FLAŞ: Uluslararası cinayeti Kayseri polisi çözdü. İşte ifade...

FLAŞ: Uluslararası cinayeti Kayseri polisi  çözdü. İşte ifade...
21 Ağustos 2020 Cuma 11:51

Uyuşturucu, kara para aklama gibi bir çok soru işaretli Almanya, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerini de ilgilendiren 4 Ağustos’ta öldürülen Orhan Adıbelli (49)’un cinayetinde tetikçi E.Y. ile olaya adı karışan S.M., D.K. ve M.P. Gaziantep ve Kayseri’de gerçekleştirilen operasyonla yakalandı. Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve Asayiş Şube Müdürü Ergün Aras’ın kurduğu özel ekibin başarısı suç örgütlerine en iyi mesaj oldu.

Kayseri’de 150 milyon Euroluk çimento fabrikası kurmak için milyonlarca lira para harcayan ve 4 Ağustos günü Kocasinan ilçesi Mimarsinan mahallesi Tarsus caddesi üzerinde bulunan işyerinin bahçesinde uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Orhan Adıbelli’nin cinayeti aydınlandı. Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Asayiş Şube Müdürü Ergün Aras’ın kurduğu başarılı özel ekibin titiz çalışması ile tetikçi ve yardım eden 3 kişi yakalandı.

Aslen Yozgat nüfusuna kayıtlı olan ve Avrupa’da liman ticareti yaptığı belirtilen Orhan Adıbelli, iş yerinin bahçesinde uğradığı silahlı saldırıda yaralanmış, hastanede yaşamını kaybetmişti. Cinayetin ilk gününden itibaren ‘Uluslararası boyutu var’ denilen cinayetle ilgili kurulan özel ekip, titiz bir çalışma gerçekleştirdi. Daha sonra kayseri ve Gaziantep7te gerçekleştirilen operasyonda tetikçi E.Y. ile kendisine yardımcı olan S.M., D.K. ile M.P. yakalandı.

Cinayetin Uluslararası uyuşturucu, kara para aklama gibi nedenlerle işlendiği iddia edildi. Kayseri’de işlenen ve diğer ucu Almanya, Hollanda, Belçika gibi Avrupa ülkelerine, ayrıca Türkiye’de de Kayseri dışında Gaziantep ve bazı illere uzanan cinayetle ilgili geniş çaplı soruşturma ve operasyonlar devam ediyor. Emniyette sorguları tamamlanan 4 şüpheli geniş ve sıkı güvenlik önlemleri ile Adliyeye çıkartıldı.

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, cinayet şüphelisi Emrah Yıldırım'ın Gaziantep'te olduğunu belirledi. Yıldırım, taksi ile kaçarken polisin kovalaması sonucu yakalanarak gözaltına alındı. 5 gün önce Kayseri'ye getirilen Yıldırım, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

'ÖLDÜRMEDEN ÖNCE ATIŞ TALİMİ YAPTIM'

E.Y. ifadesinde cinayeti para karşılığında işlediğini ileri sürdü. 2012 yılında 'kasten adam öldürmeye teşebbüs' suçundan cezaevine girip, 19 Ekim 2019'da tahliye edildiğini anlatan E.Y. İstanbul'da görüştüğü Murat adlı kişinin tetikçilik işi olduğunu, 2 milyon euro verileceğini söylemesi üzerine işe kabul edebileceğini söylediğini belirtti. Bunun üzerine S. M. adlı kişiyle görüştüğünü belirterek "Bana 45'lik fişek atan tabanca ile cep telefonu verdiler. Silahın ağır olduğunu söylemem üzerine, ismini bilmediğim bir köye giderek iki şarjör atış talimi yaptım. 150 bin TL'yi peşin olarak aldım. Kayseri'ye giderek Talas'ta bir ev kiraladım. Ben ayrıca keşif yaparken Orhan Adıbelli'nin oğlunun evinin sitesinde bir ev tuttum. 2 hafta kaldım, amacım Orhan Adıbelli'nin bu siteye gidip geldiğini takip etmekti. Daha sonra gece gündüz sürekli takip ettik" dedi.

'AĞABEYE GELDİM DEDİM VE 5 EL SIKTIM'

E.Y., olay günü alışveriş merkezinden aldığı, maske ve şapkasını takarak bir büfede oturduğunu belirterek, "6 kişinin oturduğu yere doğru gittim, silahı elime aldım, 'bana o silah ne' dediklerinde 'ağabeye geldim' diyerek Orhan Adıbelli'yi hedef alıp, 5 el sıktım. 3'ünün isabet aldığını gördüm. Çizgili gömleğimi, şapkamı ve maskemi çöp tenekesine atarak, bir taksiye binip sakin bir şekilde Talas'a gittim. S. M., Talas'ta saklanmamı söyledi. Rezidanslarda saklandım, sonra Kahramanmaraş’a, oradan da Gaziaantep'e gittim" dedi.

S.M.'den işi aldığında Orhan Adıbelli'nin Mersin ve Hatay Limanı'ndaki işlerden dolayı C. B.'ye yanlış yaptığının söylediğini ileri süren S.Y. "İşi aldıktan sonra C.B’nın öldüğünü öğrendim. Orhan Adıbelli'yi öldürmem karşılığında 2 milyon euroya anlaştım ama 200 bin TL vermişlerdir. Ben bu olayı para karşılığı yaptım" ifadelerini kullandı.

SUÇ ÖRGÜTLERİ KORKSUN

Geçmişte bir çok başarılı operasyona imza atan ve faili meçhul olayı aydınlatan Emniyet müdürü Kamil Karabörk ile yeni atanan Asayiş şube Müdürü Ergün Aras’ın, terör başta olmak üzere, suç ve suç örgütlerine, çetelerine karşı Kayseri’de de bu ilk Uluslararası cinayetin aydınlatılması ile başarılı operasyonlara imza atması bekleniyor.

(Haber: Davut Güleç-Samed Aydın Sun)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.