Özdemir: İnsani bir anlayışla Afrika Kıtası'yla ilişkiler geliştirilmeli

MHP Kayseri Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi İsmail Özdemir, “Türkiye'nin, millî hassasiyetleri gözeterek insani bir anlayışla Afrika Kıtası'yla ilişkilerini geliştirmeye koyulması son derece önemlidir.” dedi.

Özdemir:  İnsani bir anlayışla Afrika Kıtası'yla ilişkiler geliştirilmeli
16 Ocak 2020 Perşembe 14:46

İsmail Özdemir; Zambiya'yla yapılan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşma'yla alakalı Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz aldığı konuşmasında, “Sözlerimin hemen başında, ömrünü Türklüğe ve Kıbrıs davasına adamış olan, yaşamının her bir anında hürriyet ve istiklal mücadelesinden ayrılmamış büyük dava adamı Rauf Denktaş'ı vefatının 8'inci yılında rahmetle ve minnetle anıyorum.” açıklaması ile başlamış ve Türkiye ve Zambiya arasındaki ilişkilerin son yıllarda giderek artan bir ivme yakaladığını ve 17 milyondan fazla nüfusa sahip olan Zambiya’nın Sahra Altı Afrika'daki konumu itibarıyla madencilik ve tarımsal faaliyetleriyle öne çıkan bir ülke olduğunu ifade etti.

Özdemir, “Zambiya'nın önemli akarsu yatakları ve bu ülkenin enerji ihtiyacı dikkate alındığında Türkiye’nin Zambiya'yla gerçekleştireceği iş birliği seviyesinin artmasıyla birlikte enerjiye dayalı yatırımların daha da artabilecek potansiyeli olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanının 2018 yılında ülkemizden Zambiya'ya Cumhurbaşkanlığı düzeyinde yaptığı ilk ziyaretten bu yana karşılıklı ilişkilerimizin göreceli olarak artması sadece ülkelerimiz açısından değil, Afrika Kıtası ve bu bölgeyle alakalı millî hedeflerimiz için de umut verici bir gelişme olmuştur. Bu ziyarette ülkemizi temsil eden heyette çok sayıda bakanımızın da yer almış olması yine ülkemizin Zambiya'yla ilişkilere gösterdiği önemin vurgulanması anlamında oldukça değerli olmuştur. Zambiya, Türkiye'yle ilişkilerinden memnuniyet duyduğunu açıkça göstermektedir. Dolayısıyla yatırımların karşılıklı olarak teşvik edilmesinin sağlanması ilişkilerimizi daha üst seviyeye çıkarabilecektir.

Özdemir, başta FETÖ terör örgütü olmak üzere Türkiye aleyhinde çalışan bazı oluşumların da Afrika Kıtası'nda bazı çevrelerce faal tutulmaya çalışıldığı belirterek, “Bugün çok sayıdaki Türkiye merkezli vakıf ve derneğin de Afrika Kıtası'nda bazı yardım faaliyetlerinde bulunduğunu bizler biliyoruz. Beklentimiz, bu faaliyetlerin yetkili kuruluşlar tarafından yakinen takip edilmesi ve hangi Afrika ülkesinde faaliyet gösteriyorlarsa çalışmalarını mutlaka o ülkedeki büyükelçiliğimiz gözetiminde yapmasıdır.” ifadesinde bulunmuş ve “Türkiye, Afrika Kıtası'yla ilgili heyecanlı, aktif, akılcı ve insanî bir yol izlerken bu anlattıklarımız çerçevesinde her ihtimali de bizler düşünmek mecburiyetindeyiz" ifadelerini kullandı.

(Haber: Ramazan KARAKUŞ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.