarak ulvi görevlerini yerine getirmiş, toplumumuzun güvenini ve takdirini kazanmıştır. Özellikle son yıllarda, suç örgütlerine ve suçlulara, çete ve mafyalara, illegal yapılanmalara vurduğu darbelerle büyük başarılara imza atan polis teşkilatımız milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Demokrasinin varlığının uzun süreli olması, insan hak ve özgürlüklerine engel teşkil eden tüm olumsuzlukların kaldırılması ve toplumda huzur ve güven ortamının sağlanması gibi birçok önem arz eden konuların her zaman bir parçası olan polis teşkilatımızın ve emniyet teşkilatı içinde görev yapan tüm teşkilat mensuplarımızın 175. kuruluş yıldönümünü kutluyor, bu görev uğrunda şehit olan tüm polislerimize Allah 'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

AKSOY: “POLİSLERİMİZ GÖREVİNİ 175 YILDIR BÜYÜK BİR ÖZVERİ İLE YERİNE GETİRİYOR”

Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Akif Aksoy, Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 175. yıldönümü ile ilgili mesaj yayınladı. Başkan Akif Aksoy, polis teşkilatının toplumsal huzurun korunması, halkın esenliği ve güvenliğini sağlamak için mesai kavramı gözetmeksizin, gece gündüz demeden 175 yıldır görevini her koşulda büyük bir özveriyle yerine getirdiğini vurguladı.

Türk Polis Teşkilatı’nın, şerefli mazisinden bugüne kadar ülkemizin birliğine ve beraberliğine gösterdiği önemi göz ardı etmemizin asla mümkün olmadığını belirten Başkan Aksoy: “İlimizde yer yer artış gösteren asayiş olayları, özellikle polisimizin özverili çalışması ve teknolojinin kullanılarak en aza indirilmiş, yine önleyici hizmetlerle birlikte hırsızlık, kapkaç gibi asayişe yönelik olaylarda gözle görülür azalmalar yaşanmış, var olan huzurun tesisi yeniden sağlanmıştır. Polis Teşkilatımız bugün sahip olduğu araç-gereç, fiziki imkanlar ve eğitimli personeli ile mutlu birey, huzurlu toplum vizyonu ile çalışmalarına devam etmektedir. Şerefli mazisinden ve milletimizden aldığı güçle kendisine tevdi edilen görev ve sorumlulukları her koşulda en iyi şekilde yerine getiren Polis Teşkilatımız 175 yıldır bağrından çıktığı aziz milletimizin gönlünde taht kurmanın da haklı gurur ve mutluluğunu yaşamaktadır. Tüm emniyet mensuplarımızın Polis Haftası’nı kutluyor, bu ulvi görevi yerine getirirken canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize ve ailelerine uzun ömürler diliyorum” ifadelerine yer verdi.

DOĞAN: “TÜRK POLİS TEŞKİLATIMIZ HER ZAMAN ÖVÜNÇ KAYNAĞIMIZDIR”

Milliyetçi Hareket Partisi Kocasinan İlçe Başkanı Hacı Ali Doğan, Türk Polis Teşkilatı’nın 175. Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Polis teşkilatının huzur ve güvenliği sağlamak uğrunda canlarını tehlikeye atarak bu kutsal görevi 175 yıldır başarıyla yerine getirdiğini belirten Başkan Doğan: “Bu kutsal görev yerine getirilirken, insan hak ve özgürlüklerine gösterilen saygı, polisimize olan güveni arttırmada önemli rol oynamaktadır” ifadelerini kullandı.

Polisin, halkın can, mal ve iffetinin korunmasının yanı sıra yasaların uygulanmasında da önemli görev üstlendiğini kaydeden MHP Kocasinan İlçe Başkanı Hacı Ali Doğan: “Toplumsal güvenin sağlanması, halkın mal ve can güvenliğinin korunması için gece gündüz demeden çalışan, ülkemizin bölünmez bütünlüğüne ve toplumun huzuruna yönelik her türlü yıkıcı faaliyete karşı koyan, bu uğurda canını feda eden şerefli Türk Polis Teşkilatımız her zaman milletimizin övünç kaynağı olmuştur. Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Polis bir asker kadar disiplinli, bir hukukçu kadar hukuk adamı, bir anne kadar şefkatli olmalıdır’ sözleri ışığında emniyet teşkilatımız bugün modern teknoloji, bilgi, donanım ve eğitimli personelleri ile tüm ülkelere örnek olmuştur. 6-12 Nisan Polis Haftası vesilesiyle emniyet teşkilatımızın fedakar ve çalışkan mensuplarını kutlar, toplumun huzuru ve vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna şehit olan emniyet mensuplarımıza Allah'tan rahmet, görevi başında olan ve emekliye ayrılar teşkilat mensuplarına başarılı ve sağlıklı günler dilerim” dedi.

BAŞKAN PALANCIOĞLU, TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN 175. YILINI KUTLADI

Polis Teşkilatının kuruluş yıldönümü olmasından dolayı Melikgazi İlçe Emniyet Müdürü Maksut Gültaş’ı ziyaret eden Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Mustafa Palancıoğlu, 1845 tarihinin Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli olduğunu bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilatın 10 Nisan 1845’ten itibaren polis teşkilatı adı altında hizmet vermeye başladığını söyledi.

Türk polisinin gösterdiği olağanüstü gayretlerle yaptığı hizmetler sonucunda, milletinin gönlünde taht kurmasının haklı gurur ve mutluluğunu yaşadığını ifade eden Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, mesajında şu açıklamalarda bulundu:

"Polis Teşkilatımızın 175. yılını kutlamak üzere Melikgazi İlçe Emniyet Müdürümüz Maksut Gültaş’ı ve polis memuru arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Polis Teşkilatımız her geçen gün gelişen ve değişen şartlar altında sürekli kendilerini geliştirmektedirler. Emniyet Teşkilatımız, sadece adli suçlarla değil, ülkemizi parçalamak isteyen vatan hainleriyle de canları pahasına mücadele etmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti devletimizin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü halkımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, huzur ve asayişi temin etmek, suç işlemesini önlemek suçluları adalete teslim etmek gibi önemli görevleri başarıyla yerine getiren Polis Teşkilatımıza müteşekkiriz. Bu vesile Halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak için görev yapan Emniyet Teşkilatı’nın tüm mensuplarının 175’inci kuruluş yıldönümünü kutluyor, teşkilatın her kademesinde hizmet vermiş şehit polislerimizi rahmetle anıyor, görevleri başındaki fedakâr polislerimiz ve teşkilat mensuplarımızın çalışmalarında başarılar diliyorum."

Melikgazi İlçe Emniyet Müdürlüğünde görev yapan polis memurlarına çikolata ikram eden Başkan Dr. Mustafa Palancıoğlu, polis memurlarına eldiven, maske ve kolonya hediye ederek hatıra fotoğrafı çektirdi.

AK Parti Kayseri İl Başkanı Şaban Çopuroğlu, Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 175. Yıl dönümü sebebi ile bir mesaj yayımladı.

İl Başkanı Çopuroğlu,  Türk Polis Teşkilatımızın kuruluşunun 175. Yıl dönümünü kutluyorum. Huzur ve güvenliğimizin yeğane temsilcisi olan polislerimiz, ülkemizin huzur, güven ve istikrar abideleridir dedi.

İl Başkanı Çopuroğlu mesajını şöyle sürdürdü; Güvenliğimizin teminatı olan polislerimiz, her türlü zorluğa rağmen kamu düzenini sağlamaya çalışmaktadırlar. Her yıl 10 Nisan da kutlanan kuruluş yıl dönümü ve polis haftası tüm çalışanlara kutlu olsun. Polisimiz sadece huzur ve güvenliğin yanı sıra Covid-19 salgını ile mücadele de de ön sıralardadır. Sorumluluklarının gereği, asayiş hizmetlerini sağlamanın dışında, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılama noktasında gösterdikleri hizmet takdire şayandır.

Bu itibarla, 175 yıldır fedakârca çalışan tüm polis teşkilatımıza teşekkür ediyor, görevleri sırasında şehadet şerbetini içen polislerimizi rahmetle anıyor, Gazilerimize acil şifalar diliyorum dedi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.