Yunanistan böyle giderse üç vakte sorun yaşar!


Oğuz Güler

Oğuz Güler

28 Nisan 2020, 13:30

Halen Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı olan Tümamiral Dr. Cihat Yaycı'nın, özellikle ABD ve Yunanistan’ın rahatsız olduğu Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının mimarı, “mavi vatan” fikir babası olduğunu hatırlatarak yazıma başlayayım. Son kitabı "Yunanistan Talepleri (Ege sorunları) Soru ve Cevaplarla" adlı eserinde önemli tespitler yaparak gözümüzü açıyor kendisine sütunlarımda teşekkür ederim. Ege’de egemenliği Yunanistan'da olan ‘23 Gayri Askeri Statüdeki Ada’da (GASA) yaşanan ihlallere değinen Yaycı, bu statünün adaların yakınındaki Türkiye'nin güvenliği için verildiğini sıkıntıları da kitabında hatırlattı.

Doğu Ege adaları, 12 ada ile Meis Adası’nın '1923 Lozan' ve '1947 Paris' antlaşmaları kapsamında askerileştirilmemesi şartıyla Yunanistan’a devredildiğini belirten Yaycı, "Yunanistan, adaların gayri askeri statüsünü kesin bozdu. Bu durum egemenlik devir şartını ortadan kaldırdı"diyerek üç vakte bizim buralara el atmamız hatta bence geri almamız gerektiğini hatırlattı. Kitapta özetle can alıcı olan şu bölümler dikkat çekti:

GASA; Her türlü silah konuşlanmasını, tatbikat/eğitim dâhil askeri uçakların değişik amaçlı her türlü uçuşunu, transit geçişini, daimi/geçici konuşlanmasını yasaklamaktadır. Karasal kısımların yanı sıra karasuları ve hava sahasını da içermektedir." İlavesinde “Yunan askerî uçakların hava yolu rotalarını kullanarak yaptıkları üst geçişler ve NATO görevleri bahane edilerek adaların hava sahasındaki gayri askerî statüsü ihlâl edilmektedir. Açıkta olan adaların 6 mil olan kara sularında aynı adaların 10 mil hava sahası olmasının dünyada hiç bir emsali olmaması bu ihlalin yakında sıkıntılara sebep olacağı şimdiden anlaşılıyor.

Yunanistan, askeri amaçlarla da kullanılabilecek havaalanı ve diğer tesislerin ilkini 1952’de Leros Adası’nda kurmuştur. Ancak, Yunan adalarının,  1974’ten sonra hızlanarak askerileştirdiği ve silahlandırıldığını kabul etmek zorundadır. Yunanistan GASA statüsünü kesin ihlal ettiğini belirten Yaycı, “1960’lardan beri adalar askerileştiriliyor. 23 adadan 16’sında yaşanan ihlaller açık kaynaklardaki haberlerden de anlaşılmaktadır” dedi. Söz konusu adalar şunlardır; 

Taşoz, Bozbaba, İpsara 6 büyük devletle imzası ile 1914 yılı ve Lozan antlaşmasının 12. maddesi ile, Çanakkale boğaz önü adaları olarak anılan Semendirerk,  Limni adaları 6 büyük devletle imzası ile 1914 yılı ve Lozan antlaşmasının 12. maddesi ve Lozan boğazlar sözleşmesi madde 6 ile, Saruhan adaları olarak bilinen Midilli, Sakız, Ahikerya ve Sisam 6 büyük devletle imzası ile 1914 yılı ve Lozan antlaşmasının 12. ve 13. maddesi ile Menteşe adaları olarak bilinen Rodos, İstanbulya, Herke, Kerpe, Çoban İleki,Kelemez, İleryöz Batnoz Lipso Sömbeki İstanköy Meis adaları 1947 Paris anşamasının 14. maddesi 2. fıkrası ile yukarıda belirtilen ihlalleri bu maddelerle çok net statüleri silahsız olmayı emreder. Bu adada bulunan herkes şu andan itibaren şunu bilsinki mallarını mülklerini satsın ana karalarına dönsünler. Çünkü bu askerileştirilen adaların bu ihlali adaları almamıza sebep olacaktır.

1960’lı yıllardan itibaren adalarda ağır silahlandırmaya giden Yunanistan, bazı adalara savaş uçaklarının kullanabileceği hava üslerinin yanı sıra deniz üsleri inşa etti. Kimi adalarda tümen kimi adalarda ise tugay seviyesinde birlik bulunduran Yunanistan’ın, adalardaki toplam asker mevcudunun 50 ila 100 bin arasında olduğu değerlendiriliyor. Evet ulu önderimiz o zaman ki konjektürede doğduğu Selanik'i bile misakı milli olarak gösterdiğine göre bu sorunlu adalar konusunda İHA'ları ve ileri teknolojisi ile adalar konusunda Yunanistan'a bizim ciddi hamleler yapmamızı gerektiriyor. Ben çocuklarıma Selanik ve Türk elleri ile bu adalar bizim ve bizim olacak bunu unutturmayanlardanım. Aslında bu adalarla ilgili ciddi demeçlerimizin olması ile bu adalarda yaşayan halkın buralardan kaçmasını sağlayacak demeçlere şimdiden yapmalıyız.

Yunanistan uyumsuzluğunu AB'nin dağılması sürecinde ve bizimde İHA teknolojimizin ilerlemesi ile şu an ayrıca işgal edilen küçük ada ve kayalıklar konusunda da konjektür değişince buraları alacağımızı tüm Yunan ege halkı bunu bu günden sonra unutmasın. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.