MOBSAD: Stok desteği, mobilya sektörüne 3-5 ay can suyu olur

MOBSAD: Stok desteği, mobilya sektörüne 3-5 ay can suyu olur
26 Nisan 2020 Pazar 11:31

Yıla hızlı bir başlangıç yapan mobilya sektöründe de koronavirüs nedeniyle üretim ve ihracat rakamlarında düşüş yaşanıyor. MOBSAD (Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği) Başkanı Nuri Gürcan, çarkların durmaması için stok çalışıldığını, finansmana erişimin kolaylaştırılmasını ve kira bedellerinin ötelenmesi gerektiğini belirtiyor.

Mobilya sektöründe mağazalar da dâhil edildiğinde 65 bin işyeri bulunuyor ve sektör, doğrudan 200 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Sektörde 10 bin ihracatçı ve 36 bin üretici bulunuyor. Bu anlamda son dönemde en fazla kendisinden söz eden sektörlerin başında gelen mobilya sektörü, 2020 yılına KDV’nin yüzde 8’e indirilmesiyle iyi bir başlangıç yapmış, ocak ayındaki İMOB fuarıyla önemli iş bağlantıları yapılmıştı. Ocak-Şubat aylarında yüzde 15’lik bir büyüme yakalandığını belirten MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, “Sektörümüz mart ayında yüzde 30, nisan ayında da yüzde 50-60 düşüş gösterecek. Şu an çarkların durmaması için tüm sektör oyuncuları olarak üretimlerimize devam ediyoruz. İlk tedbirleri alan sektörlerden biriyiz. Bütün çalışanlarımız ateş ölçerle ölçülüyor, sosyal mesafe, en üst düzeyde hijyen, maske, eldiven gibi tüm önlemler alınıyor. Hastalığın görünmesi işlerimizin 30-40 gün durması demek oluyor ki, çarklar hızlı dönmese bile yavaş yavaş dönmeli. Duran bir çarkın tekrar dönmesi çok zor.” açıklamalarında bulunurken, sektörün finansmana erişim konusunda da ciddi zorluklar yaşadığını sözlerine ekliyor. Bankaların kredi kullandırmadıklarını ifade eden Gürcan, çarkların dönebilmesi için siparişlerin gelmesi gerektiğini söylerken, “Stoka çalışıyoruz. Fakat stok çalışabilmemiz için de malzemeye, işçinin parasını ödeyecek finansmana ihtiyacımız var. Stok desteği alırsak sektör 3-5 ay kendisini idare etmiş olur.” diyor.

Kiralar ertelenmeli

Tedarik zinciri konusunda da ciddi sıkıntılar olmasına rağmen bunların aşılamayacak sorunlar olmadığını açıklarken, özellikle perakende kısmında kira ödemelerinin ötelenmesi gerektiğine dikkat çekiyor. “Devletimiz icra takibini engelledi ama tabii ki firmaların buralara ciddi yatırımları var. Mobilya sektöründe mağazalara çok fazla dekorasyon yatırımı yapıldığı için mağazanızı bir anda kapatamıyorsunuz. Bazı mal sahipleri ile ciddi anlaşmazlıklar yaşanıyor. Burada belki bir yasa çalışması yapılırsa ve kiralar 3-6 ay ertelenirse, sektörümüze fayda sağlar.” diyen MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan, 3 milyar Dolar dış ticaret fazlası veren sektörün, iyi ihtimalle haziran ayında hayatın yavaş yavaş normale dönmesiyle birlikte rahatlayacağını ifade ediyor. Gürcan, bu süreçte Çin’in kaybedeceği pazarları nasıl değerlendirebileceklerine odaklandıklarını ve hammaddede yerli üretimin ağırlık kazanmasının önemine dikkat çektiklerini de sözlerine ekliyor. (Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.