Kayseri’de e-ihracat anlatıldı

WORLDEF, Orta Anadolu’nun iş çevreleri ile e-ihracat uzmanlarını Kayseri’de bir araya getirdi. Erciyes E-İhracat Konferansı 2020’de enine boyuna e-ihracat anlatıldı.

Kayseri’de e-ihracat anlatıldı
11 Şubat 2020 Salı 15:30

Türkiye’de e-ihracat farkındalığı oluşturmak için faaliyet gösteren WORLDEF tarafından Kayseri’de düzenlenen Erciyes E-İhracat Konferansı, Orta Anadolu’nun iş çevreleri ile e-ticaret ve e-ihracat profesyonellerini bir araya getirdi.

WORLDEF’in Kayseri Ticaret Odası ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) iş birliği ile düzenlediği Erciyes E-İhracat Konferansı 2020, Kayseri Ticaret Odası Rifat Hisarcıklıoğlu Konferans Salonunda yapıldı. Protokolün yanı sıra toplantıya birçok ilden çok sayıda iş adamı katıldı.

WORLDEF Enterprise Genel Müdürü ve Türkiye’nin ilk e-ihracat danışmanlık şirketi sahibi Hakan Enes Ermiş, WORLDEF’in, Türkiye’de e-ihracatı canlandırmak için e-ihracat eğitimleri verdiğini, şirketlere e-ihracat danışmanlık hizmetleri sunduğunu ve sektöre personel yetiştirilmesi için ekosisteme destek sağladığını söyledi. Ermiş, üretim kapasitesi ve kalite anlamında da Çin’den sonra en avantajlı ülke olduğuna dikkat çekti. Ermiş, dünyada B2C iş hacminden de örnekler vererek, Çin’in 635 milyar dolar, ABD’nin 504 milyar dolar, Almanya’nın 70 milyar dolar ve Türkiye’nin 11.5 milyar dolar B2C satışı olduğunu anlattı. Ermiş, “Türkiye’nin önünde e-ihracat için çok büyük bir fırsat var. Bu fırsatların farkına varmalıyız.” dedi.

Vali Şehmus Günaydın da, “Ülkemize ve milletimize yönelik saldırılarda ve afetlerde şehit olanları rahmet ve minnetle yad ediyorum.” diyerek başladı. Kayseri’nin, Anadolu’da ilk uluslararası ticaret yapılan bölge olduğuna vurgu yapan Vali Günaydın, “Kayseri ticaret için her zaman önemli bir yer teşkil etmiştir. Uluslararası rekabet çok daha acı ve daha fazla üretim, ihracat ve istihdam çok önemli. Bunları iyi yaparsak saldırılar karşısında güçlü oluruz. Ürün yelpazesini çeşitlendirmek ve kalitemizi artırmak zorundayız. Kaliteli ürün üretince kapınızda kuyruk oluşur. Ama bir malın kaliteli olması tek başına yeterli değildir. E-ticaret ile kaliteyi dünyanın her köşesine götürmek gerekiyor” diye konuştu.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy da, Kayseri’nin 6 bin yıllık tarihi ile Anadolu’nun ticaret merkezi olduğunu; Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Kayseri’nin ticari zenginliği e-ticarette geri kalmaması gerektiğini belirtti. Kayseri’den 180 ülkeye 2.5 milyar dolarlık ihracat yapıldığını vurgulayan Gülsoy, “Bu rakam Kayseri sanayinin alın teridir. Hormonlu değildir” dedi, şunları söyledi.

“Dünya hızlı dönüşüyor. Ticaret bu dönüşüm tam merkezindedir. Artık e-ticaret diye bir gerçek var. Özellikle gençler buraya yöneliyor. Geleneksel ticaret ile birlikte e-ticarete de önem vermek zorundayız.” şeklinde konuştu. 2018 yılında Türkiye’de 50 milyon insanın internetten alışveriş yaptığını anlatan Gülsoy, e-ticarete ayak uyduramayanların kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağı uyarısı yaparak, “Kayseri, e-ticaret pastasından payını almalıdır. Biz oda olarak Üzerimize düşeni yapacağız. Her türlü dayanışmaya ve iş birliğine açığız.”

(Haber: Davut Güleç)


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.