TÜRKİYE’NİN NATO ÇIKMAZI (1)


Mustafa Temizer

Mustafa Temizer

04 Aralık 2019, 14:44

Tehlike nedir?

Tehlike, etrafındakilerin mandacılığı kabul edelim telkinlerine rağmen; Her türlü mandacılığı kabul etmeyerek “Milleti yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” diyen Gazi Mustafa Kemalin önderliğinde Batı ve Rus emperyalizmine karşı verdiğimiz kurtuluş mücadelesinden sonra mandacı zihniyetin devlete hakim olması. Bizim adımıza, mücadele ettiğimiz emperyalist ülkelerin hakim olduğu Nato vesayetinin, Nato mandacılığının kabul edilmesidir.

Asıl tehlike aldanmaktır.  Millet olarak o yıllardan beri aldatılıyoruz. Hem de bizden olan, bizim adımıza hareket edenler tarafından. Hala da aldanıyoruz.

Nato’nun değişmeyen prensipleri var. Bunlardan biri de; “ İttifak, Avrupa'da ABD'nin konvansiyonel ve nükleer askeri varlığını zaruri sayar.” Prensibidir                                          

Türkiye’de 21 tane ABD-Nato üssü var.                                                                                                                    Nato’nun Türkiye’deki en eski üssü olan İzmir’e, yetkililerin ”Nato’nun Libya’da ne işi var ya!” çıkışına rağmen 11 Ağustos 2004’de Napoli’deki LANDSOUHTEAST nato karargahı İzmir’e taşındı. 1 Ocak 2006’da da ABD’nin 16. hava filosu, Almanya’nın Ramstein hava üssünden alınarak buraya yerleştirildi. Adana İncirlik; Nükleer bombaların yer aldığı, ABD’nin harekat üssü.

Ayrıca 28 tane daha dinleme (role) istasyonu, atom ve atom bombası deposu var.  Türkiye adeta atom bombası deposu.

Bir de 1 Mart Tezkeresi geçseydi ne olacağını düşünebiliyor muyuz ?..

 Yapılan Yanlışlar:

Son yıllarda gördüğümüz, keskin manevralar ile hareket edilen dış politikanın millî, akılcı, Türk Milleti’nin menfaatlerine uygun, sonuç alan bir dış politika olduğunu iddia etmek mümkün değildir.

Tüm komşularıyla, bölgemizde etkin olma çabasındaki tüm güçlerle kavga anlamsızdır.  Kişisel hırslar sebebiyle ters düşmenin alternatifi; karaktersiz ve bilinçsiz şekilde batı liderlerinin önünde el pençe divan durmak da değildir. Her iki tutum da binlerce yıllık Türk dış politikasına yakışmaz.

Onurlu, milli dış politika tek bir kişinin zamansız, yersiz, kontrolsüz çıkışlar yaparak, söylemlerini sürekli değiştirerek, inkar ederek yürütülemeyecek kadar ağır, ciddi ve sorumluluk gerektiren bir vazifedir. 

Türkiye Cumhuriyeti devletine yakışan başkalarının ortaya koyduğu senaryolarda yer almak değildir. Washington’un senaryosunun taşeronu olmak yerine Moskova’dan emir almaya başlamanın övünülecek bir yanı yoktur.

İktidarın izlediği yanlış politika sebebiyle ülkemizin bütün dünya ile irtibatı kopmuş, herkesle kavgalı hale getirilmiştir. Türkiye, oy kaygısı ile yapılan hamasi kavgalar yüzünden önce tüm dünya ile kavga eden sonrasında ise akıl almaz tavizler veren bir ülke haline geti­rilmiştir. Türk Milletinin itibarı ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur.

İç politikada izlenen menfaatperest uygu­lamalar yüzünden Türkiye, Fetullah Gülen denen bir meczubun bile operasyon yapabileceği bir ülke haline getirildi.

Türkiye’nin sorunlarının başka bir devlet yöneticisinin yardımı ile çözüleceğini zan­netmek kadar büyük bir gaflet olamaz. Dünya beşten büyüktür deyip beşin içinde yer alan ABD Başkanı Trump ve Rusya Başkanı Putin ile ülkemizin bir bölgesinde­ki meseleyi halletmeye çalışmak kadar büyük bir garabet olamaz. Bu ülkenin hiçbir sorunu, yana yakıla gidilip ABD Başkanı ile Rusya başkanı konuşu­lmaz. Türkiye hükümeti asla biz Güneydo­ğuda şunu, bunu yaparız diyemez. Biz Türk Milletini temsil eden bir kişinin düştüğü bu durumdan utanç duyarız.

Türk illerinin işgal edildiği, İslâm beldelerinin yerle bir edildiği ortamda, bu coğrafyayı yıkanlardan, kan gölüne çevirenlerden medet ummak en iyimser tanımla akla aykırı hareket etmektir.   

Çözüm: TÜRKİYE’NİN NATO ÇIKMAZI (2)’DE                                                                                                                                                                                                                                     

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.