Yeniden merhaba


Betül Soydan

Betül Soydan

14 Kasım 2019, 11:18


Uzun süren ayrılık sonrası sizlerle olmanın keyfi,sadece yaşanır anlatılmaz.
Uzun zaman önce yazılarımın kurduğu köprü ile tanıdığım tanımadığım bir çok hayata,dokundum ve farklı kültür yelpazesinde yaşayan kişilerle,tanıştım.Hayata dair paylaşımlarım aile içi iletişim,ergen problemleri,kariyer danışmanlığı,strateji,motivasyon ve ikili ilişkiler,üzerine bir çok konuyu kaleme aldım.Bildiğiniz ancak ertelediğiniz,paylaşımları beraber hatırlayalım ve uygulayalım istedim.
Farklı platformlarda,sunumlarla başladım ve çok olumlu gelişmelerin sonuçlarına rehberlik yaptım. Genelde düşünceler aynı,ben bu konuları zaten biliyorum ancak her nedense uygulamaya geçmek için ilk adımı,karşı tarafın atmasını bekliyoruz.Ortak düşünce,ben değil o değişmeli hiç kimse kimseyi değiştiremez çünkü değişim,kişinin kendini tam anlamıyla değiştirmek için almış olduğu karar ile başlar.
Çoğunlukla hatasız olan benim gibi sabit bir düşünce kalıbımız var.Bu durumda, sorunların kaynağı kim?
Ağırlıklı olarak ikili ilişkilerde ve bütün iletişimlerde yüksek ses,çözüm olarak düşünülür ama kördüğüm olarak sonlanır.Taraflar haklı olduğunu bu şekilde,kabul ettireceklerini düşünürler.
Akıllarda kalan gök gürültüleri olsaydı,gökkuşağının o sessiz muhteşem görüntüsü hiç bir zaman,hatırlanmaz Genel olarak iletişimde,aile eğitiminin çok önemli olduğu noktasında hem fikir miyiz?
Akşam haberleri, izlerken düşünelim kişilik mi? eğitim mi? ikilem de kalıyoruz ancak seçkin şahsiyetlerin hakaret kareleri, şiddet sansürleri medya kanallarında canlı bir örnek teşkil ediyor.
Detaylı bir araştırma yapmamıza gerek yok her akşam,benzer görüntüleri izlemek mümkün.
Toplum da rol model olan kişilerin davranışlarındaki denge farkı,kişilik yapımızın gerisinde kalıyor.Diplomaların çok olmasından ziyade,içsel olarak tamamlanmış kişilere ait olması çok daha önemlidir.
Davranışlarımız kimliğimizdir,unutmayalım ki insanlar sözlerimizden çok adımlarımızı takip eder.
Saygı güvendir güven ise sevginin temeli,huzur içinde yaşamak için dinleyelim konuşalım.
İnsanları anlamak ve dinlediklerimizi uygulamakla başlayalım,önyargılı olmak üçüncü kişilerin yanında yapılan eleştiri,hakaret niteliğini taşır.Yerinde olmayan bütün davranışlar,gizli hayranlıktır.Her alanda konuşmak için kendinizin bir alanda üstünlüğünüz,farkınız ve bilginiz olmalı o zaman cevap alabilirsiniz.
Vedaların en güzel yanı,kavuşmanın heyecanı ile beklemektir.Mutluluk beni sizlerle buluşturan, kalemin bana gülümsemesidir.
Sevgi,yürekte harmanlanan cümlelerin satırlara dökülmesi,sizlere 20 yıl emek verdiğim mesleğimin gelişim ve değişim ilkesi ile bana kattığı deneyimlerimi paylaşıyorum.Dokunduğum hayatların sonunda,gülümseyen insanların güzel temennileri yaşam enerjim,işimi çok seviyorum.
Benim çizgim,ortama göre değişmeyen düşüncelerimin,siz değerli okuyucularımla buluşması içinizden bir kişi dahi olsa,düşündürmek.
Sevgim,sonsuz ancak saygım layık olanlar için...
MUTLU KALIN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.