İHRACATTA İYİYE GİDİYORUZ

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Kayseri başkanı Ali Özcan açıklanan ihracat ve ithalat verilerini değerlendirdi. Özcan, ihracat rakamlarının pandemi öncesi senelerdeki verileri yakalayıp geçtiğini söyledi.

İHRACATTA İYİYE GİDİYORUZ
04 Aralık 2020 Cuma 18:11

ASKON Kayseri başkanı Ali Özcan, “Kayseri’de ağustos ayının ardından hızlanan ticaretin kasım ayları itibariyle bu senenin en iyi rakamlarına ulaştığını görüyoruz. İhracat noktasında corona virüs salgınının ülkemizi olumsuz yönde etkilediğini görmüştük. Mart ile ağustos ayı arasında rakamlarda dalgalanma mevcuttu. Eylül ayı toparlanma dönemini teşkil etti. Rakamlarda azalma ve artmalar görülse de bir seyre oturduğunu gördük. Ticarette oluşan boşluktan iyi yararlanan ülkemizde kasım ayı ile birlikte ticaretin iyi bir noktaya vardığını rakamlardan anlıyoruz. Kayseri adına geçen senenin aynı ayına oranla %13 gibi önemli bir artış kaydedildiğini görüyoruz.. Bu durum Kayseri adına olumlu bir göstergedir. İhracatta iyiye gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

İTHALATTAKİ ARTIŞA DİKKAT ETMELİYİZ

Ali Özcan, “Türkiye açısından baktığımızda ise tablo maalesef bu kadar iç açıcı değil. Avrupa ile ticari hacimdeki daralmaların ülkemizi etkilediğini gördük. Geçen senenin aynı ayına oranla düşükte olsa bir daralma söz konusu. Elbette pandemi etkisi de göz önüne alındığında bu durumu anormal karşılamamak gerekiyor. Ancak ithalattaki artışa dikkat etmeliyiz. İthalat- ihracat dengesini kurmak adına sanayicimize ve kobilerimize yönelik önemli adımların atılması gerektiği aşikar. Sanayiye yapılacak teşviklerle bu durumun üstesinden gelmek mümkün. Ekonomisi güçlü bir Türkiye için bizler işadamları olarak elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.