Kardeş Mohaç Türk Yatırımcıları Bekliyor

Macaristan'ın güneyinde başkent Budapeşte'ye 200 km. mesafede Baranya bölgesindeki tarihi Mohaç şehri Türk yatırımcıları bekliyor.

Kardeş Mohaç Türk Yatırımcıları Bekliyor
23 Şubat 2020 Pazar 15:08

Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) heyeti kardeş şehir Mohaç’a dostluk ve işbirliği ziyareti gerçekleştirdi.

Türk heyeti belediye binası meclis salonunda kabul eden Csorbai Ferenc açılış konuşmasında, Türk işadamlarını şehirlerinde görmekten çok mutlu olduklarını, uzun zamandır Beykoz Belediyesiyle kardeş şehir olarak yaptıkları kültürel programların iş adamlarımızın katkılarıyla ticari birlikteliklere de kapı açması gerektiğini belirtti.

Sözlerine şehrin tarihiyle ilgili bilgiler vererek devam eden Başkan “ 1526 yılında meydana gelen Mohaç meydan muharebesi ulusların genişleme çabalarının sonucu meydana gelen bir olaydı. Biz bu muharebenin geçmişte kalmasını dostluğun ve güvenin iki dost ülke arasında daha da geliştirilip küresel rekabette birlikte dik durmayı temenni ediyoruz. Değerli meslektaşım Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın'ı Mohaç'a davet ediyorum ve sizler vasıtasıyla en kalbi selamlarını iletiyorum” dedi
Ayrıca Mohaç meydan muharebesinin 500’üncü yılını etkinliklerle kutlayıp ayrıştırıcı değil birleştirici bir yapıya dönüştürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Türkler Avrupa’da çok az sayıda millet için “Kardeş” terimini kullanır

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ise, 1715'den vefat ettiği 1735 yılına kadar Macar kahraman II. Ferenc Rákóczi’yi Tekirdağ'da, Lajos Kossuth ’u Kütahya'da ve daha sonra Avrupa'nın en cesur kadını Thököly Imre'nin eşi İlona Zrínyi 317 sene önce İzmit Karatepe'de vefat edene kadar ağırladıklarını, bu iki kahramanı Türk halkının bağrına bastığını belirtti. Türklerin Avrupa’da çok az sayıda millet için “Kardeş” terimini kullandığını, bu milletlerden birinin Macar milleti olduğunu vurguladı. Başkan Osman Şahbaz “ Türkiye son 20 yılda sanayide ve ekonomik olarak çok yol aldı, şu anda ekonomik büyüklükte Dünya 16.’sı. Bunun yanı sıra Macaristana da çok sayıda yatırımcı bu dönemde geldi, gelmeye devam ediyor, birlikte yapacağımız çalışmalarla da yeni yatırımcılar gelmeye devam edecek. Biz Macar yatırımcılarıda Türkiyede yatırım yapmaya davet ediyoruz. Mevcut Macar yatırımlarının yanı sıra yeni yatırımcılar için birçok imkan var, karşılıklı bu imkanları değerlendireceğimize inancım tamdır. Ayrıca Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’a yoladığınız selamı da ileteceğim”dedi.

(Haber: Samed Aydın Sun)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.