Soğanlı ve Damal Bebeklerine rakip çıktı

Bünyan’da Halk Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR vasıtasıyla açılan kurslarda kadınlar, Bünyan'ın geleneksel bebekleri olan Bünyan Yaba Bebeği ve Bünyan Gelin Bebeği yapıyor.

Soğanlı ve Damal Bebeklerine rakip çıktı
18 Aralık 2019 Çarşamba 17:36

Kayseri'nin Bünyan ilçesinde Kayseri'nin Bünyan ilçesinde Halk Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR aracılığı ile açılan kurslarda ilçede yaşan kadınlar yaptıkları bebeklerle hem bir geleneği yaşatıyor hem de aile bütçesine katkı sunuyor. İlçede 21 Ekim'de açılan kursa 18 kadın kursiyer katılıyor. 25 Aralık'ta sona erecek olan kursta, kursiyerlere 30 TL harçlık veriliyor.

Kursiyerleri ziyaret eden Bünyan Belediye Başkanı Özkan Altun, unutulmaya yüz tutmuş, kuşaklar arasında kültür alışverişini sağlayan ilçenin geleneksel el sanatlarından biri olan Bünyan Yaba Bebek ve Bünyan Gelin Bebeğini yaşatarak, hem ilçeye bir ekonomik girdi sağlamayı, hem de gelenekleri yaşatmayı istediklerini ifade etti.

Açılan kursların devam etmesini isteyen kursiyer Nadire Oğuz ise yapılan Bünyan Yaba Bebeği ve Bünyan Gelin Bebeği'nin Yeşilhisar Soğanlı ve Ardahan'ın Damal bebekleri kadar güzel olduğunu, geleneği yaşatarak aile bütçelerine katkı vermeyi sürdürmek istedikleri söyledi.

(Haber: Fatma AYDEMİR)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.