Orman yangınları ile mücadele tatbikatı

Orman yangınları ile mücadele tatbikatı
11 Haziran 2020 Perşembe 23:15

2020 yılı Yangın Sezonuna girilmesiyle “Orman Yangınlarıyla Mücadele” kapsamında Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü ve Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz işbirliği ile ortaklaşa yangın eğitim tatbikatı düzenlendi. Eğitim tatbikatına Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü ilgili personeli ve Şube Müdürlüğü emrinde görevli orman işçileri katıldı.

Düzenlenen eğitim tatbikatında katılımcılara; Orman yangınlarıyla daha etkin mücadele, yangınların önlenmesi ve söndürülmesi amacıyla yangın öncesi, yangın anında ve yangın sonrası yapılacak iş ve işlemler teorik ve uygulamalı olarak gösterildi.

Ayrıca yangına müdahale malzemeleri ve araçları tanıtılıp, bu malzemelerin bakım ve muhafazalarının önemi anlatılırken her an yangına hazırlıklı olunması için yapılan ve yapılması gereken çalışmalar tek tek anlatıldı.

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanlarından olan ve Akdeniz iklim kuşağında yer alan Aladağlar Milli Parkı; 55.000 hektarlık alanının 10.000 hektar gibi geniş bir alanının verimli orman olması sebebiyle 1. derecede orman yangınlarına hassas durumda.

Bu sebepten “Orman Yangınlarıyla Mücadele” kapsamında Milli Park içerisinde bulunan Hacer Ormanları’nın yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalması durumunda; Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz tarafından önceki yıllarda yangın söndürme havuzu ve helikopter iniş pisti yaptırıldı.

Alana gösterilen hassasiyet, düzenlenen eğitim tatbikatları ve nihayetinde eğitimli personel sayesinde geçtiğimiz yıllarda yaşanan yıldırım düşmesi, bilinçsiz piknik ateşi yakılması ve benzeri nedenlerden dolayı çıkan yangınlar hızlı ve yerinde müdahale ile büyümeden söndürüldü.(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.