Taşlık Arazileri Ufalayarak-TAUF, Tarıma kazandırırsak, tarımsal üretim açığımız azalır! (2)


Oğuz Güler

Oğuz Güler

10 Mayıs 2020, 10:55

Bizim ucuz yem üretimi için gerekli olan soya ve mısır açığımız için en az 400-500 bin dekar yeni arazi bulmamız şart. Yüz ölçümümüz aynı olduğuna göre bu alanı Arpadan yeşil yem üretme olgusu ve taşlık arazilerimizi ayıklama ile çok rahat kazanabiliriz. Gerçi 2 proje ile 1 milyon hektar arazi tarımda alternatif oluşturma imkanı sağlıyor. Bunlardan ilki kapalı alanda çok ucuza yeşil yem üreterek yem ekilen bu tarlada başka ürün yetirştirerek tarımsal açığı azaltmak. İkincisi taşlık arazileri çok hızlı bir şekilde temizleyerek yeni tarım alanlarını arttırmak. Mersin, Adana, Karaman, Hatay, Elazığ, Osmaniye, Antep, Maraş, Adıyaman, Malatya, Urfa, Mardin, Kilis, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Siirt illerini içeren 16 ilimizde genelde yamaç yerlerin taşlık ve diğer kısımlarda ki taşlık yerleri taş kırma ve taş ayıklama aparatları ile yeni tarım arazisi kazanarak soya ve mısır ithalatımızı ürün kaydırma veya bu bölgelerde bu tarımı teşvik ederek dış alımı minimuma indirgemeliyiz. Traktör arkasına bağlanan bir aparatla neredeyse yumruk büyüklüğünde ki taşları un ufak ederek topraklaştıran veya yine traktörle elekli çember kazıcılarla taşları ayrıştıran traktörler ile arazi temizliği yaparak verimsiz mer'a veya vasıfsız arazileri tarıma kazandırmalıyız. Toplanan taşların taşınıp kırılarak yapılaşma, inşaat veya yol çalışmalarına mıcır üretiminde kullanıldığı bilinmektedir.
Hapiste çalışmayı düzenleyen 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’a göre hükümlüler sağlık problemleri yoksa ve meslek sahibi değillerse çalışmak zorunda. Hapiste çalışma Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak kurulan İş yurtları Kurumu Daire Başkanlığı tarafından yürütülürken, başkanlığın 2016 faaliyet raporuna göre göre 258 farklı iş kolunda, 50 binin üzerinde mahkum çalışıyor. Mahkumların günlük çalışma ücreti ise 2019 yılına göre 7 lira ile 15 lira arasında değişiyor. İşte biz bu arazileri ucuz maliyetle temizleyebilmek için mahkumlardan faydalanabiliriz. Bu fayda yeni çıkan yasa ile çalıştığı güne göre erken salıverme imkanı ile daha cazip hale gelebilir.
Taşlar irileştikçe daha büyük aparatlarla taşlık arazi topraklaştırılıyor...
Ülkemizin %10'u taşlık arazi olarak gösterilse de bakanlıkta rakam olarak maddi bir veriyeulaşamasak da ülke genelinin 7 ve 8. derece taşlık kısım haricinde yüzde 10 değil %1.5-2 civarında olduğu yönünde bilgiler yetkililerce konuşulmaktadır. Bu bilgiye göre en az %1.5 denen rakamdan hareket ederek taşlık arazimizin bundan az olmadığı söylendiği için biz 780 bin kilometre kare yani 78 milyon hektar olan ülkemizin yinede yaklaşık 1,17 milyon hektar alanının 1 milyon hektar sayarak yola çıkarsak 4., 5. ve 6. derece taşlık olduğundan konuya işin en küçük değerinin dahada altında gitmemizin yanlış olamayacağını düşünmekteyim.
Güçlü veya basit traktörlerle çember toprak kazıcı ile taşlar topraktan çıkartılıp ayrıştırılarak farklı bir yerde toplanabiliyor....
Bu bahsettiğimiz ölçekteki taşlık arazilerin büyük kısmını doğu ve güneydoğuda olduğu gerçeğinden hareketle bu 16 ilimizden 400-500 bin dekar ayıklanmış arazi oluşturma imkanımız var diye düşünülebilir. Bunun işleri yapmak için kaynak ihtiyacını da TUDEM, 2. lig borsa ve Faizsiz sistemden aktarabileceğimizi eski yazılarımda aktarmıştım. Bu arada %8 denen çorak arazilerin vasfına göre 40-60 yıl arasında tarıma kazandırıldığını düşünürsek taşlık arazinin topraklaştırarak ve temizlenerek çok kısa sürede ekonomiye kazandırılması işin güzel tarafı olsa gerek. Çorak arazilerde tuzun ayrıştırarak uzaklaştırılması olgusu başka yollarla da başarılabilir. Bu yöntem 1-1.5 metrelik toprağın kazınıp orada yıkanması ve sistematik bir makina ile bu işlem pahalı da olsa kaynak bulunursa niye yapılıp süre kısaltılması denenmiyor?
Gerekirse çıkan taşlar kırılarak mıcır haline getirilerek inşaat ve diğer olgularda kullanılabilir...
Taşlık arazilerin ayıklanması için gereken kaynağı bulmak kolay ama ayın 15'i gelsin maaş alalım ama iş yapmayalım diyen bu bürokratik oligarşi ülkesinin çalışmayı sevmeyen memurları ile yola çıkmak için dirayetli bakan gerektiğini aktarmalıyım. Onlarca kez yazdığım "yeşil yem" ve "taşlık alanları temizleme" olgusu için hala dönüş yapmayan bakanlık yetkilileri, başarıyı bu işleri başlatanın hanesine yazsalar da kurtulsak hani!
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.