DEAŞ’ın sözde Telafer emirine istenen ceza belli oldu

DEAŞ terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan, 30 bin DEAŞ’lı ile bin 500 aracın emrinde olan, örgütün sözde Telafer emiri olduğu iddia edilen Irak uyruklu S.H.’nin (48), 15 yıla kadar hapsi istendi.

DEAŞ’ın sözde Telafer emirine istenen ceza belli oldu
31 Ekim 2019 Perşembe 13:38

il Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından geçen 19 Eylül’de gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan S.H. hakkında Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.  4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, şüpheli hakkında, ‘Silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

4 ay önce Kayseri’de yaşayan oğlunun yanına gelen Kuzey Iraklı sözde emirin, 2007 yılında Irak El-Kaide’sine katılarak örgütün Cezira Mektebi isimli askeri kampında eğitim aldığı öğrenildi. 2013’te Irak polisi tarafından yakalanan S.H.’nin  kaldığıMükafahatİrhab cezaevi DEAŞ’lı teröristler tarafından basıldığı ortaya çıktı.

30 BİN KİŞİ İLE BİN 500 ARAÇ EMRİNDEYMİŞ

İddianamede tanık R.E.’nin ifadelerine yer verilerek, şöyle denildi: “DEAŞ’a biat etmeyenlerin evlerine baskın düzenleyip, kadın ve çocukları kaçırıp meydana dizerdi. Güzel kadın ve çocukları seçip, geri kalanları da emir verip öldürtüyordu. Bin 500 araç ve 30 bin DEAŞ’lı, Ebu Muhammed kod adlı S.H.emrialtındaydı  ve ondan izinsiz hiç bir işin yapılmazdı.”

ÖLÜ TAKLİDİ YAPARAK KURTULMUŞ

Soruşturmada, DEAŞ’lı teröristlerin cezaevini basması sırasında görevli olan gardiyanlar, cezaevindeki mahkumları öldürüp kaçtığı, açılan ateşte yaralanan ve cesetlerin altında kalarak kurtulan S.H.,DEAŞ’lı teröristler tarafından kurtarılarak tedavi ettirildiği belirtildi. S.H. DEAŞ lideri Bağdadi tarafından emir ilan edilerek, örgütün silah ve mühimmat ve sorumlusu yapıldığı öne sürüldü. S.H. ile birlikte yakalanan DEAŞ’lı R.E. ifadesinde “S.H. büyük bir emirdir, Ebu Muhammed kod adını kullanır. Musul, Tefafer, Beac ve Sincar bölgelerinden sorumluydu” dediği ortaya çıktı.

HIRSIZLIK VE SİGARA İÇENLERİ CEZALANDIRIYORMUŞ

R.E., Sözde emir S.H.’nin  sigara içen ve hırsızlık yapanlara ceza verdiğini söylediği de iddianamede yer alan detaylar arasında yer aldı. Tanık R.E., “Sigara içenlerin parmağını, hırsızlık yapanların da bileklerini keserdi” dedi.

Sanık S.H.’nin ise, ifadesinde tanık R.E.’yi tanımadığını söylediği, DEAŞ ile irtibatının olmadığı, vidanjörle lağım temizliği yaptığını, suçlamaları kabul etmediği belirtildi.

Haber: Samed Aydın SUN


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.