İsrail güçlerinden Mescid-i Aksa'ya son 24 saatte 3'üncü baskın

İsrail güçleri, son 24 saatte Mescid-i Aksa’ya 3’üncü kez baskın düzenledi.

İsrail güçlerinden Mescid-i Aksa'ya son 24 saatte 3'üncü baskın
06 Nisan 2023 Perşembe 11:52

İsrail güçlerinin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları devam ediyor. Teravih ve sabah namazlarının ardından İsrail güçleri, akşam saatlerinde Mescid-i Aksa'ya 3'üncü kez baskın düzenledi. Kıble Mescidi'ni basan İsrail güçleri, ibadet edenlere plastik mermi, göz yaşartıcı gaz ve copla saldırdı. Paniğe kapılan Müslümanlar hızla kendilerini Kıble Mescidi'nden dışarı atarken, bazıları ise İsrail güçlerine karşılık verdi.

Mescid-i Aksa baskınları

Fanatik Yahudilerin Pesah Bayramı nedeniyle baskın düzenleme ve kurban kesme çağrılarının ardından teravih namazı sonrası Filistinliler, Mescid-i Aksa'nın içindeki Kıble Mescidi'ne sığınmıştı. Filistinliler İsrail polisinin içeri girmesini engellemek için Kıble Mescidi'nin kapılarını kapatmış, mescidin etrafını ablukaya alan İsrail polisi ise Filistinlileri dışarı çıkarmak için camları kırıp içeriye göz yaşartıcı gaz bombası atmıştı. Ortalığı savaş alanına çeviren İsrail polisi, Filistinli gruba ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve kauçuk kaplı mermilerle müdahalede bulunmuş, bazılarını ise copla darp etmişti.

İsrail polisi ayrıca, Mescid-i Aksa'ya sabah namazından sonra ikinci kez baskın düzenlemişti. Namazın ardından İsrail karşıtı slogan atan Filistinli gruba müdahale eden İsrail polisi, bir kez daha kauçuk kaplı mermi ve ses bombası kullanmıştı. Çıkan olaylarda 450 Filistinli gözaltına alınmıştı


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.