Terör  saldırısı davası sanıklarının cezasına onama

Terör  saldırısı davası sanıklarının cezasına onama
05 Kasım 2020 Perşembe 17:27

KAYSERİ’de 17 Aralık 2016’da PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen ve 15 askerin şehit olduğu, 54 askerin yaralandığı bombalı saldırıyla ilgili davada İstinaf Mahkemesinin incelemesi tamamlandı. ‘Eylemin planlayıcısı’ olan tutuklu sanık Kenan Çiçek ‘in 1 kez müebbet, 15 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 1118 yıl hapis, tutuksuz 7 sanığa 2 ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları ile 10 sanığına verilen beraat kararlarını , Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf) 20’nci Ceza Dairesi onadı.

17 Aralık 2016 tarihinde, Kayseri’de 1’inci Komando Tugay Komutanlığı’nda vatani görevini yapan ve çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan halk otobüsüne, bombalı araç ile terör saldırısı düzenlendi. Hain saldırıda 15 asker şehit oldu, 54 asker yaralandı. Olay, sonrası yürütülen soruşturma sonrası iddianame hazırlandı.

SALDIRIYI PLANLAYANA 16 KEZ MÜEBBET, 1118 YIL

Kayseri 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24 Ekim 2017’de ilk duruşması yapılan dava geçen yıl 19 Nisan’da görülen duruşmada karara bağlandı. 3’ü firari 21 sanıklı davada mahkeme heyeti, tutuklu sanık Kenan Çiçek’i ‘devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma’ suçundan 1 kez müebbet, şehit 15 askere yönelik ‘kasten öldürmek’ suçundan 15 kez ağırlaştırılmış müebbet, 54 yaralı askere yönelik ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20’şer yıldan 1080 yıl, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 12 yıl, ‘tehlikeli ve patlayıcı madde taşımak’ suçundan 18 yıl, ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçundan 8 yıl olmak üzere toplam 1118 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

7 SANIĞA HAPİS, 10 SANIĞA BERAAT

Tutuksuz sanıklardan Abdullah Akbıyık’a ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 6 yıl, Mehmet Oluk’a ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7 yıl 6 ay, Ekrem Uğur ve Ümit Kepir’e ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım’ suçundan 4’er yıl 6’şar ay, Murat Talan’a ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçundan 4 yıl, Serkan Ay’a ‘resmi evrakta sahtecilik’ suçundan 4 yıl, halk otobüsünün sürücüsü Hamit Eroğlu’na ‘6136 Sayılı Kanuna Muhalefet’ suçundan 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, tutuksuz yargılanan 10 sanığın ise beraatına hükmetmişti. Mahkeme, firari sanıklar Ferhat Tekiner, Sait Karabulut ve İshak Özçaktu’nun dosyalarını ise ayırmıştı.

TARAFLAR KARARI İSTİNAF MAHKEMESİ'NE TAŞIDI 

Sanık avukatları verilen cezalar yönünden, katılanlar, mağdurlar ve müştekiler ise, beraat kararları yönünden yerel mahkemenin kararını istinaf mahkemesine taşıdı. Dosyanın geldiği Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi yapılan inceleme sonrası dosyayı esastan reddederek, onadı.

Ceza Dairesi tarafından, yerel mahkemenin verdiği kararlarda, usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delil ve işlemlerde herhangi bir eksikliğin olmadığı ve ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu belirtilirken, istinaf başvurularının esastan reddine karar verildi.

Ceza dairesi tarafından, oy birliği ile alınan kararın, Yargıtay temyiz yolunun açık olmak üzere verildiği belirtildi.

İSTİHBARAT SERVİSİ


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.