‘Cumhuriyetimizle yaşıt kamu yararına bir derneğiz’

Türk Kadınlar Birliği (TKB) Kayseri Şubesi Başkanı Ayşe Uzunlu; Şubat ayı Türk kadınları için tarihin tozlu sayfalarında bırakılamayacak kadar önemli izler taşıdığını belirterek, derneklerinin Nezihe Muhiddin önderliğinde Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulduğunu açıkladı.

‘Cumhuriyetimizle yaşıt kamu yararına bir derneğiz’
14 Şubat 2020 Cuma 12:14

1868’den beri birçok kadının değişik kulvarlarda verdiği mücadelenin, kadının siyasi haklarını elde etmesi için çırpınan kadın-erkek birçok insanın içinden sivrilmiş, Türk Sivil Kadın hareketinin öncülerinin kurduğu “Kadın Birliği”nin kuruluş tarihinin 7 Şubat 1924 olduğunu belirten TKB Şube başkanı Ayşe Uzunlu şunları söyledi.

Cumhuriyetin ilanı beklenmeden kurucumuz Nezihe Muhiddin’in önderliğinde Cumhuriyet Kadın Fırkası kurulmak istendi. Cumhuriyet eşitlik ve demokrasi demekti. Cumhuriyet ile yönetilen ülkelerde kadın haklarına çok önem veriliyordu. Bundan güç alarak harekete geçtiler. Türk Kadın Birliği’ni 7 Şubat’ta kurmuştu. Büyük siyasi mücadelesi meyvesini vermiş, Türk kadını seçme ve seçilme halını kullanarak TBMM’ye yine bir Şubat günü girmişti. Kendisi de 10 Şubat 1958’de hayata veda ederken kim bilir belki de verdiği mücadelenin gönül ferahlığı içinde, yalnız ama Şubat’ın verdiği büyük huzurla hayata veda etmişti. İçinde bulunduğumuz Şubat ayında; neredeyse cumhuriyetimizle yaşıt kamu yararına bir dernek olan ve “Türk Kadın Birliği” olarak kurulan derneğimizin kuruluşunun yanı sıra Türk kadınının ilk kez TBMM’de milletvekili olarak yer almasının da büyük gururunu yaşıyoruz. Aynı zamanda “Bizim işimiz siyasi fırkalara yaranmak değil”,”ayrılıkları, çekişmeleri siyasi fırkalara bırakalım, bize BİRLİK lazım” diyen kurucumuz Nezihe Muhiddin’i de ölüm yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz. Tarih kitaplarında yeterince yer almayan ve genç kuşaklara aktarılamayan bu büyük mücadeleyi de hatırlatmakta fayda görüyoruz. Şubat ayı Türk kadınları için tarihin tozlu sayfalarında bırakılamayacak kadar önemli izler taşır.”

(Haber: Samed Aydın SUN)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.