Tarım bakanlığı Rafta Yeşil Yem-RAYEY üretimini kesin yaygınlaştırmalı! ( 2)


Oğuz Güler

Oğuz Güler

12 Mayıs 2020, 13:18

Doğru yapılmayan silajda üretim ve depolama sonucunda olan sıkıntılar dan dolayı midede asitoz etkisini azaltmak için toksin bağlayıcılar kullanılır, bu ürünlere dövizle gitmekte. Ancak bu toksit önleyiciler işkembede Rumen duvarında ki emilim yapan hücrelere zarar verir. Samanda hayvanların rumenine çok faydalı olan selülozik bakterilerin çok fazla olmasından dolayı iyi karıştırılmış samanlı yemler vermeliyiz. Saman hayvanın sadece canlı kalmasını sağlar, beslemez tezi yanlış. Samanın bünyesinde ki bakteriler Rumen florası için en önemli olgudur.

Samanın az veya samansız besleme sorunları beraberinde getirir. Avrupa saman yedirmiyor hatta altlık olarak hayvanların altına seriyor biz de yedirmeyelim denmesi yanlış. Anadolu tahılın ana vatanı. Sığır ve koyunlar tahıl saplarına göre doğaları var. Rasyona katılan toksin bağlayıcılar laboratuvarlarda tespit edilmeseler de süte geçip kalitesini düşürmekte. Sütte oranlar aynı olsada toksitli 8-9 kg sütten 1 kg peynir yapılıyorsa doğru beslenen hayvanların sütünden 5-6 kg ile 1 kg peynir yapıldığı bilimsel verilerle sabit.

Saman az verilince rumende sindirim hızlanır ve bu durumda yem mideden hızla dolaşıma girer ve tam sindirilmeden yemler gübre olur. Saman bakterileri Rumen duvarının güçlenmesini sağlayarak sindirimi uzatır ve daha iyi sindirim olmasını sağlayarak emilim artar. Bu yüzden silajın hasatta nem oranı tam olmayınca aflatoksin etkisi oluyor diye maya veya toksin bağlayıcı katmaları yüzün den Amonyak açığa çıkıyor o da karaciğere giderek üreye dönüşüp fazla enerji harcanarak süt verimi ve kalitesini düşüyor.

Şimdi dünya aromatik bitkilerle bu konulara kısmen çözüm bulma noktasındalar. Bizim bu durum için yeterince çalışmadığımız kesin. İneğin varoluşunun sebebi samanı değerlendirerek insanlığa hizmetolduğu yaradanın mesajlarından anlayan anlıyor. Rumene saman az gelirse işler hızlanıyor. Bu hızlanma et ve süt verim kalitesini menfi etkiliyor. Silajla normalin üstünde beslenen hayvanların et rengi canlı kırmızı değil pembe oluyor. Kasaplar bunu hemen anlar. 10 yıl civarı verim verecek hayvanlar 3-4 laktasyon sonra 5. yıl kesime gidiyor. Ağız sütü yavruya verilse de silajdaki koruyucu ilaç olgusu ile ana sütünü emen buzağılarada ishaller yüzünden ölü olguları artıyor. Ayrıca silajın pH’sı 3.7-3.8 olup mide pH’sı ise 6.7-6.8 olunca fazla silaj midede asit oranını artırıyor ve rumenin dengesi bozuluyor. Bu denge rahim pH’sınıda bozduğundan döllenme düzensizlikleri artıyor ve hayvan bir süre sonra döllenemediğin den 5. yıl kesime gidiyor.

(7. gün sonunda 1 kg Arpa 8 kg halı gibi yeşil yem durumuna gelmekte)

Rize'de tavsiye üzerine yem üretimine başladığını belirten Recep bey, "Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine araştırma yaptım ve 15 metrekarelik ısı yalıtımlı, karanlık odada yem üretmeye başladım. 1 kilogram arpa, buğday ve yulaf karışımlı tohumlardan 10 ile 15 kilogramlık yem ürettim. Hayvanlar bu yemi çok sevdi. Protein oranı yüksek. Büyükbaş hayvanlarım bu yemi iştahla yiyor. 100 liraya aldığım yemi 40 liraya mal ettim. 40 liralık yemden 600 liralık protein elde ediyorum. 7 günde yemi üretiyorum. Hayvanlarımın süt verimi iki katına çıktı. Hayvanlarımın çok mutlu olduğunu görüyorum" dedi, ifadelerini kes yapıştır ile aynen aktardım.

(10. günde 20 cm civarına gelen yeşil yeme tahıl ve baklagilde katabilirsiniz.)

Topraksız tarım teknolojisiyle 1 kilo verimli arpa, buğday ya da çavdar tohumunu 7 günde 8 kg arpa çimine dönüştürerek yem, su ve enerji maliyetlerinden en az yüzde 60-70 tasarruf sağlayan yeşil yem makinası bir şirket tarafından uluslararası patentiyle ilk defa Eskişehir'de imal edildi. Ancak bu şirketin imalatını pahalı bulunması halinde olan çiftçilerimiz alacağı raf sistemleri veya kalaslarla bu basit tesisi kurabilir. Ama üretimi yapacağı malzemeyi teneke veya çinko kaplarla halledebilir. Bu üretim için özel sektör yetkilileri tavaları ise su ve elektrik tüketimi çok düşük olan ve hiçbir kimyasal ilaç gerektirmemektedir. Fakat en önemli özelliği yem maliyetlerini en az yüzde 70 oranında azaltarak hayvancılığı çok karlı hale getirmesidir. Tamamen hijyenik ortamda, topraksız, gübresiz, ilaçsız ve çevreci metotla, alternatif bitkisel üretim yapılabilmektedir. Arpa dışında buğday ve çavdar gibi serin bitki üretimleri de yapılabilmektedir.

(Bakın İnekler sağda ki kaba yemi ve kesif yemi değil yeşil yemi daima iştahla yemekte)

Bu arada Erzurum'dan bir besicinin alıntıları ile yazımı bitireyim. Tarım bakanlığının uyumayıp iş yapması gerekiyorsa bu uygulama için her şeyini ortaya koymasını şiddetle tavsiye ediyorum. Çünkü sulanır alanları arttırmak için uğraşırken daha 1 ayda 100.000 dönüm alan boşa çıkartılarak bu alanlarda ihtiyaç olan diğer ürünlere yer açılmış oluruz. Erzurum'da bir besicinin anlattıklarını özetleyerek yazımı bitireyim; 250 metrekarelik alana kurduğu ve yılda aldığı ürün bakımından 700 dönüm araziye denk gelen güneş ışığı almayan kapalı mekanda, toprak kullanmadan özel kaplar içerisinde arpa tohumlarından günde 1,5 ton taze ot üretiyor. Eğer ülkemizde bu yaygın olarak yapılırsa kaba yem maliyetleri çok aşağı çekilir ve besicinin önü açılır. Yılın 365 günü ekim ve hasat yapılabilmekte. Arpa bir gün suda bekletiliyor ve daha sonra kaplara konularak günlük sulaması yapılıyor. Arpa çimlerinin boyu ortalama 20 cm olunca, yani ekimden 7 gün sonra hasadı yapılıyor. Ancak hasat süresini 10 çıkartarak daha fazla yeşil yem alınabilmekte. Üstelik, tarlada üretilen kaba yemler arasında, en yüksek kaliteye sahip olan hazır yem ve silajdan daha kaliteli ve küf içermediğinden daha sağlıklı. En az 500 kalori içeren bu yeşil yemin yüzde 25-30 oranında kaba yeme takviyesi ile kuru madde sıkıntısı da aşılmakta. Konya'dan getirilen arpadan bire 7, Horasan'dan getirdiğimiz arpadan bire 9 verim alıyoruz.10. gün hasat yapılırsa 12-15 kg verim çıkmakta.

Arpa çiminin enerjisi çok yüksek olduğu bilimsel bir gerçek. Tamamen otomasyon sistemiyle su, ısıtma havalandırma, soğutması yapılıyor. İşçilik maliyeti de çok düşük. Avrupa'da ve özellikle İspanya da çok aygın bir sistem bu. Dışa bağımlılığınızı kesiyorsunuz ve kendi kaba yeminizin yerini tutacak miktarı ufak bir odada kendiniz üretiyorsunuz. Burada biz sadece 50 ton arpa tohumunu stok yaparak yılın 12 ayı yeşil ot ihtiyacını karşılıyoruz diyen tecrübeye göre işin önemini Tarım bakanlığına duyuralım ama onlar ayın 15'inden başka bir şey düşünmediklerinden bakan yine acil "yazın buza koy güneşe" demez inşallah.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.