Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 ilden çocukların bayramını kutladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 ilden çocukların bayramını kutladı
24 Nisan 2020 Cuma 00:22

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 ilden çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını video konferansla kutladı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 81 ilden çocuklarla video konferans yoluyla görüşerek onların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.
Çocuklara hitap eden Şentop, bu yıl yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle koltuğunu devredemediği için 81 ilden çocuklarla video konferansla görüşme gerçekleştirerek kutlama yapmak istediğini belirtti.

Görüşmede, bazı çocuklar TBMM Başkanı Şentop'a Meclise ziyarete gelmek istediğini söylerken bazıları ise şiir okudu.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI DİJİTAL KUTLAMA ETKİNLİĞİ

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Dijital Kutlama Etkinliğine katıldı. Video konferansla yapılan kutlamada dünyanın dört bir yanında yabancı dil olarak "Türkçe" öğrenen 100 çocuk yer aldı. 
Dünya çocuklarının İstiklâl Marşımızdan şarkılara, yöresel danslara kadar pek çok sunum yaptığı programda konuşan Bakan Selçuk, "Kurtuluş Savaşı'mızın önderi ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Millet Meclisi'mizin açılış gününü sadece ülkemiz çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına 'Çocuk Bayramı' olarak armağan ederek, eşine az rastlanan bir liderlik göstermiştir. Bu, tarihin her döneminde medeniyetimizin kutlu duruşudur." dedi.
Gazi Meclis'in açılışının 100. yıl dönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, çeşitli ülkelerden katılan konukları selamlayarak konuşmasına başlayan Selçuk, "Sizlerle şu an aynı çatı altında değiliz ama gönül birliğimizin, muhabbetimizin olduğunu çok derinden hissediyorum." ifadesini kullandı.
Yazının hakikati, sözün doğruyu söylediği Anadolu'nun kadim ve bereketli topraklarının her daim sevgi ve hoşgörüyü içinde barındırdığını vurgulayan Selçuk, şunları kaydetti: "Bizler, dertlinin derdiyle dertlenen, yaralara merhem olan, ihtiyacı olanın dün olduğu gibi bugün de yardımına koşan bir medeniyetin çocuklarıyız. Anadolu, mayasını Hoca Ahmet Yesevi'den alan, Mevlana Celaleddin Rumi ile Hacı Bektaşi Veli ile Taptuk Emre ile Yunus Emre ve Aşık Veysel gibi adını sayamadığımız birçok erenle hamuru yoğrulan bir coğrafyadır. Nasırlı ellerin, buğday rengi tenlerin iyilik dolu yüreklerle birleştiği varlığını tüm insanlığın hayrına vakfeden bir kültürün mirası üzerinde durmaktayız. Elbette bu ananenin devamlılığının sağlanması, sürdürülebilirliğinin güçlenmesi ve insanlığa yakışan bir insan tasavvuru gelişmesi için medeniyet çatışmasından gelecek büyük kırılmalardan ziyade birlikte ve beraberce insan odaklı yaklaşımın önemini vurgulamak lazım."
Bakan Selçuk, Yunus Emre Enstitüsü'nün buradaki rolünün önemine işaret ederek, Yunus Emre'nin kabrinin, birçok şehir tarafından paylaşılamadığını, Anadolu'nun dört bir yanında bir Yunus Emre türbesine rastlamanın mümkün olduğunu belirtti.
Bu durumun, Türk insanının içindeki iyi insan olma ve Yunus Emre'nin tarif ettiği insan tasavvuruna yaklaşma arzusundan kaynaklandığına işaret eden Selçuk, "Aynı medeniyetin yetiştirdiği, Kurtuluş Savaşı'mızın önderi ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk de Büyük Millet Meclisi'mizin açılış gününü sadece ülkemiz çocuklarına değil, tüm dünya çocuklarına Çocuk Bayramı olarak armağan ederek, eşine az rastlanan bir liderlik göstermiştir. Bu, tarihin her döneminde medeniyetimizin kutlu duruşudur." diye konuştu.
Bakan Selçuk, "Türkçe, ses bayrağımız ve her şeyden önce bir barış dilidir." vurgusunu yaparak, etkinliğe katılan ve Türkçe'ye gönül veren misafirlerin de bu kutlu günde artık bir barış, sevgi ve dostluk elçisi  olduklarını ifade etti. 
"Yaşanan süreç, farklı atılımlara zemin oluşturacak"
Etkinliğe katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladı.
Toplantıya katılan çeşitli ülkeden Bakanları, Meclis Başkan Vekilini, Ürdün Prensini, büyükelçileri ve çocukları selamlayan Çam, şunları söyledi: "Zor bir dönemde böyle bir etkinliğe dahil olmanın buruk acısını yaşıyoruz ama aynı zamanda da her dönemde olduğu gibi insanlık tarihinde değişim ve dönüşümün yaşandığı bir süreci yaşıyoruz. Bu teknolojik imkanlarla birlikte dünya aslında yeni bir evrilme sürecine girmiş olduğunu da bu vesileyle görmüş oluyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu yaşamış olduğumuz tecrübelerin, çok daha farklı atılımlara da zemin oluşturacağını düşünüyorum."
Katılımcı konuklar da Türkiye'ye selamlarını ileterek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.
BAKAN SELÇUK, 23 NİSAN'DA KOLTUĞUNU DEVREDEMEYİNCE, SOSYAL MEDYA HESAPLARINI ÇOCUKLARA DEVRETTİ
23 Nisan geleneği haline gelen ancak bu yıl salgın nedeniyle çocuklara koltuğunu devredemeyen Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un sosyal medya hesabından çizgi karakter çocukların makam koltuğuna oturduğu fotoğraf paylaşıldı.
Fotoğrafa düşülen notta çocuklar, "Evden çıkabilseydik bugün gelip Ziya Öğretmenimizin koltuğuna oturacaktık. Çıkamadığımız için biz de sosyal medyasına oturduk. Bugün buradayız. Kutlamaları buradan alalım. Kendi kendimizin bayramını kutlayarak başlayalım. Hepimize iyi bayramlar." ifadelerini kullandı.
Bakan Selçuk da bu paylaşım üzerine, Millî Eğitim Bakanlığı'nın kurumsal hesabı üzerinden, "Hoşgeldiniz çocuklar, bayramımız kutlu olsun. Çok güzel bayramlar görün. Ziya Öğretmeniniz..."  yorumunu yaptı.
Çocuklar bir sonraki paylaşımı Bakan Selçuk ve çizgi karakterlerle Anıtkabir'den bir fotoğrafla yaptı. Çocukların "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 100. yılında bu güzel bayrama teşekkür etmek için 81 ilin çocukları adına Ziya Öğretmenimizle birlikte Atamızın huzurundayız." mesajına Selçuk yine Milli Eğitim Bakanlığı kurumsal hesabından "Tüm arkadaşlarınız bizimle birlikteydi çocuklar... İyi ki varsınız. Ziya Öğretmeniniz" yazarak yanıt verdi.(Haber: Davut Güleç)

İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.