Vizyoner ve başarılı bir bakan nasıl olmalıdır?


Oğuz Güler

Oğuz Güler

31 Mayıs 2020, 11:02

Yeni bir bakan o bakanlık konusunda bilgiliyse daha geldiği 2-3 gün içinde Daire başkanı ve daha üstünde olan tüm bürokratlarını toplayıp ahvalimiz bu ve bu şu hamleler hükumetimizin önceliği olacak diyerek her kesimin ayakta alkışlayacağı, mantıklı olgularını üst düzey bürokratlarına aktarmalı ve yapacakları yenilikler için düğmeye basmalı. Ayrıca farklılıkları, yenilikleri başarıya dönüştürmeye geldiğini belli etmeli. Yeni bakan o bakanlık konusunda bilgi ve görgüye sahip ise bakanlığın eksikliklerini masaya yatırıp özellikle sıkıntılı konularda bürokrasi olduğunu unutmadan statükocu ve geri zekalı bürokratlar ile çalışmak zorunda olacağını bilerek bunu aşacak koordinasyon birimi kurmalı. Bizim bürokratlarımız iş yaapmayım vatandaşın önünü açmayım diye masalarında önce nasıl gelirirm sonra nasıl kalırım ile vatandaşa zzorluk çıkartma makamıdır. Sonuçta yapay zekâ çağındayız, görevdeyken başarısızlık bir bakan için çok üzücü bir olgudur. Yeni bir bakan o bakanlığı yakından takip eden, bu yüzden aksaklıkları gören ve o eksikliklere çözüm önerileri ile işe başlayan vizyoner ve PRATİK bir kafada olmak zorundadır yoksa 2 günde paçavra olması kaçınılmazdır. Bürokrasinin hep karşısına çıkacağını bilerek, onları pratik zekası ile kısa zaman kolayca aşmayı becerebilmelidir. Başarılı bir bakan üst düzey bürokratlarını %70'ini sahaya süren ilk bakan olmalıdır. 

Olmaz ama velev ki bakan olarak direksiyona geç dense beynimde ki sanal dünyamda ben nasıl bir yol izlerdim? İki haftada bir pazar akşamları yukarıdaki personeli toplayarak 2 haftada bir devamlı koordinasyon kurar, hız ve başarıyı arttırmanın yollarına bakarımdım. Bu arada bu toplantılarla başka birim amirlerinde diğerlerine katkı sağlama ortamıda oluşmuş olurdum. Yapılan ilk toplantı ile hatlar belli olunca ciddi bir basın toplantısıyla ".... şu, .... şu, işler yeni önceliklerimiz olacak ve bunlar için kaynak konularında da heyetimle antrakt kaldıklarımı tanıtır" bilahare başka çalışmaları halkın ve personelin katılımları ile birlikte sürprizleri açıklayacağımızı ve bakanlığı çok beyinli katılımcı yöneteceğimizi ortaya koyardım. Gerçi 2011 seçimlerinden sonra birkaç kez köşemde yazmış ve 2-3 yıl bir tekrarladığım ilan konusunu ele alırdım. AA demeç vererek ödüllü "Bakanlığımızda neler yaparsak başarı artar" mealinde ilan ile belirli konular da her kesimin fikrini alarak katılımcı bir bakanlık süreci başlatırdım. Bunun yanında bakanlık içinde de ödüllü yarışma ile tüm memurlara "bürokrasiyi bakanlığımızda nasıl azaltır ve yapılması gereken yeni hamleler neler olmalı?" mealinden yarışma ile personelin su yüzüne çıkmamış projeleri ve hızlı işleyişin yollarına bakardım. Her şeyi bilmek mümkün değil. Başarılı ve iyi bir yönetici kibritsiz/çakmaksız ateş yakabilmelidir. 

Bunları yapan bakana şunu söyleyeceklerine eminim; "Bakan Bey hiçbir şey bilmediği için oradan buradan tiyo istiyor" denecektir.Ancak vizyonu olan biri bakan ise o da şunu söyler; Beyler ben bu yarışmalardan önce kamuoyuna şu, şu yenilikleri ve projeleri yapmayı açıkladığıma göre burada başkalarının ülke yararına olan fikirleri varsa öğrenip bunları ülke lehine kullanmanın herkese katkı olacağını, başarının artması için siz ne derseniz deyin, başarıya giden her yolun deneyeceğim diyerek kolayca dik dururdum. Mesela 22. kitabımla "RAYEY Ekonomimize Kaynaklar, Tarım'da Sorunlara Çözümler" ile bu çözümlerin bir kısmının neler olduğunu zaten geçmişte ortaya koymuştum diyebilir . Ben bu sıra ücretsiz kitabımdan dolayı bu örneği verdim yoksa hayal dünyasında olmak istemem ama Tarım konusunda ki yenilikler ve atılım konusunda karşıma çıkacak ve beni zorlayacak insan sayısı çok az olabilir düşüncesindeyim.

Geçen yıl yazmıştım, bakanlıklarda israflar had safhada gelir gelmez bu konuyu masaya yatırır hatta bunları tebdili kıyafet ile yakından izlerdim. En basiti her bakanlıkta bulunan atıl araç kiralamaları bitirerek benzin giderinin azalması, oda yenilenmelerinin azaltılması, odalarda küçük masa ile yer kazanılması, yenisi alınmışsa bu makam araçlarının eskisinin hızla satılması, Kış aylarında içerisi çok sıcak diye açılan pencereni kısıtlayıp ısı homojenliği ile kazan ısısının kazanda düşürülmesiodalarda çay ve kahve yapmak için kullanılan ketıl'ların yasaklanması, bilgisayarların iş olmadığı zaman otomatik kapatılması, gündüz koridor lambalarının gereksiz yerlerde tamamının yanması, bunların led ile değiştirilmesi olgularına dikkat edilmesi sayabileceklerimin yarısı bile değil. Belki bunların bir kısmı yine de yapılamayacak ama personelin yeni fikirleri ile birçok israfı önleyeceğimize eminim. Başarılı bir bakan için vizyoner, katılımcı, doğru ve yapılabilir projeleri olan veya tüm doğru paydaşlarla beraber ekip oluşturan bir yapıda olması ülke için başarının anahtarıdır. Böyle biri varsa haber verinde bana onu acele bakan yaptırayım bariii.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.