TBMM'ye siber saldırı davasında yeni gelişme!

TBMM'ye siber saldırı davasında yeni gelişme!
17 Şubat 2021 Çarşamba 17:05

TBMM'ye siber saldırı gerçekleştirerek bazı bakan ve milletvekillerine ait kurumsal e-posta adresleri ile sosyal medya hesaplarını ele geçirdikleri iddia edilen tutuksuz 10 sanığın Kayseri’de yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, duruşma savcısının mütalaasını açıklamak için süre istemesi üzerine duruşmayı erteledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Kayseri Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün ortak çalışması sonucu, 27 Mayıs 2017 tarihinde 10 kişilik bir hacker grubuna operasyon düzenlendi. Kayseri merkezli İstanbul, İzmir, Bursa, Hatay, Aksaray ve Çankırı'da gerçekleştirilen operasyonda 10 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası TBMM'ye siber saldırı gerçekleştirerek, bazı bakan ve milletvekillerine ait kurumsal e-posta adresleri ile sosyal medya hesaplarını ele geçirip, devletin güvenliği için gizli kalması gereken bilgileri sosyal medya hesapları ve sitelerde yayınladıkları, bazı sanatçı ve gazetecilere ait sosyal medya hesaplarını da ele geçirip, kişisel bilgilerini ifşa ettikleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekilleri ile ilgili tehdit ve hakaret içerikli paylaşımlar yaptıkları iddia edildi. Şüphelilerin, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 'Yurtta Sulh Konseyi' adlı WhatsApp grubu kurarak, terör örgütü FETÖ mensuplarının serbest bırakılmasını istedikleri yönünde paylaşımlar yaptıkları ileri sürüldü.
 

DAVA BAŞLADI


Şüphelilerden ilk olarak 7'si tutuklanırken, 3'ü serbest bırakıldı. Daha sonraki süreçte A.Ç. dışındaki tüm tutuklular tahliye edildi. Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava 23 Ocak 2019’da görülmeye  başlandı. Duruşmada, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak', 'suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma' suçlarından yargılanan sanıklardan tutuklu A.Ç. ile tutuksuz Ç.E., Y.E., Y.Y., suça sürüklenen çocuk sanıklar Y.Y. O.D. ve S.C.Y. hazır bulundu. Başka suçtan tutuklu olan, bu davanın tutuksuz sanığı K.G. Sincan Cezaevi'nden, F.K. Osmaniye Adliyesi'nden, A.Ö. ise İzmir Adliyesi'nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi(SEGBİS) ile duruşmaya katıldı.

'MİLLİ DUYGULARIMIZLA YAPTIK'

İlk duruşmada, etkin pişmanlık kapsamında bildiklerini anlattığını ifade eden sanıklardan Ç.E., "Vekilleri hacklememizin kötü bir amacı yoktu. Milli duygularımızla yaptık. Onlara karşı bir kin veya hakaret duygusu beslemedim. 'Alakurt' rumuzunu kullanıyordum. Bunları yapma amacım belli bir şeyi duyurmaktı. Kötü bir amacım yoktu. Urumçi, Doğu Türkistan ya da Kırım'daki soykırımları duyurmak için yapmıştım. Bazı vekil danışmanları ile iletişime geçip, özür mailleri attım. Keşke böyle bir şey olmasaydı. İnternnet sitemiz yoktu. Facebook sayfamız vardı" diye konuşmuştu.

'DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YAPTIK'

Sanık Y.Y. ise "Girdiğim hiç bir şeyde illegal bir şey yapmadım. Dikkat çekmek istedim. Bu şekilde olacağını bilemedim. Paylaşımlarımızı, 'Ayyıldız Tim' gibi diğer timlere karşı bir gövde gösterisi olarak yapıyorduk. Pek çok kişi bizi takip ediyordu. Bu yüzden bu şekilde paylaşım yapıyorduk. Kendi nefsimizi ve duygularımızı tatmin etme amaçlı paylaşımlardı. Bizler milliyetçi olarak yetişmiş insanlarız. Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlıyız. 'Yurtta Sulh Konseyi' denildiği zaman FETÖ zannediliyor ama bizim onlarla alakamız yok" şeklinde konuşmuştu.

'DİZİLERDEN ETKİLENDİM'

Suça sürüklenen tutuklu sanık A.Ç. de izlediği bazı dizilerden etkilendiğini ifade ederek, "Türk kimliğimi, davranışlarıma uygulamaya çalışırdım. Yasadışı hiç bir örgüte üye olmadım. Ülkem için canımı seve seve veririm. Hiç bir devlet kurumunun bilgilerini ele geçirmedim, ele geçirmeyi de düşünmedim. Yaptıklarım kendimi ön plana çıkarmak için yapılan cahilce işlerdi. Yaptıklarımdan utanç duyuyorum" demişti.

TEK TUTUKLU SANIK DA TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık A.Ç.'yi, 20 aydır tutuklu olmasını göz önüne alarak, yurt dışı çıkış yasağı şartıyla ilk duruşmada  tahliye etmişti. Böylelikle davada tutuklu sanık kalmamıştı.

SAVCI MÜTALAA İÇİN SÜRE İSTEDİ

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sanıkların yargılamalarına devam edildi. Davanın son celsesinde, duruşma savcısı mütalaasını hazırlamak için süre istedi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, savcısına mütalaa için süre verilmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.