Teknoloji ve ekonomi haberleri

Teknoloji ve ekonomi haberleri
22 Mayıs 2020 Cuma 21:30

TTT Global Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, Türkiye için 100 Milyar Dolar yatırım fırsatı bulunuyor”

Pandemi nedeniyle 86 trilyon Dolarlık dünya ekonomisinin tarihinin en zor dönemini yaşadığını kaydeden TTT Global Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Akın Arslan, bu yıl dünya ekonomisindeki daralmanın yaklaşık 10 trilyon Dolar seviyesinde gerçekleşebileceğini belirtti.

Pandemi krizinin, ülkelerin temel ihtiyaçlarının tedarikinde başkalarına bağımlı hale gelmesindeki riski ortaya çıkardığının altını çizen TTT Global Group Başkanı Dr. Akın Arslan, şunları söyledi:

Global markalar, Çin’de yoğunlaşmış olan üretimi, kademe kademe kendi ülkelerine ve diğer ülkelere artarmanın hesaplarını yapıyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde 500 milyar Dolar, takip eden 5 yıl içinde de en az 500 milyar Dolar daha üretimin, Çin’den diğer ülkelere kayması bekleniyor. Alternatif üretim üssü olarak, Tayland, Vietnam, Endonezya, Hindistan ön plana çıksa da, Avrupa’nın hemen yanındaki konumu, nitelikli iş gücü ve koronavirüs krizini yönetme becerisiyle Türkiye, bu işten kazanan olarak çıkma fırsatına sahip olarak görünüyor. Çin’den önümüzdeki 5 yıl içinde, dünyanın diğer bölgelerine kayması muhtemel 500 Milyar Dolarlık yatırımdan, 100 milyar Dolarını Türkiye tek başına kendine çekebilir. Unutmayalım ki, her zaman bir çözüm vardır, önemli olan sizin çözüme ne kadar yakın olduğunuzdur. Krizler, aynı zamanda içinde fırsatları da barındırıyor. Türkiye, koronavirüs krizini, global bir fırsata dönüştürülebilir ve yeni normalin “global üretim gücü” olabilir” dedi.

Dünyadaki üretilen malların %40’ı, tek başına Çin’de üretiliyor

Gelişmiş ülkelerdeki üretimin, ucuz işçilik nedeniyle son 30 yıl içinde Uzakdoğu Asya’ya ve diğer gelişmekte olan ülkelere kaydığını anlatan Dr. Akın Arslan, şunları kaydetti:

Bugün, dünyada üretilen malların %40’ı, tek başına Çin’de üretiliyor. Üretimde kullanılan nikel, alüminyum, çelik, bakır gibi temel hammaddelerin %50’si, tek başına Çin’de tüketiliyor. Dünyada üretilen pamuğun %30’u, Çin’de işleniyor. Dünyada üretilen petrolün %15’i, kullanılan enerjinin %14’ü, tek başına Çin’de kullanılıyor. Dünya’da kullanılan Apple ürünlerinin %92’si, Çin’de 12 farklı bölgede üretiliyor. Dünyadaki birçok elektronik firması ürünlerinin en az %40’ını, Çin’de ürettiriyor. Çin’in 2019’daki toplam 2.7 trilyon Dolarlık ihracatının %43.5’ni, elektrik-elektronik tabanlı ürünler, otomotiv yan sanayi ve makine imalat sektörü ürünleri oluşturdu. Bu arada, ABD Başkanı Trump’ın 2019 yılında çok sert yaptırımlarla başladığı “Çin’deki üretimi azaltın” baskısıyla sonuç almakta zorlandığı global firmalar, koronavirüs kriziyle üretimi kaydırmayı planlamaya başladılar” diye konuştu.

Türkiye, batı toplumu insanlarının yaşamak ve yaşlanmak isteği ülke olabilir

Türkiye’nin bu krizin dikkat çeken ülkesi olduğunu ifade eden Dr. Akın Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:

Sağlık sistemi ve ekipmanlarının yeterliliği, kendi kendine yeterli üretim ve kapasite kullanım gücü, ürün ve hizmetlere kriz durumunda hızla erişebilme yetkinliğiyle Türkiye, bu krizin dikkat çeken ülkelerinden birisi oldu. Dünyanın birçok ülkesine organize sağlık ekipmanı yardımları da gönderen Türkiye, ortaya koyduğu performansıyla dikkatleri çekti. Nitekim, önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye’ye, sağlık alanında 50 milyar Dolarlık doğrudan yatırım çekebilir ve emeklilik sigorta fonlarından ilave 25-30 milyar Dolar fonu yaşlı batılı insanlar için yaşam merkezleri - sağlık köyleri oluşturulması konusunda yönlendirebilir. Türkiye için en az 400 bin kişiye doğrudan iş ortamları oluşabilir ve bu yapıları destekleyecek ekosistem tarafında ise, 1.5 milyonun üzerinde istihdam, yıllık 60 milyar Doları geçebilecek yeni gelirler gerçekleşebilir. Kısaca, Türkiye, batı toplumu insanlarının, uygun şartlarda nitelikli yaşamak ve yaşlanmak için öncelikle tercih edeceği ülke haline gelebilir” şeklinde konuştu.

Çin’den, diğer bölgelere kayacak yatırımda, hangi sektörler gelebilir?

1-100 Milyar Doların tamamı doğrudan kitlesel üretim (mass production) yapılan imalat sektörüdür. Bunun da çoğunluğu bilgisayar, TV, Monitör ve cep telefonu/aksesuarları tabanlı elektronik ürünler, otomotiv yan sanayi ürünleri, Çin’deki beyaz eşya, küçük mutfak aletleri, iklimlendirme sektörü ürünleri ve tabi doğrudan makine ve ekipman üretimleri olabilir.

2-%20-25 arasında tekstil, oyuncak, ayakkabı vb. üretimleri olabilir.

3-% 5 civarı medikal teknolojiler, biyoteknoloji ürünleri, kuyum ürünleri olabilir.

4-%10 civarı ev mobilyası, kağıt ve kerestecilik ürünleri, izolasyon ürünlerin üretimlerinin başka ülkelere kayması bekleniyor.

Lexus Online Başvuru ve Görüntülü Görüşme ile Satışlarına Devam Ediyor

Premium otomobil üreticisi Lexus, kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak bir dizi yenilikle hizmetlerine devam ediyor. Hayal edilen modele ulaşmayı hızlandıran Lexus, kullanıcıların tüm modelleri güvenli bir şekilde incelemesini ve teslim almasını sağlıyor.

Showrooma gitmeden Lexus modellerini incelemek isteyenler için, tüm başvuru süreçlerini online olarak tamamlayabilme ve görüntülü konuşma imkanı sunuluyor. Lexus danışmanlarıyla görüntülü görüşen müşteriler aynı zamanda Türkiye’nin her bölgesinde geniş teslimat ve yaygın servis ağıyla ayrıcalıklı hizmet alabiliyorlar.

Showroomu ziyaret etmek isteyen müşteriler için de tüm alanlar, showroom araçları ve test araçları düzenli olarak dezenfekte ediliyor. Ayrıca müşterilere, Lexus Showroomları’nın bulunduğu illerde istedikleri tarihte ve lokasyonda, diledikleri modelle test sürüşü imkanı da sunuluyor.

Lexus’tan “Yüzde 0” Faiz Fırsatı

Lexus konforlu sürüşü ve sportif tasarımıyla dikkat çeken ES Sedan modeline ulaşmak isteyen müşterilerine uygun fırsatlar sunuyor. 300 bin TL’ye kadar 12 ay yüzde 0 faiz fırsatı sunan Lexus, müşterilerinin isteklerine göre hızlı ve kolay kredi imkanı sağlıyor.

Lexus ES modelini kiralamak isteyenler için de avantajlı operasyonel veya finansal kiralama seçenekleri sunuluyor. Böylece aracı satın almak veya kiralamak isteyen kullanıcılar, ES modeline en kolay ve en hızlı yoldan ulaşma imkanına sahip oluyor.

ADAC tarafından sınıfının en verimli modeli olarak 218 HP güç üreten 2.5 litre hibrit motora sahip Lexus ES 300h, hem yüksek performansı hem de düşük tüketime sahip olmasıyla da öne çıkıyor. ES, J.D. Power tarafından da gerçek kullanıcılardan alınan verilerle “En Güvenilir Lüks Model” seçildi.

Toyota’nın dünyanın dört bir yanındaki çocuklar için düzenlediği “Hayalimdeki Araba” resim yarışmasının bu öğretim yılındaki finalleri, gelecek öğretim yılı finalleri ile birlikte tek final olarak yapılacak…

 TOYOTA HAYALİMDEKİ ARABA RESİM YARIŞMASI GELECEK ÖĞRETİM YILINDA YAPILACAK YARIŞMA İLE BİRLEŞTİRİLDİ

 Toyota tarafından otomobilleri çocuklara sevdirmek ve hayal dünyalarını geliştirmek amacıyla “Senin Hayalin - Geleceğin Arabası” temasıyla dünya çapında düzenlenen resim yarışması, COVID-19 salgını kapsamında alınan tedbirler çerçevesinde 2020-2021 öğretim yılında yapılacak yarışma ile birleştirildi. Bu karar, yarışmaya katılmak için gönderilen resimlerin “Yeni Normal” ile birlikte daha hijyenik şartlarda değerlendirilmesi, yaş gruplarına göre ayrımı ve dereceye girecek çalışmaların jüri tarafından yapılacak final seçimi için sosyal mesafe kuralları kapsamında alındı. Bu yıl gönderilen tüm resimler ise katılım hakları saklı kalmak koşulu ile 2020-2021 öğretim yılında dokuzuncu kez düzenlenecek yarışma için gönderilecek diğer çalışmalar ile birlikte yarışacak. 

Çocukların hayallerindeki arabayı resme dökmeleri için fırsat sunan Toyota Hayalimdeki Araba Resim yarışmasına her sene büyük ilgi gösteriliyor. Bu yıl şu ana kadar 5000’i aşkın eserin gönderildiği yarışma, gelecek sene gönderilecek çalışmalarla birlikte üç ayrı yaş (7 yaş ve altı, 8-11 yaş arası, 12-15 yaş arası) ve özel eğitim kategorilerinde jüri tarafından değerlendirilecek ve her kategoride dereceye giren ilk 3 resmin sahipleri birbirinden değerli ödüller kazanacak.

Toyota, Avrupa’daki Merkez Binasına Rüzgar Türbini ve Güneş Panelleri Yerleştirdi

Toyota, Avrupa’daki operasyonlarında temiz yenilenebilir enerjiye geçiş çalışmalarının bir parçası olarak Brüksel’deki genel merkezde yerinde elektrik üreten iki yeni teknolojiye yatırım yaptı. Doğayla dost hibrit teknolojisinin öncü ve lider markası olan Toyota, merkez binasının önüne son teknolojileri kullanarak bir rüzgar türbini yerleştirdi. Toyota, buna ek olarak yine aynı kampüste 1400 adet güneş panelini de Toyota Satış Sonrası Merkezi’ne konumlandırdı.

Brüksel bölgesinde, özel sermayeye sahip olan şirketler arasında ilk rüzgar türbinine sahip olan Toyota, bu sayede buradan toplam 10 kW kapasite ile yılda 24 MWh’ye kadar elektrik üretebilecek.

Türbinin dikey kanatlara sahip gelişmiş tasarımı her yönden rüzgarı alarak daha verimli çalışıyor ve yenilikçi ‘baykuş’ tasarımı ise gürültünün azaltılmasını sağlıyor. Aynı zamanda rüzgar türbininin sadece 23 metre yüksekliğe sahip olması yakında yer alan havaalanı operasyonlarında risk oluşmasını da önlüyor.

Toyota Avrupa, rüzgardan elektrik üretmenin yanı sıra 1400 fotovoltaik panel ile yenilenebilir enerji üretimine destek verecek. Bu büyük güneş panelinin yılda 360 Mwh elektrik üretmesi bekleniyor.

2050 Çevre Hedefi çalışmaları kapsamında temiz enerji üretimi Toyota’nın Avrupa takviminde birkaç yıldır yer alıyor ve bu çerçevede Toyota 2019’da tüm Avrupa operasyonlarında yüzde 100 yenilebilir enerji kullanma kararı almıştı. Bununla beraber Avrupa’nın birçok farklı merkezinde yenilebilir enerji sistemleri kurmuştu.

Toyota geçtiğimiz 5 yılda LED ışıklandırma, klima yenileme çalışmaları gibi kapsamlı bir enerji verimliği programı uygulamaya da başladı. Bu sayede yüzde 35 elektrik tasarrufu sağlayan Toyota Avrupa, yıllık elektrik tüketiminin yüzde 10’unu da yerinde üretebiliyor.

İleri teknoloji, üstün konfor, güvenlik ve şık tasarımı bir arada sunan Geleceğin SUV’si Yeni Ford Kuga Türkiye’de

Ford’un Avrupa’da en çok satan SUV modeli olan Kuga, şimdi yepyeni ve şık tasarımı, ergonomik ve rafine yaşam alanı ile geleceğin teknolojilerini Türkiye ile tanıştırıyor.

Yeni Kuga, Ford Co-Pilot 360˚, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Yaya Algılama Özellikli Çarpışma Önleme Yardımcısı gibi gelişmiş uygulamalarla üstün güvenlik seviyesi sunuyor.

Üstün konfor anlayışıyla tasarlanan Yeni Ford Kuga; B&O Ses Sistemi, Dinamik LED Ön Far Sistemi, Aktif Park Asistanı, 180˚ Ön Görüş Kamerası, 12,3 inç Dijital Gösterge Paneli, 2. Sıra Kayar Koltuk Tasarımı, Isıtmalı Arka Koltukları ve Göz Hizası Gösterge Paneli ile teknoloji noktasında zengin donanımlar içeriyor.

Yeni Kuga, verimliliği desteklerken yüksek performanstan ödün vermeyerek yolculukları keyfe dönüştürüyor. 1.5 litre EcoBoost benzinli, 1.5 litre EcoBlue dizel, 2.0 litre Ecoblue dizel ve 2.5 litre PHEV benzinli motor seçenekleriyle sınıfının en iyi verimliliğini sunuyor.

 Yeni Kuga; müşterilerin konforlu ve güvenli alışveriş ortamı beklentileri ön planda tutularak geliştirilen ‘Ford Dijital Stüdyo’ uygulaması üzerinden de otomobil severlerin beğenisine sunuluyor. Haziran ayı itibarıyla, müşteriler istedikleri yerden ve tüm cihazlardan, kişiye özel Ford Dijital Stüdyo müşteri danışmanı ile birlikte aracı hem canlı (görüntülü) olarak inceleyebilecek hem de diledikleri soruları sorabilecek.

 Ford’un Avrupa’da en çok satan SUV modeli olan ve yenilenen Ford Kuga şık tasarımıyla dikkat çekerken tamamen yenilenen daha geniş iç mekân ve konfor sunan tasarım ve teknoloji detaylarıyla da öne çıkıyor.

Style, Titanium ve daha sportif karakterli ST Line versiyonlarına sahip olan yeni Ford Kuga gelişmiş güç ve aktarma organlarıyla sınıfının en iyi verimliliğini sunuyor. Yeni Ford Kuga, 1.5 litre EcoBoost benzinli, manuelin yanı sıra yeni sekiz vitesli otomatik şanzımanla da kombine edilebilen 1.5 litre EcoBlue dizel, Akıllı 4x4 Çekiş Sistemi ile sunulan 2.0lt Ecoblue dizel ve 2.5 litre PHEV benzinli motorla zengin bir güç ve aktarma organı çeşitliliği sunuyor.

Yeni Ford Kuga, 150 mm ileri-geri hareket eden kızaklı arka koltuk tasarımıyla sınıf lideri 2.sıra diz mesafesini ve esnek bagaj hacmi kullanımı imkanını birlikte sunuyor. Geniş ve ferah iç mekân özelliklerini; kablosuz şarj özelliği, 8 inçlik renkli dokunmatik ekranıyla SYNC bilgi-eğlence sistemi, premium B&O ses sistemi ve farklı sürüş modları ile tasarımı değişen 12,3 inç büyüklüğünde Dijital Gösterge Paneli gibi gelişmiş konfor donanımları tamamlıyor. Euro NCAP tarafından en yüksek derecelendirme olan 5 Yıldız ile değerlendirilen yeni Ford Kuga; Dur & Kalk ve Trafik Levhası Tanıma Sistemine sahip Adaptif Hız Kontrol ve Şerit Hizalama Asistanı, Ford Dinamik LED Ön Far Sistemi, Göz Hizası Gösterge Paneli ve Yeni Aktif Park Asistanı gibi gelişmiş teknolojilerle üstün güvenlik sunuyor.

Yücetürk: “Kuga’ya olan talebi göz önüne alarak, hızlıca müşterilerimizle buluşturuyoruz”

Kuga’nın Ford’un Avrupa’da en çok satan SUV modeli olması ve her kesime hitap eden özellikleriyle büyük beğeni topladığını vurgulayan Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk, “Geleceğin SUV’si olarak konumlandırdığımız yeni Ford Kuga Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de çok beğenilen bir model ve büyük talep görüyor. Müşterilerimizin bu talebini değerlendirerek biz de Yeni Kuga’yı Türkiye’deki müşterilerimizle hızlıca buluşturmak üzere harekete geçtik. Şu an sınırlı sayıda olmak üzere ön satışa başlıyoruz. Yeni Kuga için alınan ön siparişler, Haziran sonu itibarıyla sahiplerine teslim edilmeye başlanacak. Bununla birlikte, çok yakında Yeni Kuga modelimizi ‘Ford Dijital Stüdyo’ hizmetimizle müşterilerimize dijital ortamda sunacağız. Müşterilerimiz, ‘Ford Dijital Stüdyo’ aracılığıyla seçili Ford modellerini bilgisayarından, telefonundan ya da tabletinden inceleyip, kendisine özel satış danışmanına istediği soruyu sorabiliyor. Bu hizmete erişmek için online randevu almaları yeterli. Yeni Kuga'nın dikkat çekici tasarımını, ileri teknolojileri ve sınıf lideri 2.sıra diz mesafesini müşterilerle buluşturmak için sabırsızlanıyoruz”

Tamamen müşteri ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlandı

Yeni Ford Kuga, yakıt verimliliğine katkı sağlayan gelişmiş aerodinamik özellikler dışında önceki nesil ile kıyaslandığında eşdeğer güç ve aktarma seçeneğine oranla 80 kg’a kadar ağırlık avantajı sağlayan Ford’un yeni esnek önden çekişli platformu üzerine yükseliyor.

Sadece aerodinamik performansı iyileştirmekle ve önemli bir ağırlık avantajı sunmakla kalmayan yeni platform aynı zamanda yeni Kuga’nın üstün güvenlik seviyesine de katkı sağlıyor. Yeni Kuga’nın çarpışma güvenliğinde önemli bir paya sahip olan yeni platform, gelişmiş sürüş dinamiklerini de beraberinde getiriyor. Yüzde 10 daha fazla burulma dayanıklılığı sağlarken daha fazla yaşam alanı yaratıp aynı zamanda etkileyici ve dinamik bir tasarım sunuyor.

Yeni Ford Kuga daha şık ve zarif hatlar, arkaya doğru uzanan ön farlar, daha uzun motor kaputu, daha eğimli arka cam, genişleyen omuz ve daha alçak tavan çizgisi ile uzun dingil mesafesine sahip akıcı hatlarıyla çok daha prestijli, çevik ve dinamik bir görünümü beraberinde getiriyor.

Zengin, verimli ve gelişmiş yeni motor seçenekleri tüm ihtiyaçları karşılıyor

6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzıman seçenekleri ile sunulacak olan Ford’un 1.5 litre EcoBlue dizel motoru 120 PS güç ve 300 Nm tork üretiyor ve 4,2- 4,5* lt/100 km yakıt tüketimi ile 109 – 119* gr/km CO2 emisyon değerleri sunuyor. EcoBlue dizel motor; yanmayı daha verimli hale getiren ve emisyonları azaltan su ve hava soğutma sistemi, entegre emme manifoldu, daha hassas gaz tepkileri için düşük ataletli turbo besleme, yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi de dahil olmak üzere tüm güncel, gelişmiş ve yenilikçi motor teknolojilerini bünyesinde barındırıyor.

1.5 litre EcoBoost motor ise 120 PS güç ve 240 Nm tork üretiyor ve 5,6* lt/100 km yakıt tüketimi ile 127*gr/km CO2 emisyon değerine imza atıyor. Ford’un endüstride bir ilk olan üç silindirli motorunda silindir kapatma özelliği yüksek güç gereksiniminin olmadığı durumlarda üç silindirden birini kapatarak devre dışı bırakıyor. Silindir kapatma veya devreye alma süresi sadece 14 milisaniye sürüyor ve kabin içinde hissedilmiyor. EcoBoost motor; silindir kapatma özelliğinin yanı sıra gelişmiş turbo besleme, yüksek basınçlı direkt enjeksiyon, iki adet bağımsız değişken zamanlamalı eksantrik mili, emisyonları azaltan benzinli partikül filtresi, düşük devirde yüksek tork üreten düşük sürtünmeli üç silindirli motor mimarisi, gaz tepkilerini hızlandıran entegre egzoz manifoldu ve ağırlık avantajı sağlayan tamamı alüminyum yapı olmak üzere en güncel motor teknolojileriyle yüksek verimlilik seviyesi sunuyor.

*NEDC değerleri

Style, Titanium, ST-Line donanım seviyeleri ve 11 renk seçeneğiyle satışa sunuluyor

Style, Titanium ve ST-Line olmak üzere her bir donanım seviyesine bağlı olarak uygulanan özel tasarım detayları yeni Kuga’nın karakterini değiştiriyor. 17 inçlik jantlara sahip Style donanım seviyesi daha yalın bir görünüme sahipken, 18 inçlik jantlara sahip Titanium donanım seviyesinde ilave teknoloji, konfor ve tasarım detayları devreye giriyor. ST-Line versiyonu ise; 19 inçlik jantlar, renkli fren kaliperleri, daha sportif bir ön tampon tasarımı, arka tampona entegre difüzör ve tam boy spoyler ile LED gündüz farlarıyla Ford’un performans DNA’sından izler taşıyor.

Yeni Ford Kuga; Buz Beyazı, Blazer Mavi, Pasifik Mavi, Aytozu Gri, Akik Siyah, Kurşun Gri, Manyetik Gri, Kumsal Gri, Bronz Turuncu, Mercan Kırmızı ve Platin Beyaz olmak üzere 11 farklı gövde rengiyle satışa sunuluyor.

Yeni Kuga’nın karakterini sürüş koşullarına uyarlayan yepyeni sürüş modları

Yeni Kuga’da ayrıca ilk kez seçilebilir sürüş modu teknolojisi sunuluyor. Sistem gaz tepkisi, direksiyon sertliği ve çekiş kontrolü dışında otomatik modeller için vites değiştirme zamanlamasına müdahale ederek Kuga’nın sürüş karakterini uyarlıyor. Normal, Spor ve Eko sürüş modları dışında sunulan Kaygan Zemin sürüş modu sürücüye kar ve buz gibi daha az tutuş özelliğine sahip yüzeylerde daha fazla sürüş güvenliği sağlıyor. Derin Kar/Kum sürüş modu ise yumuşak ve gevşek zeminlerde aracın tutuşunu arttırmaya yardımcı oluyor.

Genişlik, esneklik ve bağlanabilirlik yüksek konforla bir arada

Konfor, genişlik, esneklik ve bağlanabilirlik Yeni Kuga’nın yolcu deneyiminin temelini oluşturuyor. Yeni Kuga, yerini aldığı nesil ile kıyaslandığında 44 mm daha geniş, 89 mm daha uzun ve 20 mm daha fazla dingil mesafesine sahip. Yeni boyutlar önceki nesil ile kıyaslandığında 6 mm daha alçak olan tavan yüksekliğine karşın ön ve arka koltuk yolcularına daha fazla omuz mesafesi ve baş mesafesi sunuyor.

Kızaklı arka koltuk tasarımıyla sınıfının en iyi 2.sıra diz mesafesi

Yanlarda oturan arka koltuk yolcularına ilk kez ısıtmalı koltuklar sunulurken kızaklı arka koltuklar ileri-geri hareket edebiliyor. Koltukların geriye çekilmesiyle Kuga 1.035 mm ile sınıfının en iyi 2. sıra diz mesafesini sunarken koltuklar ileriye kaydırıldığında 67 litre ek bagaj hacmini kullanıma sunuyor ve 650 litrelik bir değere ulaşıyor.

Geniş bagaj aynı zamanda gelişmiş fonksiyonellik çözümleriyle de dikkat çekiyor. Arka koltuklar 60/40 oranında katlanarak düz bir yükleme zemini oluşturuyor.

İç mekanda hayatı kolaylaştıran bağlanabilirlik özellikleri

Yeni Kuga'nın iç mekânı, kullanıcının hayatını kolaylaştıran yenilikçi çözümlerle donatılıyor. Kablosuz şarj gibi gelişmiş bağlanabilirlik çözümleri kabin içindeki kablo karmaşasını ortadan kaldırıyor. Kullanıcı akıllı telefonunu Bluetooth üzerinden Ford’un SYNC iletişim ve bilgi-eğlence sistemine bağlayarak aynı zamanda kablosuz şarj özelliğinden yararlanabiliyor ve 8 inçlik dokunmatik ekrana sahip SYNC ile sisteme bağlı akıllı telefonun ve aracının bazı özelliklerini da kumanda edebiliyor. Sistem ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto™ özelliklerini de destekliyor.

Yeni 12,3 inç büyüklüğünde dijital gösterge paneliyle bir ilk

Yeni bir 12,3 inç büyüklüğündeki dijital gösterge paneli, kesintisiz iç tasarım için kavisli üst kenarı kullanan serbest biçimli teknolojiyle sektörde bir ilk olmasıyla öne çıkıyor. Serbest biçimli panel, ekranın içine yerleştirilmiş özel bir devreyle tasarımcıların geleneksel dikdörtgen tasarımın ötesinde şekiller kullanmasına imkan tanıyor. 24 bit gerçek renkli dijital gösterge paneli ayrıntılı, yüksek çözünürlüklü, daha gerçekçi görüntüler ve simgeler üreterek daha parlak, gözlerde daha az yorucu ve okunması kolay bir yapı sunuyor. Bununla birlikte farklı sürüş modları ile farklı tasarıma sahip oluyor. Özel olarak geliştirilen 10 hoparlörlü 575 Watt gücündeki yeni B&O Ses Sistemi hoparlörlerin konumu ve akustik optimizasyonu ile araç içerisindeki her bir yolcuya benzersiz bir ses deneyimi yaşatıyor.

Ford’un Akıllı Bagaj Kapağı teknolojisi kullanıcının elleri doluyken arka tamponun altına yapacağı basit bir ayak hareketiyle bagaj kapağını konforlu bir şekilde açma imkânı sunuyor. Ford mühendisleri yerinden çıkarılan bagaj örtüsünü göz önünden kaldıracak bir çözüm de geliştirdi. Bir çekme kayışı ile pratik şekilde yerinden sökülebilen bagaj örtüsü esnek bagaj zemininin altına gizlenebiliyor.

Şarj Edilebilir (Plug-in) Hibrit modeli

Önümüzdeki dönemde Şarj Edilebilir (Plug-in) hibrit versiyonunun da Türkiye’de sunulması planlanan Yeni Ford Kuga’nın ilk etapta 1.5 litre EcoBoost benzinli manuel şanzımanlı versiyonu ve sekiz ileri otomatik şanzımanla kombine edilebilen 1.5 litre EcoBlue dizel versiyonları Türkiye’de satışa sunulacak.

Yeni Ford Kuga, 269.300 TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatıyla Haziran ayı itibarıyla Ford Yetkili Satıcıları’nda müşterilerini bekliyor.

Mert Aslan Presents online'da ilk defa Morhipo.com'da
 
Mert Aslan'ın seçkisiyle heyecan verici tasarım markaları Morhipo.com'da modaseverlerle buluşuyor.
Her sezon moda editörü Mert Aslan'ın özenle seçtiği tasarım markalarıyla gerçekleştirilen alışveriş şenliği “Mert Aslan Presents” bu yıl modanın e-ticaretteki adresi Morhipo.com'da.
 Aksesuardan çocuk giyime geniş yelpazedeki markaların bir araya geldiği projede, seçkin tasarım ürünleri Morhipo.com kullanıcılarının beğenisine sunuluyor.
 Madam Malachite'in doğu-batı kültürünü bir araya getiren renkli çantaları; Ninon, Reian Jewellery ve Bendis'in göz alıcı aksesuarları; Fiolas'ın ferahlatan kokuları; Tullaa'nın el işçiliğiyle dokunan doğal çantaları ve Pinolini'nin çocuklara özel hem şık hem doğal kıyafetleri Mert Aslan Presents'ta yer alıyor.
 Yeni eklenen markalar ve ürünlerle büyümeye devam edecek Mert Aslan Presents'a modanın e-ticaretteki adresi Morhipo.com'dan ulaşabilirsiniz.

Ford ile 19 Mayıs Heyecanı E-Spor Heyecanıyla Birleşti!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını hayatın her alanında birçok duraksamaya yol açtı. Tutkunlarının heyecanla takip ettiği ve merakla beklediği ralli dünyası da tüm spor branşları gibi bu duraksamadan etkilendi. Sportif aktiviteleri fazlasıyla özlediğimiz bu günlerde, birçok insan da aynı heyecanı evlerinde yaşamak için e-spora yöneldi. Ford Türkiye ise bu özlemi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı gibi özel bir günün heyecanıyla birleştirdi ve “19 Mayıs Gençlik ve Spor Yarışı”nı düzenledi.

19 Mayıs Salı günü Ford Türkiye’nin resmi YouTube kanalında canlı olarak düzenlenen özel yarışta, sanal dünyanın en yetenekli e-spor oyuncularından Mervan Tepelioğlu, Buğra Akpınar, Atakan Tarkan, Ozan Ülkügil ve Emir Aşarı ile Castrol Ford Team Türkiye’nin şampiyon pilotları Murat Bostancı, Ali Türkkan, Ümit Can Özdemir ve genç yetenekleri Emre Hasbay, Can Sarıhan karşı karşıya geldi.

Yarış, izleyicilerine ve oyuncularına gerçek hayattaki sürüş deneyimini neredeyse birebir simüle edebilen sim racing (sanal yarış) oyunlarının yer aldığı iRacing platformunda gerçekleşti. Ford Fiesta’lar ile Rallycross yarış tipinde gerçekleşen mücadelede, toplamda 10 yarışçının katıldığı sıralamalardan sonra 6 turluk eleme yarışları düzenlendi. Büyük merakla beklenen final yarışı ise heyecan dolu geçerken, toplam 8 tur sürdü. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Yarışı finalinde Ümit Can Özdemir 1. gelirken, yarışın 2.liği ve 3.lüğü e-sporcular tarafından paylaşıldı. Final boyunca mücadelesini sürdüren Atakan Tarkan, Ozan Ülkügil’in 1 metre önünde gelerek yarışı 2. olarak tamamladı. Ozan Ülkügil ise 3. sırada yer aldı.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Yarışı finali öncesinde 19 Mayıs’ın bayram coşkusuna özel, Türk bayraklı Ford Fiesta ralli araçlarından oluşan kortej ile de anlamlı bir kutlama yapıldı.

Ford Türkiye tarafından, Türkiye’de profesyonel olarak yapılan ilk dijital motorsporları canlı yayını olma özelliği taşıyan yarış, Türkiye’de “Formula 1’in Sesi” olarak da bilinen Serhan Acar’ın anlatımı ve Yiğit Tezcan'ın yorumlarıyla renklendi. Sıralama, eleme ve final yarışları ile toplamda bir saat süren 19 Mayıs Gençlik ve Spor Yarışı, canlı yayında eş zamanlı görüntülenmede 3.400 kişi tarafından izlendi,30 binin üzerinde izlenme rakamına ulaştı ve Youtube Türkiye Trend listesinde 31.sırada yerini alarak Youtube Türkiye’de ilk 50 video arasına girdi.

Ford Türkiye ve şampiyon Castrol Ford Team Türkiye’nin altyapı desteğiyle, dijital dünyanın olanakları kullanılarak bayram coşkusu ve özlenen ralli heyecanı evlerde hep birlikte yaşandı.

Bambi Yatak pandemi sürecine istihdamla destek veriyor!

Bambi Yatak Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen, “Yeni satış kanallarımızı faaliyete geçirerek pandemi sürecine istihdamla destek veriyoruz

 Türkiye genelinde ve global pazarda yatak sistemlerinde yaygın hizmet ağı ile faaliyetlerini sürdüren Bambi Yatak, sürdürülebilir büyüme stratejisiyle yurt içinde mağaza ağını genişletmeye devam ediyor. Pandemi dolayısıyla artan işsizlik problemine yarattığı ek istihdam politikaları ile destek veren Bambi, 520 kişilik çalışan sayısını son iki ayda 600’e çıkararak bugün yurt içinde 420 konsept ve 250 korner mağazasıyla toplam 670 mağazaya ulaştı.

 Türkiye yatak sektörünün önemli oyuncularından Bambi Yatak, Türkiye’deki mağaza ağını genişletmeye devam ediyor. Bugün; 20 farklı ülkede 90 noktada varlığını sürdüren Bambi, ülkemizin de önemli sorunlarından olan işsizliğe karşı hizmete açtığı mağazalarla destek sağlıyor. Sürdürülebilir büyüme stratejisiyle bu yıl açtığı 86 satış noktasıyla bugün 420. mağazasını sektöre kazandıran Bambi Yatak, Türkiye’nin her noktasında olma vizyonuyla hareket etmeye devam ediyor.

“Mobilya sektöründe talep artacak”

İzmir Torbalı’da 40.000 m2’lik kapalı alanda bulunan fabrikasına ek olarak +30 bin m2’lik yeni fabrikasını tamamlamak üzere olan Bambi, pandemi sürecinde istihdam sayısını artırarak son 2 ayda 600’e ulaştı. Yaşanılan zor günlerin son bulmasıyla mobilya sektöründe talebin artacağını dile getiren Bambi Yatak Yönetim Kurulu Üyesi Emre Gökmen, “Kovid-19 pandemisi önlemlerine yönelik olarak 28 Mart 2020 itibariyle İzmir Torbalı’da 40.000 m2’lik kapalı alanda bulunan fabrikamızda üretime ara verdik. 2 haftalık ara sonrasında vardiya sistemlerimizi yeniden düzenleyerek maksimum önlemlerle üretimimize devam etmeye başladık. Vaka sayısının azalmaya başlamasıyla temennimiz normalleşme sürecinde yeni bir dalgalanma yaşamadan hayatımıza devam etmek. Tüm bu süreç yaşanırken yurt içinde mağaza sayımız artmaya devam ediyor. İçinde bulunduğumuz yıl 86 mağaza açarak 420 satış noktasına ulaştık ve büyüyen fabrikamız ile istihdam sayımızı da 80 kişi artırdık. Pandemi süreci sonrasında satışlarda talep artışı öngörüyoruz.” dedi.

“İstihdama katkı sağlamaya devam edeceğiz”

50 yıllık bilgi birikimi ve tecrübesini arkasına alarak yüzde 100 Türk sermayesiyle ülke ekonomisine katkı sağlayan Bambi Yatak yılsonuna kadar yurt içi mağaza sayısını 500’e çıkarmayı hedefliyor. Gökmen, “Bugün 420. konsept mağazamızı sektörümüze kazandırmanın haklı mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlamda hedefimiz çok net; yılsonunda bu rakamı 500’e çıkarmak. Elbette hedeflerimize emin adımlarla ilerlerken en büyük temennimiz halkımız ve ekonomimiz için pandemi tehdidinin bir an evvel ortadan kalkması. Korona virüs dolayısıyla üretimi duran, kapatan, iş göremez duruma gelen firmalar ve küçük esnaf var. Bizler Bambi Yatak olarak ülkemizin yaşadığı bu zorlu günlerde istihdam konusundaki hassasiyetimizle destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

50 MİLYON AVRO TİCARET HACMİNE SAHİP ANTALYA FUARLARI, YATIRIM VE İŞLETME ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİ

Covid 19 salgının dünya genelinde 15 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip fuarcılık sektörünü tamamen durdurduğunu söyleyen ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, süreç sonrasında fuar sektörünün tekrar aynı çatı altında yüz yüze görüşme normaline daha da güçlenerek döneceğine inandığını söyledi. Bıdı, 50 milyon Avro ticaret hacmine sahip Antalya fuarlarının takvimlerinin netleşmeye başladığına dikkat çekerken; büyük fuar şirketlerini, fuarlarını fırsatlar şehri Antalya’ya taşımaya davet etti.

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Covid 19 salgının dünya genelinde 15 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip fuarcılık sektörünü tamamen durdurduğunu söyledi. Süreç sonrasından umutlu olan Bıdı ;Fuara katılanlar hem yeni teknolojileri yerinde görüyor hem de alıcı ve satıcılarla yüz yüze görüşebilip birbirlerini daha iyi tanıma olanağı, işyerlerini ziyaret edebilme şansı yakalayabiliyor. Aynı zamanda da tatil yapıyor, kenti geziyor.'' dedi.

50 milyon Avro ticaret sahip Antalya fuarları, hazırlıklarına devam ediyor…

Antalya fuarlarının 50 milyon Avro Ticaret hacmine sahip olduğuna dikkat çeken Bıdı, ANFAŞ olarak salgın nedeniyle iptal edilen veya ertelenen birçok fuara rağmen, 2020 hedeflerine ulaşmak için işletme ve yatırım çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade etti ve şöyle devam etti: “Ülkemiz salgın ile mücadelede dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer alıyor. Kayıplarımız için çok üzgünüz, tedavi görenlere de şifa diliyoruz. Öte yandan süreç sonrası doğacak ticari fırsatları takip ediyor ve adımlarımızı en doğru ve verimli şekilde atmaya özen gösteriyoruz''.

Büyük fuar şirketleri, fuarlarını fırsatlar şehri Antalya’ya taşımalı…

Alman ve Fransız ortaklı şirket tarafından işletilen Uluslararası Antalya havalimanına 50 milyon Euroluk yatırım ile yeni bir pist yapılacağını belirten Ali Bıdı, "Uluslararası Antalya Havalimanı yeni yatırımlarla daha fazla yolcu ve turist artışına yol açacak. Antalya Havalimanı İstanbul ve Sabiha Gökçen havalimanlarından sonra Türkiye'nin en büyük üçüncü havalimanı olacak. Bu nedenle Antalya fuarlarının önü çok açık. Türkiye'nin en büyük Fuar şirketleri de Antalya'yı tercih ederek fuarlarını Antalya'ya kaydırabilir.''

ANFAŞ'ta normalleşme süreci kapsamında yeni fuar takvimlerinin netleşmeye başladı…

Buna göre 32.Hotel Equipment Fuarı 12-15 Ocak 2021 tarihlerinde ANFAŞ uluslararası Fuar ve kongre merkezinde ziyarete açılacak. Fuarın, 450 katılımcı, yurt içinde 81 il ve yurt dışında da 45'in üzerinde ülkeden 45 binden fazla profesyonel ziyaretçiyi bir araya getirmesi bekleniyor. Dönem içerisinde yeni fuarlarımızın anlaşmaları sağlandı; 12-15 Kasım 2020 Makina Expo, 03-07 Mart 2021 Komatek ve aynı tarihlerde Kirala Türkiye Vipp fuarları ilk defa ANFAŞ da gerçekleştirilecek.

Süreç nedeni ile ertelenen Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. (TÜYAP) tarafından düzenlenecek olan 3. Boat Antalya ve Karavantalya Fuarları ise 04-08 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Tasarıma sadelik ve esneklik katan “iCon”

Banyo konforu bir üst skalaya taşınıyor

 Modern mimari trendlerinden en çok etkilenen alanların başında banyolar geliyor. Artık yeni yaşam alanları olarak tabir edilen banyolar; daha stilize, daha ferah ve hijyen esaslı bileşenlerin kullanımıyla dekore edilirken, eskiye oranla küçülen banyolarda ise az yer kaplayan ve kolay temizlenebilen ürünler tercih ediliyor. Fonksiyonel ve modern tasarımıyla Geberit iCon banyo serisi, lineer tasarımı ve net çizgileriyle kullanıcısına banyolarında modern bir tasarım dili sunuyor.

Günümüzde evdeki en önemli terapi alanı olarak da kabul edilen yeni nesil banyolar, farklı stillerle tabuları yıkıyor. Yaşam alanlarını sıradanlıktan kurtaran Geberit iCon banyo serisi ise, yaratıcı fikirler arayan ve banyolarına modern bir hava katmak isteyen kullanıcıların ilham kaynağı oluyor. Küçük banyolarda dahi mimariyi güçlendiren önemli bir öğe olan iCon, fonksiyonel, pürüzsüz, modern ve esnek tasarımıyla tüm banyolara mükemmel şekilde uyum sağlıyor.

Align Technology, Dental Bilgisayar Destekli Dizayn ve Üretim (CAD/CAM) Pazarında Lider Olan Exocad'i Bünyesine Kattı
Align Technology, dental bilgisayar destekli dizayn ve üretim (CAD/CAM) yazılımları pazarında lider olan ve 150'den fazla ülkedeki geniş müşteri ortağı ve satıcıları aracılığıyla dental laboratuvarlara ve dental uygulamalara tam entegre iş akışları sunan özel şirket Exocad Global Holdings GmbH'i satın aldığını duyurdu.
 Exocad'in satın alımı, Align'in dijital platform erişimini, orto-restoratif ve kapsamlı diş hekimliğini kolaylaştırmak için uçtan uca dijital platform iş akışında restoratif ihtiyaçları ele alan teknolojiler ekleyerek genişletiyor. Align Technology bu satın almayla ayrıca, Exocad'in restoratif dişhekimliği, implantoloji, rehberli cerrahi ve gülümseme tasarımı alanlarındaki uzmanlığını portföyüne katıyor. Align'ın Invisalign ve iTero dijital çözümleri, laboratuvarda ve hasta başında yeni ve çok disiplinli diş hekimliğine zemin hazırlıyor. Exocad aynı zamanda 200'e yakın ortağı ve dünya çapında 35.000'den fazla lisansı ile Align'ın dijital diş hekimliğindeki platform erişimini arttırıyor.
 Bu duyuru hakkında Align Technology Başkanı Joe Hogan, “Exocad'in satın alımı iki şirketin 2017'de başlayan iş birliği için gereken doğal bir adım. Yolculuğumuzun sıradaki aşamasında dijital diş hekimliğinin evrimini sürdürmek için heyecanlıyız. Exocad'in vizyoner kurucuları Till Steinbrecher ve Maik Gerth ve onların tecrübeli yazılım ekibi, teknolojik kabiliyetimizi geliştirecek ve gelecek dijital yenilikleri sağlayacak. Birlikte Exocad'in dental CAD/CAM endüstrisindeki kilit teknoloji sağlayıcısı konumunu genişleteceğiz ve şirketin temelini oluşturan açık ve entegre bir yaklaşımla kesintisiz inovasyon sağlayacağız'' dedi.
 Exocad operasyonlarını olduğu gibi sürdürmeye devam edecek. Exocad ayrıca, paydaşlar ve tüketicilerden oluşan geniş ekosistemini desteklemeyi ve donanımdan bağımsız yazılım çözümleri sağlamayı sürdürecek.(Haber: Davut Güleç-Samed Aydın Sun)
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.